КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/309/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
16 квітня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Сергійчук Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
У січні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач в порушення вимог законодавства України не підготував та не подав до органів державного казначейства висновок із зазначенням заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 лютого 2015 року задоволено позов. Визнано протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків з неподання висновку про відшкодування ПДВ до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки визначені п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України. Зобов'язано Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» з бюджету ПДВ у розмірі 991084,00 грн. на поточний рахунок № 260076746 в ПАТ «ПУМБ», МФО 334851.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Міжрегіональне головне управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні вказаного позову.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що у квітні 2013 року ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» (попереднє найменування підприємства до 30.04.2014р. ТОВ «Кувейт ЕнерджіЮкрейн»), на підставі п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України подало до МГУ Міндоходів - Центрального офісу з ОВПП податкову декларацію за березень 2013 року (вх. № 9022921147 від 22.04.2013 року) та заяву про повернення зазначеної у декларації суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 991084,00 грн. (вх. № 9022921665 від 22.04.2013 року).
В ході проведення перевірки законності формування заявленої до відшкодування суми ПДВ податковим органом встановлено порушення ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» вимог п. 200.1, п. 200.4, ст.2 00 Податковою кодексу України, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2013 року в сумі 991084,00 грн., яка підлягає зменшенню, про що складено акт перевірки від 21.06.2013 року № 750/41-20/37-20/31511844.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000143720 від 18.07.2013 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 991084,00 грн., та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 495542,00 грн. на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2013 року у справі № 826/16380/13-а позов ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ІОЕЙ» до МГУ Міндоходів - Центрального офісу з ОВПП залишено без задоволення.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2014 року апеляційну скаргу ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» задоволено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2013 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позов ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000143720 від 18.07.2013 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 991084,00 грн., та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 495542,00 грн.
Позивач звернувся до МГУ Міндоходів - Центрального офісу з ОВПП, правонаступником якого на час розгляду даної справи в суді апеляційної інстанції є Міжрегіональне головне управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, із листом від 22.12.2014 року з вимогою подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» з бюджету ПДВ у розмірі 991084,00 грн. на поточний рахунок № 9260076746 в ПАТ «ПУМБ», МФО 334851 (з огляду на факт зміни зазначеного у податковій декларації № 9022921147 від 22.04.2013 року рахунку підприємства в AT«ОТП Банк» № 26004002300687, МФО 3005280).
Проте, відповідачем висновок до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів про відшкодування ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» з бюджету ПДВ у розмірі 991084,00 грн. не подано, посилаючись на те, що процедура судового оскарження не завершена і триває.
Зокрема, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.07.2014 року № К/800/35056/14 відкрито касаційне провадження у справі № 826/16380/13-а за касаційною скаргою МГУ ДФС - Центрального офісу з ОВП на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2014 року.
Станом на час розгляду даної справи по суті в суді першої інстанції справа № 826/16380/13-а Вищим адміністративним судом України до розгляду не призначена.
Оскільки вказані кошти відповідачем в добровільному порядку не було подано відповідного висновку для бюджетного відшкодування, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що заявлені в ньому вимоги є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.
У відповідності до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
За приписами ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до п. 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Положеннями п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, після набрання законної сили судовим рішенням податковий орган зобов'язаний подати висновок, а Державна казначейська служба України зобов'язана поновити процедуру бюджетного відшкодування.
Судом першої інстанції було встановлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2014 року по справі № 826/16380/13-а позов ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000143720 від 18.07.2013 року, яким ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 991084,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Частиною 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Оскільки процедура бюджетного відшкодування позивачу на суму 991084,00 грн. була зупинена у зв'язку із початком судового оскарження, то після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2014 р. по справі № 826/16380/13-а, якою скасовано податкове повідомлення-рішення щодо зменшення ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» бюджетного відшкодування на вищезазначену суму, орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний був подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а відповідний орган Державної казначейської служби України, в свою чергу, зобов'язаний був здійснити бюджетне відшкодування на користь позивача в розмірі 991084,00 грн.
Правова позиція по даному питанню викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 09.07.2014 року № К/800/22237/13, від 23.09.2014 року № К/800/36094/14, від 18.12.2014 року № К/800/31561/13.
Враховуючи, що обґрунтованість заявленої суми податку на додану вартість та неправомірність винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 991084,00 грн. підтверджено судовим рішенням в іншій справі, яке набрало законної сили, і не потребує додаткового доказування в силу приписів ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем протиправно не подано висновок про відшкодування ПДВ до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки визначені п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності є обґрунтованими і відлягають задоволенню.
Окрім того, Згідно п. 6-8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість» передбачено, що у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.
Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011 року в електронній формі з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» і «Про електронні документи та електронний документообіг» і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.
На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Отже, підставою для перерахування платникові податку суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку є відповідний висновок.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що викладене свідчить про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідача подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» з бюджету ПДВ у розмірі 991084,00 грн.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позов є обґрунтованими та підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, а тому вона задоволенню не підлягає.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 лютого 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Т.М. Грищенко
В.Е. Мацедонська
Головуючий суддя Мельничук В.П.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.