ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2015р. м. Київ К/9991/33328/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства оброни Російської Федерації на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 22.12.2011 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2012 по справі №2а-3161/11/2770 за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя до Міністерства оброни Російської Федерації в особі 64 Управління начальника робіт Міністерства оборони Російської Федерації про стягнення заборгованості.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 22.12.2011, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2012, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя до Міністерства оброни Російської Федерації в особі 64 Управління начальника робіт Міністерства оборони Російської Федерації про стягнення заборгованості - задоволено. Стягнуто з Міністерства Оборони Російської Федерації в особі 64 Управління начальника робіт Міністерства Оборони Російської Федерації на користь Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя у дохід державного бюджету заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 792767,32грн. та заборгованість з податку на прибуток у розмірі 392200,50грн.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Міністерство оброни Російської Федерації 12.05.2012 звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 18.05.2012 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі Міністерство оброни Російської Федерації просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 22.12.2011 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2012, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог Міністерство оброни Російської Федерації посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами за відсутності сторін.
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя проведено невиїзну документальну перевірку 64 Управління начальника робіт Міністерства Оборони Російської Федерації з питань своєчасності погашення узгодженого податкового зобов'язання перед бюджетом з податку на додану вартість за періоди: травень, червень, липень 2009 року, за результатами якої складено акт від 25.08.2010 №539/15-219/07823259/5563/10.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що полягало у несвоєчасному погашенні узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя прийняте податкове повідомлення-рішення від 31.08.2010 №0002940152/0 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість на суму 183225,06грн. За результатами адміністративного оскарження прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.11.2010 №0004670152, яким суму податкового зобов'язання було зменшено до 114862,02грн.
Окрім того, Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя проведено невиїзну документальну перевірку 64 Управління начальника робіт Міністерства Оборони Російської Федерації з питань своєчасності погашення узгодженого податкового зобов'язання перед бюджетом з податку на додану вартість за періоди: липень-серпень 2009 року, про що складено акт від 13.12.2010 №821/15-219/07823259/9131/10.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами», що полягало у несвоєчасному погашенні узгодженого податкового зобов'язання податку на додану вартість.
На підставі вказаного акту Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя прийняте податкове повідомлення-рішення від 29.12.2010 №0005350152/0 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 356872,54грн. За результатами адміністративного оскарження прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.03.2011 №0005350152, яким суму штрафних санкцій залишено без змін.
Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя проведено планову виїзну перевірку 64 Управління начальника робіт Міністерства Оборони Російської Федерації з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період: з 01.10.2007 по 30.06.2010, за результатами якої було складено акт від 16.11.2010 № 98/234/07823259/10/8357.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпунктів 7.4.1 та 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», 3.1 статті 3, підпунктів 4.1.1, 4.1.6 пункту 4.1 статті 4, підпункту 5.3.9 пункту 5.3, пунктів 5.1, 5.9 статті 5, пункту 10.1 статті 10, підпункту 11.3.1 пункту11.3 статті 11, пунктів16.1, 16.2, 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
На підставі вказаного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя прийняті податкові повідомлення-рішення: від 30.11.2010 №0000330234/0 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 177161,00грн. зі штрафних санкцій з податку на додану вартість; від 30.11.2010 №0000320234/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 392200,50грн. За результатами адміністративного оскарження прийнято податкові повідомлення-рішення: від 16.05.2011 №0000330234 та від 16.05.2011 №0000320234, якими суми податкових зобов'язань залишено без змін.
Зобов'язання за відповідними податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем не сплачені та стали податковим боргом.
В той же час, як встановлено судами попередніх інстанцій, 64 Управління начальника робіт створене у відповідності з директивою Генерального Штабу Військо-Морського флоту СРСР від 13.01.1958 №11/2713С при Морській інженерній службі Чорноморського флоту Російської Федерації з місцем дислокації у місті Севастополі, є структурним підрозділом військової частини 62674-С без статусу юридичної особи.
Юридичний статус Управління як структурного підрозділу військової частини 62764-С визначено Угодою між Україною і Російською Федерацією про статус і умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28.05.1997, яка ратифікована Законом України від 24.03.1999 і набула чинності 12.07.1999.
Відповідно до зазначеною Угоди з'єднання та військові частини Чорноморського флоту Російської Федерації дислоковані на території України, визначено як військові формування (стаття 2) та передбачено, що військові формування здійснюють свою діяльність у місцях дислокації відповідно до законодавства Російської Федерації (стаття 6).
У додатку 2 до Угоди між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту, яка підписана 28.05.1997 та ратифікована Україною 24.03.1999, Управління належить до об'єктів Чорноморського флоту Російської Федерації в місті Севастополі.
Таким чином, оскільки Чорноморський флот Російської Федерації входить до структури Військово-морського флоту Російської Федерації та підпорядковується Міноборони РФ, то суму податкового боргу 64 Управління начальника робіт Міністерства оборони Російської Федерації, що добровільно платником не погашена, підлягає стягненню з Міноборони РФ як з центрального органу виконавчої влади Російської Федерації, у підпорядкуванні якого перебуває платник без статусу юридичної особи.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що на момент розгляду справи у 64 Управління начальника робіт Міністерства оборони Російської Федерації є заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 792767,32грн. та заборгованість з податку на прибуток у розмірі 392200,50грн., суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для стягнення відповідної заборгованості з Міністерства оброни Російської Федерації.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав вважати, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, та частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Міністерства оброни Російської Федерації залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 22.12.2011 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2012 по справі №2а-3161/11/2770 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв