Справа № 640/5351/15-а
н/п 2-а/640/59/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.04.2015 року Суддя Київського районного суду м. Харкова Попрас В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, третя особа: начальник Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова Романиця Т.І. про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
В С Т А Н О В И В :
23.03.2015 р. до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить визнати дії відповідача по виконанню зобов'язань по виплаті підвищень до пенсії, як дитині війни, та не проведення індексації пенсії з січня 2014 року, таким, що не відповідають чинному законодавству, зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії, як дитині війни з 01.10.2009 р. в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату індексації пенсії з січня 2014 р.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 24.03.2015 р. відкрите скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, третя особа: начальник Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова Романиця Т.І. про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» з 23.09.2014 р.
Іншою Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 24.03.2015 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, третя особа: начальник Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова Романиця Т.І. про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» з 01.10.2009 р. по 22.09.2014 р. - залишено без розгляду, враховуючи, що строк звернення ОСОБА_1 до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 01.10.2009 р. по 22.09.2014 р. пропущено ним без поважних причин.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на правомірність дій відповідача про обчисленні пенсії позивачу, враховуючи вимоги Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також постанови Кабінету Міністрів України №1381від 28.12.2011 р.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд відмовляє в задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з наступних підстав.
Згідно ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивач є дитиною війни в розумінні Закону, його соціальний захист регулюється Законом України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до ст.6 якого дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» визначено, що у 2012 році норми і положення ст.ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1381від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», пунктом 4 якої встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» внесено зміни в пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» в абзаці першому цифру і слова «7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність» замінити цифрами і словом «66,43 грн.».
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 №3рп/2012 визначено, що при розгляді справ суди повинні керуватись принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно - правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 р. № 1622-VII, який набрав чинності 03.08.2014 р., прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 р. №719-VII було доповнено пунктом 6-7, яким встановлено, що норми і положення ст.ст.5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 р. встановлено, що норми і положення ст.ст.5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Питання проведення індексації грошових доходів населення врегульовані Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» відповідно до статті 2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру (в тому числі оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії). Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.
На виконання п. 3 ст. 17 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було прийнято Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», абзацом шостим пункту 3 якого встановлено, що до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (в тому числі пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Пунктом 5 зазначеного Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Враховуючи викладене, за умови останнього підвищення розміру пенсії у грудні 2013 року базовим місяцем для подальшого проведення індексації пенсії є грудень 2013 року, однак оскільки до складу пенсійної виплати позивача входить доплата до прожиткового мінімуму, встановлена абзацом першим частини першої статті 28 Закону, підстави для індексації пенсії позивачу на сьогоднішній день відсутні.
Згідно ст.95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Частиною першою ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетне законодавство складається з Конституції України, цього Кодексу; Закону про Державний бюджет України, інших законів, що регулюють бюджетні відносини, передбачених статтею 1 цього Кодексу; нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами З та 4 цієї частини статті; нормативно-правових актів органів виконавчої влади, прийнятих на підставі і на виконання цього Кодексу, інших законів України та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, передбачених пунктами 3, 4 та 5 цієї частини статті; рішень про місцевий бюджет; рішень органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, прийнятих відповідно до цього Кодексу, нормативно-правових актів, передбачених пунктами 3, 4, 5, 6 і 7 цієї частини статті.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом. Згідно ч.1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно з ч.2 ст.72 Закону кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Статтею 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Приймаючи до уваги викладене, суд не вбачає підстав для визнання неправомірними дій відповідача по виконанню зобов'язань щодо виплаті позивачу підвищень до пенсії, як дитині війни та проведення індексації його пенсії з січня 2014 року, а тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 183-2, 256 КАС України, ст.ст. 4, 23, 48, 116 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, третя особа: начальник Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова Романиця Т.І. про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ