У Х В А Л А
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
м. Вінниця
08 квітня 2015 р. Справа № 802/944/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Вергелеса А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Павліченко А.В.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Бойка А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовом: ОСОБА_1
до: Головного управління Держземагенства України у Вінницькій області
про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
07 квітня 2015 року надійшло клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу Головного управління Держземагенства України у Вінницькій області від 16 жовтня 2014 року №2-3298/15-14 СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою"; заборони відповідачу затверджувати проекти землеустрою громадянам, перелік яких міститься у додатку до оскаржуваного наказу; заборони державному реєстратору реєструвати право власності та видавати свідоцтва про право власності на земельні ділянки таким громадянам: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_22, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21.
Відповідно до частини 3 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі
У судовому засіданні позивач просила задовольнити клопотання про забезпечення позову.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Заслухавши пояснення позивача з приводу заявленого клопотання, думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до переконання, що воно задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
З аналізу наведеної статті вбачається, що обов'язковою передумовою вжиття заходів для забезпечення позову, яке допускається на протязі всього терміну розгляду справи, є обґрунтоване клопотання сторони в тому числі із зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам останньої, неможливість в подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи.
Слід зазначити, що у випадку звернення сторони із клопотанням про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із таким клопотанням.
З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову.
Тому, у вирішенні питання про забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Заявником належним чином не обґрунтовано необхідності застосування заходів забезпечення заявленого адміністративного позову, а суд не вбачає підстав для висновку про те, що захист прав, свобод та інтересів позивачів стане неможливим без вжиття цих заходів.
Під час розгляду судом даного клопотання також не знайшло свого об'єктивного підтвердження посилання позивача на очевидну протиправність оскаржуваного наказу. При цьому ознак, які б однозначно свідчили про це, не зазначено, а наведені у позовній заяві доводи позивача підлягають перевірці у ході судового розгляду справи по суті.
На думку суду, подання адміністративного позову предмет якого визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, не є єдиним та беззаперечним доказом того, що рішення є протиправним.
При цьому, будь-яких обґрунтованих підстав, доводів, доказів на підтвердження викладених у клопотанні про забезпечення позову обставин не наведено та не надано.
Таким чином, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі при розгляді даного клопотання суд не вбачає, так само як і обставин, які вказують, що для відновлення порушених прав позивачу необхідно буде докласти значних зусиль. У випадку встановлення в ході розгляду справи порушення прав позивача, їх відновлення в даному випадку можливе лише за наслідками розгляду такої справи по суті, що не може підміняти собою необхідність вжиття запобіжних заходів у даному випадку та на даній стадії.
Так, суд вважає, що позивачем не обґрунтовано наявність підстав та не надано доказів, у відповідності до статті 117 КАС України, для задоволення клопотання про забезпечення даного позову.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення поданого клопотання.
Керуючись ст.ст. 117, 118, 165, 254 КАС України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову відмовити.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Вергелес Андрій Валерійович