Ухвала суду № 43613415, 08.04.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2015
Номер справи
815/4943/14
Номер документу
43613415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4943/14

Категорія: 8.2.2 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

представника ТОВ «Форт - Бір - Плюс» Охоцького Р.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року у справі за поданням Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Форт - Бір - Плюс»,-

В С Т А Н О В И В:

03 вересня 2014 року Котовська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Одеській області звернулася до суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «Форт - Бір - Плюс» (далі - ТОВ «Форт - Бір - Плюс»), в якому просила підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Форт-Бір-Плюс» (податковий номер 38111769, адреса: 66300, Одеська обл., м. Котовськ, вул. Вокзальна, буд. 1); накласти арешт на будь/яке рухоме/нерухоме майно ТОВ «Форт-Бір-Плюс» (податковий номер 38111769, адреса: 66300, Одеська обл., м. Котовськ , вул. Вокзальна, буд. 1).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2014 року у прийнятті подання в частині вимоги про накладення арешту на нерухоме майно відповідача заявнику відмовлено. Тією ж ухвалою подання в частині вимоги про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків залишено без розгляду згідно ст. 100 КАС України.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2014 року ухвалу суду першої інстанції від 03.09.2014 року в частині залишення без розгляду подання Котовської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області в частині вимог про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Форт - Бір - Плюс» скасовано, а справу в цій частині направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. В іншій частині ухвалу суду першої інстанції від 03 вересня 2014 року залишено без змін.

В обґрунтування подання ДПІ зазначила, що в порушення п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України ТОВ «Форт - Бір - Плюс» не допустило до здійснення фактичної перевірки товариства працівників відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області.

На виконання вимог наказу ГУ Міндоходів в Одеській області від 25.07.2014 року №942 «Про проведення фактичної перевірки» TOB «Форт - Бір - Плюс», податковий номер 38111769, та направлень від 28.08.2014 року №365, 366, 367, 368, заступником начальника відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Димитровим A.B., головним державним інспектором відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Алексєєвим О.В., головним державним ревізором-інспектором відділу ліцензування та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Покотило О.О. та головним державним ревізором-інспектором відділу ліцензування та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Захарєвим A.B. 29.08.2014 року був здійснений виїзд з метою проведення фактичної перевірки TOB «Форт - Бір - Плюс», податковий номер 38111769 за адресою: Одеська область, м. Котовськ, вул. Вокзальна, 1, та вул. Вокзальна, 25 з питань дотримання вимог законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв. В ході виїзду встановлено, що підприємство за адресою: Одеська область, м. Котовськ. вул. Вокзальна, 25 працювало (працівники офісу та складу здійснювали завантаження автотранспорту товарами зі складських приміщень та оформляли документи).

Після ознайомлення з наказом та направленнями на перевірку завідуючим складом ТОВ «Форт - Бір - Плюс» ОСОБА_6 було відмовлено посадовим особам ГУ Міндоходів в Одеській області у проведенні фактичної перевірки TOB «Форт - Бір - Плюс», у зв'язку з відсутністю керівництва ТОВ «Форт - Бір - Плюс», про що складений акт 29.08.2014 року №58/15-37-21-01 відмови від допуску до проведення перевірки. Керівником Котовської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області прийнято рішення від 02.09.2014 року про застосування арешту майна платника податків, яке направлено TOB «Форт - Бір - Плюс» 02.09.2014 року поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Враховуючи викладене, ОДПІ просив підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків - ТОВ «Форт-Бір-Плюс».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року у задоволенні подання Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області до ТОВ «Форт - Бір - Плюс» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна ТОВ «Форт - Бір - Плюс» (податковий номер 38111769, адреса: 66300, Одеська обл., м. Котовськ, вул. Вокзальна, буд.1) відмовлено повністю.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Котовська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Одеській області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити подання повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї представника ТОВ «Форт - Бір - Плюс» Охоцького Р.Л., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 06.12.2012 року Виконавчим комітетом Котовської міської ради Одеської області зареєстровано ТОВ «Форт - Бір - Плюс» за №1551020000000555, юридична адреса підприємства: 66300, Одеська обл., м. Котовськ, вул. Вокзальна, буд. 1.

TOB «Форт-Бір-Плюс» було взято на облік до контролюючих органів 27.12.2012 року за №15041207513, на дату видачі довідки про взяття на облік платника податків від 02.09.2014 року №1415041400232 підприємство перебувало на обліку у Котовській ОДПІ Головного управління Міндоходів в Одеській області.

29.08.2014 року на підставі наказу Головного Управління Міндоходів в Одеській області від 25.07.2014 року №942 «Про проведення фактичної перевірки» та направлень від 28.08.2014 року №№ 365, 366, 367, 368, заступником начальника відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Димитровим A.B., головним державним інспектором відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Алексєєвим О.В., головним державним ревізором -інспектором відділу ліцензування та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Покотило О.О. та головним державним ревізором-інспектором відділу ліцензування та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів в Одеській області Захар'євим A.B був здійснений виїзд з метою проведення фактичної перевірки TOB «Форт - Бір - Плюс», податковий номер 38111769, за результатами якої складено Акт відмови від допуску до перевірки №58/15-37-21-01.

В Акті відмови від допуску до перевірки від 29.08.2014 року №58/15-37-21-01 зазначено, що завідуючий складом ТОВ «Форт - Бір - Плюс» ОСОБА_6 не допустив до проведення перевірки складу за адресою: 66300, Одеська обл., м. Котовськ, вул. Вокзальна, 1, та працівники охорони ТОВ «Форт - Бір - Плюс» також не допустили до проведення перевірки складу за адресою: 66300, Одеська обл., м. Котовськ, вул. Вокзальна, 25 у зв'язку з відсутністю керівництва підприємства ТОВ «Форт - Бір - Плюс».

Як вбачається з матеріалів справи, 01.09.2014 року заступником начальника Головного управління Міндоходів в Одеській області на ім'я начальника Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області направлено звернення «Про вжиття заходів та застосування адміністративного арешту» ТОВ «Форт - Бір - Плюс» (код ЄДРПОУ 38111769) за виявленими обставинами, які передбачені пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового Кодексу України.

Відмовляючи у задоволенні подання Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області суд першої інстанції виходив з наступного, з чим погоджується апеляційний суд.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Пунктом 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з обставин, вказаних у підпунктах 80.2.1 - 80.2.7.

Відповідно до пункту 81.1 ст.81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Згідно абз. 5 п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

З вищевикладеного вбачається, що наказ Головного управління Міндоходів в Одеській області від 25.07.2014 року №942 «Про проведення фактичної перевірки» та направлення від 28.08.2014 року №№ 365, 366, 367, 368, уповноважені посадові особи контролюючого органу повинні були пред'явити платнику податків або уповноваженому представнику платника податків, чи його посадовим (службовим) особам, які повинні були розписатися у направленнях, а також відповідно до п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України отримати під розписку копію наказу на перевірку.

Однак, як зазначено в Акті відмови від допуску до перевірки від 29.08.2014 року №58/15-37-21-01, наказ Головного Управління Міндоходів в Одеській області від 25.07.2014 року №942 «Про проведення фактичної перевірки» та направлення від 28.08.2014 року №365, 366, 367, 368, нібито були пред'явлені завідуючому складом ТОВ «Форт - Бір - Плюс» ОСОБА_6, який, як встановлено судом першої інстанції, не є посадовою (службовою) особою ТОВ «Форт - Бір - Плюс».

Більш того, згідно наданої суду довідки ТОВ «Форт-Бір-Плюс» від 18.11.2014 року, 29.08.2014 року особа на ім'я ОСОБА_6 в ТОВ «Форт-Бір-Плюс» не працювала та не являлася ані посадовою, ані службовою особою вищезазначеного підприємства. Також, згідно Табеля робочого часу за серпень 2014 року ТОВ «Форт - Бір - Плюс» ОСОБА_6 відсутній в переліку працівників підприємства.

При цьому, заявник подання не надав на вимогу суду доказів працевлаштування вказаної особи - ОСОБА_6 - у ТОВ «Форт - Бір - Плюс», за даними податкового обліку Котовської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що невручення копії наказу на перевірку та непред'явлення під розпис направлень на перевірку платнику податків (його посадовим чи службовим особам), відповідно до абз. 5 п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення фактичної перевірки відповідача.

Статтею 94 Податкового кодексу України визначено поняття, умови та порядок застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Згідно з положеннями п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України, керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

Підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України, встановлено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Судом першої інстанції також встановлено, що 02.09.2014 року начальником Котовської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Форт - Бір - Плюс» (код ЄДРПОУ 38111769), що перебуває за адресою: Одеська обл., м. Котовськ, вул. Вокзальна, 1 та вул. Вокзальна, 25.

Відповідно до п. 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Зазначена норма Податкового кодексу України кореспондується з пунктом другим частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Форт - Бір - Плюс», оскільки копію наказу на перевірку не було вручено, а направлення на перевірку не було пред'явлено платнику податків або його уповноваженому представнику.

Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, висновки суду відповідають обставинам справи, доводи, наведені в апеляційній скарзі є не суттєвими і правильність висновків суду не спростовують.

Відтак, апеляційна скарга Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов