ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
УХВАЛА
про відмову у скасуванні заходів забезпечення адміністративного позову
11 червня 2014 року м. Київ № 826/7396/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Данилишина В.М., суддів Качура І.А., Келеберди В.І., при секретарі судових засідань Приходько О.В., за участю представників позивача та відповідача, розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника Міністерства юстиції України про скасування заходів забезпечення адміністративного позову.
На підставі ч.ч. 3, 7 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні 11 червня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується подане для розгляду та вирішення клопотання, об'єктивно оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для його розгляду та вирішення, суд -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва знаходиться справа № 826/7396/14 за позовом приватного акціонерного товариства "Інфраструктура відкритих ключів" (далі - позивач) до Міністерства юстиції України (далі - відповідач) про скасування наказу відповідача від 27 травня 2014 року № 821/5 "Про скасування акредитації та анулювання свідоцтва про акредитацію центру сертифікації ключів приватного акціонерного товариства "Інфраструктура відкритих ключів" (далі - оскаржуваний наказ).
Ухвалою суду від 29 травня 2014 року задоволено частково клопотання законного представника позивача про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу до прийняття у справі судового рішення по суті. Клопотання в іншій частині залишено без задоволення.
До суду 04 червня 2014 року через канцелярію від представника відповідача надійшло письмове клопотання про скасування заходів забезпечення позову, в обґрунтування якого зазначено, зокрема, що заходи забезпечення позову судом вжито необґрунтовано, без наведення мотивів їх застосування. Також, у вказаній ухвалі не зазначено, які саме права та законні інтереси позивача неможливо захистити без вжиття заходів забезпечення позову та які саме значні зусилля необхідно буде докласти у випадку їх не застосування. На думку представника відповідача, зупинивши дію оскаржуваного наказу відповідача, суд фактично вирішив справу по суті. Крім того, судом порушено порядок забезпечення позову, визначений ст. 118 КАС України, якою передбачено можливість розгляду питання про забезпечення позову без виклику сторін тільки у разі обґрунтованості та терміновості.
У судовому засіданні 11 червня 2014 року представник відповідача підтримав подане клопотання та просив задовольнити його, а представник позивача заперечувала проти поданого клопотання про просила відмовити у його задоволенні.
Так, згідно з ч.ч. 2, 3, 4 ст. 118 КАС України, відповідач або інша особа, яка бере участь у справі, у будь-який час має право заявити клопотання про скасування заходів забезпечення адміністративного позову. Таке клопотання розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення позивача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Питання про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених ч.ч. 1 і 2 цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. Проте суд може одночасно з прийняттям постанови або після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Розглядаючи та вирішуючи подане клопотання, суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову допускається, якщо невжиття таких заходів може ускладнити або призвести до неможливості виконання судового рішення.
Забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого заходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Разом з тим, згідно з ч. 5 ст. 118, ч. 2 ст. 257 КАС України, виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Судове рішення, яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Таким чином, перевіривши зазначені у поданому клопотанні доводи на предмет їх відповідності викладеним нормам та обставинам, заслухавши думку присутніх у судовому засіданні представників позивача та відповідача, а також оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для його задоволення та необхідність скасування вжитих заходів забезпечення позову, оскільки, за переконанням суду, станом на час розгляду та вирішення поданого клопотання представником відповідача, як суб'єкта владних повноважень, не спростовано обставини, на підставі яких судом вжито заходів забезпечення позову.
До того ж, заходи забезпечення позову судом вжито до прийняття у справі судового рішення по суті.
Керуючись ст.ст. 24, 25, 118, 122, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання представника Міністерства юстиції України про скасування заходів забезпечення адміністративного позову.
Копії ухвали у повному обсязі направити сторонам (вручити їх уповноваженим представникам), роз'яснивши, що ухвала може бути оскаржена. Оскарження ухвали не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п'яти днів із дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя В.М. Данилишин
Суддя І.А. Качур
Суддя В.І. Келеберда
Ухвала у повному обсязі складена 17 червня 20014 року