УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
07 квітня 2015 р.Справа № 818/232/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.02.2015р. по справі № 818/232/15
за позовом ОСОБА_1
до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
13 лютого 2015 року постановою Сумського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задоволено.
Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повернути ОСОБА_1 зайво отримані грошові кошти за оформлення та видачу закордонного паспорту в розмірі 207 (двісті сім) грн. 15 коп.
Управління Державної міграційної служби України в Сумській області у апеляційній скарзі просить постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким в позові відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи. Вказує, що законодавство у сфері надання адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду закордон складається із Конституції України, Закону України "Про адміністративні послуги" від 06.09.2012 року №5203-VІ, Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21.01.1994 року №3857-ХІІ та з актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на виконання зазначених Законів України №5203-VІ та №3857-ХІІ.
Сума у розмірі 377 грн. 15 коп., сплачена позивачкою за оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду закордон, складена у відповідності до вимог Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 N 1098), Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098, та включає в себе в тому числі плату за надання адміністративної послуги, оплату витрат, пов'язаних з придбанням бланкової продукції, державне мито.
ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не подала.
Сторони в судове засідання не прибули, своїх представників не направили, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином, що у відповідності до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про відсутність перешкод для судового розгляду. Від Управління Державної міграційної служби України в Сумській області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 09 грудня 2014 р. ОСОБА_1 звернулась до Ковпаківського РВ у м. Суми УДМС України у Сумській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
ОСОБА_1 здійснила оплату вартості послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн., вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн., а також державне мито у сумі 170 грн. що підтверджується копіями квитанцій (а.с.11).
Задовольняючи позов ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області було неправомірно отримано грошові кошти за оформлення і видачу позивачці паспорта громадянина України для виїзду закордон в розмірі 87 грн. 15 коп. та вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Порядок здійснення права громадян України на виїзд та в'їзд в Україну, оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульований Законом України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».
Відповідно до статті 7 зазначеного Закону правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації положень зазначеної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року № 231 прийняв Правила - «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Зокрема, для оформлення паспорта надаються: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
До об'єктів справляння державного мита належить, в тому числі, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 170 грн. (статті 2, 3 Декрету).
Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Отже, дії відповідача, які виразилися у отримання додаткових, крім державного мита, коштів у сумах 87 грн. 15 коп. та 120 грн. за оформлення ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон є незаконними, а позовні вимоги судом першої інстанції задоволені правомірно.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 3 грудня 2013 року № 21-416а13 та від 17 грудня 2013 року № 21-441а13.
Посилання відповідача у апеляційній скарзі на те, що сплачені позивачкою суми у розмірі 120 грн. та 87 грн. 15 коп. за оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду закордон, складені у відповідності до вимог Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 N 1098), Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098, висновків суду не спростовують.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1098 від 26.10.2011 р. затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, п. 4 якої передбачає, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг витрат визначається МВС.
Таким чином, під час оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон повинна здійснюватися оплата вартості бланку паспорта.
Проте, нормативний документ МВС України, який би визначив таку вартість відсутній. Крім того, відповідачем під час розгляду справи не надані докази понесених витрат МВС на придбання бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 120 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України N 795 від 04.06.2007 року "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" визначено перелік платних послуг, серед яких послуга за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої складає 87,15 грн.
Відповідно до п. 2 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1098 від 26.10.2011 р., послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.
Зі змісту вказаної постанови N 1098 від 26.10.2011 р. вбачається, що платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, мова не йде про обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Крім того, позиція відповідача про обов'язковість таких послуг на підставі постанови КМУ N 1098 від 26.10.2011 р. суперечить вимогам Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", статтею 7 якого прямо визначено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області - залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.02.2015р. по справі № 818/232/15 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 10.04.2015 р.
Помічник судді Цюпак О.П.