Постанова № 43710658, 20.04.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
820/1598/15
Номер документу
43710658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 квітня 2015 р. №820/1598/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,

за участі:

представника позивача - Дадикіної І.В.,

представника третьої особи - ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" - Дворачек В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва, третя особа - треті особи - ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД", Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" (код ЄДРПОУ 19466505), щодо внесених даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну юридичної адреси підприємства на м.Харків, Ленінський р-н, вул. Котлова, буд. 19.

В обґрунтування позову зазначив, що під час внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін до відомостей про ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД", третьою особою було зазначено відомості про місцезнаходження, які не відповідають юридичній адресі підприємства, у зв'язку із чим внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості є недостовірними.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник третьої особи 1- ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД", у судовому засідання заперечував проти задоволення позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача та третьої особи 2 - відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківського міського управління юстиції, у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, причин неявки до суду не повідомили.

Враховуючи положення ст.ст. 122, 128 КАС Україна, суд вважає за можливе розглядати справу за відсутністю представника відповідача та третьої особи 2.

Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" є юридичною особою, яка змінила адресу місцезнаходження юридичної особи, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис.

Так, з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що адреса місцезнаходження ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" наступна: 61052, Харківська область, м.Харків, вул.Котлова, буд.19 (а.с. 7 -10).

Станом на 10.11.2014р. складена довідка ВПМ №6944/7/20-30-07-11 про відсутність платника за місцезнаходженням (а.с.13).

На підставі вказаної довідки та згідно з п.12.5 розділу XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 року № 1588, контролюючим органом направлено до реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції повідомлення за формою 18-ОПП №4711/9/20-33-18-02-31 від 10.11.2014р. про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (а.с.12).

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону №755-IV).

Згідно ч.3 ст.8 Закону №755-IV, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Закону №755-IV, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів визначено у ст.29 Закону №755-IV.

Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Під час проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" державним реєстратором не було виявлено жодних недоліків наданих документів, а тому відповідно до вимог Закону №755-IV останнім проведено реєстраційну дію, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

В той же час, позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що запис про проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" вчинений з порушенням закону, а саме: під час внесення змін до установчих документів вказав адресу місцезнаходження, за якою підприємство не значиться.

З метою підтвердження місцезнаходженням ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" за адресою реєстрації: 61052, Харківська область, м.Харків, вул.Котлова, буд.19, позивачем була проведена перевірка, за результатами якої до державного реєстратора було складено довідку про встановлення місцезнаходження платника податків ВПМ №6944/7/20-30-07-11 від 10.11.2014р.

З цього приводу суд наголошує, що згідно вимог статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями п.п.20.1.37 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган має право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Пунктом 67.2 ст.67 ПК України передбачено право контролюючих органів в установленому законом порядку звертатися до суду з позовами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Суд наголошує, що відсутність ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД" за зареєстрованим місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що пов'язані із змінами в установчих документах, виходячи з наступного.

Згідно пунктів 12.4.,12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 року № 1588, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Таким чином, зазначені позивачем обставини можуть бути підставою для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та подальшого припинення юридичної особи на підставі положень п.5 ч.2 статті 38 Закону №755-IV.

Суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається. У зв'язку з цим визначений законом предмет позову, з яким суб'єкт владних повноважень може звернутися до суду при здійсненні ним владних управлінських функцій, не підлягає розширеному тлумаченню.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва, треті особи - ТОВ Науково-виробнича фірма "Екостар МК ЛТД", Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 22.04.2015 року.

Суддя Полях Н.А.