ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
08 квітня 2015 року 13:10 №826/3339/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Давиденко Л.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс»
до
державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про
визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 квітня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз’яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про:
визнання протиправними дій по розірванню в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 08.01.2015 №080120151 та по виключенню товариства з обмеженою відповідальністю “Транс-Карго-Сервіс” 11.02.2015 з системи подання податкових документів в електронному вигляді;
зобов’язання вчинити дії по включенню позивача до системи подання податкових документів в електронному вигляді.
Під час судового розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги і просив суд лише визнати протиправними відповідні дії відповідача.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення діючих норм податкового законодавства України, державною податковою інспекцією у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві протиправно розірвано договір про визнання електронних документів, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача.
Відповідач проти позову заперечив з огляду на те, що договір про визнання електронних документів від 08.01.2015 №080120151 був розірваний через відсутність позивача за адресою своєї державної реєстрації. Також за посиланням відповідача, на час судового розгляду справи позивач вже має можливість подавати до контролюючого органу податкові документи засобами телекомунікаційного зв’язку.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Між товариством з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» та державною податковою інспекцією у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві укладено договір про визнання електронних документів від 08.01.2015 №080120151, відповідно до якого, визнаються податковими документами (податкова звітність, реєстри отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інші звітні податкові документи), що подані платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв’язку або на електронних носіях, як оригінал.
Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві листом від 11.02.2015 №3166/10/26-58-10-25 повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» про розірвання договору від 08.01.2015 №080120151, на підставі статті 651 Цивільного кодексу України.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача та, як наслідок, прийнятим рішенням, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно із приписами пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Як вбачається з листа державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 11.02.2015 №3166/10/26-58-10-25, контролюючим органом повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» про розірвання договору про визнання електронних документів від 08.01.2015 №080120151 з огляду на відсутність товариства за адресою своєї державної реєстрації.
Проте, як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 18.02.2015, місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» (код ЄДРПОУ 36270804) зазначено: 03056, місто Київ, вулиця В. Гетьмана, будинок 27, поверх 12, статус юридичної особи – відомості підтверджено.
Зазначена адреса товариства підтверджується і договором оренди від 01.12.2014 №324/2014, актами приймання-передачі нежилого приміщення до договору від 01.12.2014 №324/2014, випискою банку щодо сплату орендної плати за договором оренди від 01.12.2014.
Крім того, листом Центрального спортивно-технічного клубу авіаційного моделізму (орендодавця) від 07.04.2015 №9/10, останнє підтверджує, що товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» (код ЄДРПОУ 36270804) дійсно орендує приміщення по вулиці В. Гетьмана, будинок 27, поверх 12, фактично знаходиться за цією адресою, протягом січня-лютого 2015 року працівники державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві не звертались до орендодавця з питань підтвердження місцезнаходження орендаря.
Пунктом 4 Розділу 6 договору від 08.01.2015 №080120151 передбачено, що орган державної податкової служби має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката відкритого ключа замість скасованих або у разі зміни платником податків місця реєстрації.
Проте відповідач як суб’єкт владних повноважень, під час судового розгляду справи жодним чином не обґрунтував свої доводи щодо відсутності юридичної особи (товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс») за своїм місцезнаходженням (дані Єдиного державного реєстру станом на 11.02.2015).
Довідка контролюючого органу про встановлення місцезнаходження платника податків від 02.02.2015 не приймається судом до уваги в якості належного доказу, з огляду на те, що чинним законодавством чітко визначений механізм дії контролюючого органу із встановлення місцезнаходження платника податків.
Так, процедура встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку до направлення державному реєстратору органом ДПС повідомлення встановленого зразка передбачена розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300.
Відповідно до пункту 12.4 розділу XII Порядку щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
В силу приписів 12.5 розділу XII Порядку якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №19-ОПП (додаток 25).
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом ДПА України від 17 травня 2010 року №336, зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Відтак, на підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку, що контролюючий орган надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Вищезазначена позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року №21-4а14.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно із приписами пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” юридична особа зобов’язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з абзацом другим частини дванадцятої статті 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов’язаний надіслати поштовим відправленням протягом п’яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Частина чотирнадцята статті 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” встановлює, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Таким чином, належним доказом відсутності платника податків за адресою своєї державної реєстрації, відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, є відповідний запис державного реєстратора в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Проте відповідачем відповідного доказу суду не надано.
Отже, доводи контролюючого органу щодо невідповідності податкової адреси платника податків фактичним обставинам справи, є необґрунтованими та повністю безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карго-Сервіс» є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві по розірванню 11.02.2015 в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 08.01.2015 №080120151 укладеного між державною податковою інспекцією у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві та товариством з обмеженою відповідальністю “Транс-Карго-Сервіс”.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві по виключенню товариства з обмеженою відповідальністю “Транс-Карго-Сервіс” 11.02.2015 з системи подання податкових документів в електронному вигляді.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст постанови складено 10.04.2015