КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3929/14 Головуючий у 1-й інстанції: Смірнова О.Є. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
16 квітня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Козлової І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області, Корюківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.12.2014 у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Слов'янські шпалери - КФТП» до Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області , третя особа: Корюківська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Чернігівській області про стягнення пені, -
В С Т А Н О В И Л А:
ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області про стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року в розмірі 441 592,38 грн. за період з 21.06.2014 по 31.10.2014.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.12.2014 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області, Корюківська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Чернігівській області подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні повністю.
В апеляційній скарзі апелянт - Корюківська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Чернігівській області зазначає, що позовні вимоги щодо примусового стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» пені вважає безпідставними та передчасними, оскільки відмови податкового органу та казначейства у наданні автоматичного відшкодування ПДВ не було, а отже і відповідних підстав для примусового стягнення пені не має.
Апелянт - Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області вважає, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку щодо правомірності розрахунку розміру пені позивачем, нарахованої на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню ПДВ за лютий 2014 року за період з 21.06.2014 по 31.10.2014, так як п. 200.23 ст. 200 ПК України не передбачено порядку розрахунку розміру пені та механізму виплати пені самостійно нарахованої платником податків на суму простроченого бюджетного відшкодування.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій, а безпідставна невиплата позивачу бюджетного відшкодування є порушенням його прав як платника податку.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» (код ЄДРПОУ 00278876) зареєстроване в якості юридичної особи 12.07.1994, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 16-18).
20.03.2014 ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» відповідно до вимог п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України подало до Корюківської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2014 року, якою визначено суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в сумі 11 002 892,00 грн. (а.с. 7-13).
Корюківською ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2014 року, про що складено довідку № 176/16/00278876 від 14.04.2014.
З вказаної довідки вбачається, що перевіркою підтверджено відображене ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» по декларації за лютий 2014 року бюджетне відшкодування у сумі 11 002 892,00 грн.
Проте Корюківською ОДПІ в порушення пп. 200.18.1 п. 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню, не було складено вчасно та направлено до УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області.
29.08.2014 та 31.10 2014 УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області на рахунок позивача у банку здійснено відшкодування податку на додану вартість в розмірі 5 002 892,00 грн та 6 000 000,00 грн відповідно, всього на суму 11 002 892,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 417 від 29.08.2014 та № 486 від 31.10.2014, реєстрами висновків про суми відшкодування податку на додану вартість, переданих до органів Державної казначейської служби України від 29.08.2014 та від 31.10.2014, висновками про суми відшкодування податку на додану вартість від 28.08.2014 та від 30.10.2014 (а.с. 51-57).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Так, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2014 по справі № 825/2140/14 за позовом ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» до Корюківської ОДПІ, УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів та пені постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.07.2014 скасовано. Постановлено нову постанову, якою позов ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» до Корюківської ОДПІ, УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені задоволено частково. Визнано бездіяльність Корюківської ОДПІ щодо неподання до органу УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» протиправною. В решті позову відмовлено.
Частиною 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Державною податковою адміністрацією затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» № 953 від 17.12.2010.
Цією Інструкцією встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Оскільки чинним законодавством не визначено порядок нарахування пені на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість, право на яку визначено п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про необхідність застосування аналогії закону та застосування саме Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, в якій наводиться формула розрахунку пені, яка може бути використана для розрахунку пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість, яка передбачена п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України.
Отже пеня, нарахована на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість, розраховується за формулою: (сума заборгованості х кількість днів прострочення : 100% х облікова ставка Національного банку України х 1,2) : 365 днів.
Тому, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно застосовано формулу передбачену Інструкцією та з урахуванням суми заборгованості, кількості днів прострочення, облікової ставки Національного банку України відповідно до постанов Національного банку України № 212 від 14.04.2014 та № 417 від 15.07.2014 та визначено загальний розмір пені, нарахованої за період з 21.06.2014 по 31.10.2014 на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року - 441 592,38 грн.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Слов'янські шпалери - КФТП» пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року в розмірі 441 592,38 грн. за період з 21.06.2014 по 31.10.2014.
Доводи апеляційних скарг не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області, Корюківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.12.2014 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 21.04.2015.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Аліменко В.О.
Безименна Н.В.