Ухвала суду № 43552372, 09.04.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2015
Номер справи
826/10440/14
Номер документу
43552372
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/10440/14 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Хрімлі О.Г.,

суддів Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

при секретарі Архіповій Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування постанов, -

В С Т А Н О В И Л А :

Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації: від 16 червня 2014 року № 000236, від 16 червня 2014 року № 000228, від 16 червня 2014 року № 000229, від 16 червня 2014 року № 000238, від 26 червня 2014 року № 000287, від 26 червня 2014 року № 000265, від 26 червня 2014 року № 000271, від 26 червня 2014 року № 000269, від 26 червня 2014 року № 000261, від 26 червня 2014 року № 000262, від 26 червня 2014 року № 000252, від 26 червня 2014 року № 000272, від 26 червня 2014 року № 000342, від 26 червня 2014 року № 000308, від 26 червня 2014 року № 000284, від 26 червня 2014 року № 000309, від 26 червня 2014 року № 000277, від 26 червня 2014 року № 000304, від 26 червня 2014 року № 000283, від 26 червня 2014 року № 000242; від 09 липня № 000369, від 09 липня № 000390, від 09 липня № 000373, від 09 липня № 000343, від 09 липня № 000290, від 09 липня № 000319.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, постановою Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000236 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 94 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000236, яким встановлено, що 13 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000228 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пункту 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000228, яким встановлено, що 13 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1827 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000229 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пункту 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000229, яким встановлено, що 13 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1820 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000238 було накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пункту 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000238, яким встановлено, що 14 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1827 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000287 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000287, яким встановлено, що 24 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000265 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000265, яким встановлено, що 16 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000271 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000271, яким встановлено, що 17 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000269 було накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000269, яким встановлено, що 17 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000261 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000261, яким встановлено, що 16 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1820 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000262 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000262, яким встановлено, що 16 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000252 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000252, яким встановлено, що 15 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1827 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000272 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000272, яким встановлено, що 18 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000342 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000342, яким встановлено, що 23 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000308 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000308, яким встановлено, що 21 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1827 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000284 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000284, яким встановлено, що 24 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000309 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000309, яким встановлено, що 21 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1820 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000277 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000277, яким встановлено, що 19 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1827 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000304 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000304, яким встановлено, що 20 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000283 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000283, яким встановлено, що 24 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1827 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000242 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000242, яким встановлено, що 14 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000290 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000290, яким встановлено, що 25 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000390 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000390, яким встановлено, що 02 квітня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1822 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000369 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000369, яким встановлено, що 30 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000373 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000373, яким встановлено, що 31 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1821 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000343 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000343, яким встановлено, що 05 квітня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1823 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору із закритого аеродрому «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Постановою Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000319 накладено на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000,00 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.

Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 09 липня 2014 року № 000319, яким встановлено, що 27 березня 2014 року позивач ВАТ «Аерофлот - російській авіалінії» порушив правила та використання повітряного простору України, виконуючи рейс AFL 1826 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору на закритий аеродром «Сімферополь», тобто незважаючи на заборону використання повітряного простору.

Не погоджуючись з прийнятими постановами відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Повітряного кодексу України, Україна як держава, що приєдналася до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, несе відповідальність за виконання міжнародних зобов'язань, що випливають із цієї Конвенції, та за гарантії і створення умов безпеки для суспільства, захисту інтересів під час провадження діяльності в галузі цивільної авіації та використання повітряного простору України.

Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов'язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Повітряного кодексу України (далі по тексту - ПК України), уповноважений орган з питань цивільної авіації реалізує державну політику і стратегію розвитку авіації України, здійснює державне регулювання діяльності в галузі цивільної авіації за такими напрямами: 1) здійснення комплексних заходів щодо забезпечення безпеки польотів, авіаційної, екологічної, економічної та інформаційної безпеки; 2) створення умов для розвитку авіаційної діяльності, повітряних перевезень та їх обслуговування, виконання авіаційних робіт та польотів авіації загального призначення; 3) організація використання повітряного простору України; 4) представництво України в міжнародних організаціях цивільної авіації та у міжнародних відносинах з питань цивільної авіації.

За змістом ст. 8 ПК України передбачено, що реалізацію державної політики у сфері використання повітряного простору України на підставі спільних рішень забезпечують уповноважений орган з питань цивільної авіації та Міністерство оборони України за такими напрямами: 1) забезпечення умов для діяльності національних і міжнародних користувачів повітряного простору України; 2) впровадження державної політики щодо використання повітряного простору України; 3) розроблення правил і процедур цивільно-військової координації під час організації повітряного руху; 4) здійснення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України; 5) забезпечення діяльності та розвитку об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України.

Реалізація державної політики з оборонних питань, що пов'язані з використанням повітряного простору України та захистом суверенітету держави, належить до компетенції Міністерства оборони України.

Згідно зі ст. 31 ПК України, контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України під час планування, координації та використання повітряного простору України, обслуговування та управління повітряним рухом у районах польотної інформації, диспетчерських районах та зонах і на маршрутах обслуговування повітряного руху здійснюється органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху.

Контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України під час охорони державного кордону України, управління польотами державних повітряних суден, контролю польотів повітряних суден та переміщення інших об'єктів, що перетинають державний кордон України або виконують польоти в межах зон з особливим режимом використання та у спеціальних зонах повітряного простору України, здійснюється підрозділами Повітряних Сил Збройних Сил України, правоохоронних органів та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

Підрозділами обслуговування повітряного руху державних органів, органів місцевого самоврядування контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України здійснюється під час обслуговування повітряного руху в зонах їхньої відповідальності.

Порядок взаємодії органів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху, органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та інших органів, які здійснюють контроль за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України, визначається Положенням про використання повітряного простору України.

Згідно зі ст. 29 ПК України, використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1 - 5 частини другої статті 24 цього Кодексу.

У разі виконання польотів цивільних повітряних суден та літальних апаратів поза межами контрольованого повітряного простору України заявка на використання повітряного простору України не подається, за винятком випадків, зазначених у Положенні про використання повітряного простору України.

Вибуття повітряного судна чи літального апарата з території України (прибуття на територію України) дозволяється через міжнародні аеропорти, в яких розташовані органи доходів і зборів та органи охорони державного кордону України.

Вибуття повітряного судна чи літального апарата з території України (прибуття на територію України) через інші аеропорти та поза місцем розташування органів доходів і зборів та органів охорони державного кордону України допускається у виняткових випадках з дозволу Кабінету Міністрів України або в разі вимушеної посадки повітряного судна (літального апарата).

Відповідно до ст. 30 ПК України, використання повітряного простору України або його окремої частини може бути частково або повністю обмежено уповноваженим органом з питань цивільної авіації та органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.

Згідно зі ст. 32 ПК України, повітряні судна перетинають державний кордон України згідно з порядком, встановленим Положенням про використання повітряного простору України, у спеціально виділених маршрутах обслуговування повітряного руху, відомості про які публікуються в документах аеронавігаційної інформації.

Перелік маршрутів обслуговування повітряного руху для перетинання державного кордону України затверджується уповноваженим органом з питань цивільної авіації за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Перетинання державного кордону України поза маршрутами обслуговування повітряного руху забороняється, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Перетинання державного кордону України поза маршрутами дозволяється: а) з дозволу Генерального штабу Збройних Сил України за погодженням з Адміністрацією Державної прикордонної служби України; б) аварійно-рятувальним та аварійно-відбудовним службам під час виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених великими аваріями, катастрофами і стихійним лихом за поданням Міністерства закордонних справ України з дозволу Генерального штабу Збройних Сил України.

За змістом ст. 48 ПК України, екіпаж повітряного судна, обладнаного засобами радіозв'язку, повинен здійснювати безперервне прослуховування відповідних каналів радіозв'язку органу обслуговування повітряного руху.

Порядок ведення зв'язку під час виконання польотів визначається авіаційними правилами України.

Заборонено виконання польоту повітряного судна в контрольованому повітряному просторі без двостороннього радіозв'язку з органом обслуговування повітряного руху.

Відповідно до п. 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 401 від 29 березня 2002 року, користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у пункті 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.

У разі виконання польотів повітряних суден поза межами контрольованого повітряного простору ОПР на висоті не більш як 1500 метрів над середнім рівнем моря заявки на виконання польоту та використання повітряного простору не подаються (за умови обов'язкового інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил згідно з пунктом 83 цього Положення), крім польотів, що виконуються в тимчасово зарезервованому повітряному просторі, повітряному просторі, де управління повітряним рухом здійснюється органами управління Повітряних Сил Збройних Сил та інших державних органів, а також у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору.

У разі виконання польотів цивільними повітряними суднами поза межами контрольованого повітряного простору ОПР польотно-інформаційне та аварійне обслуговування здійснюється відповідно до встановленого порядку. Під час виконання таких польотів екіпаж повітряного судна несе відповідальність за своєчасне проходження передпольотної підготовки, отримання відповідної аеронавігаційної інформації, зокрема про наявність заборони та обмеження використання повітряного простору, та безпечне виконання польоту.

Згідно з п.п. 57, 58 вказаного Положення, подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв'язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов'язані мати прямий зв'язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв'язку) з органами ОПР та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил.

Форма розкладів та заявок на польоти цивільних повітряних суден, а також терміни їх подання визначаються Правилами надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України під час виконання міжнародних, внутрішніх та транзитних польотів, що затверджуються Мінінфраструктури та Міноборони.

Відповідно до п.п. 60, 61 Положення про використання повітряного простору України, розклад регулярних внутрішніх та міжнародних польотів цивільних повітряних суден експлуатантів України та іноземних експлуатантів затверджується Державіаслужбою і надсилається до Украероруху (Украероцентру) та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил не пізніше ніж за 20 діб до введення його в дію.

Органи управління Повітряних Сил Збройних Сил, Украероцентр здійснюють контроль за виконанням регулярних внутрішніх та міжнародних польотів, а також транзитних регулярних польотів та наданням органами ОПР послуг з обслуговування повітряного руху. З цією метою користувачі повітряного простору подають Украероцентру перелік повторюваних планів польотів не пізніше ніж за 14 діб до початку польоту, а зміни до цього переліку - за 7 діб до введення їх у дію. Украероцентр доводить перелік повторюваних планів польотів до РДЦ та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.

За змістом п.п. 74 - 76 вказаного Положення, дозвіл на виконання польотів видається: 1) Державіаслужбою: внутрішніх та міжнародних регулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України); міжнародних нерегулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України); внутрішніх нерегулярних польотів у контрольованому повітряному просторі ОПР; польотів повітряних суден, що виконують рейси літери «А»; польотів державних та експериментальних повітряних суден з посадкою на аеродроми цивільної авіації; демонстраційних польотів над населеними пунктами; польотів для проведення авіаційних робіт; польотів для проведення аерофотозйомки цивільними та експериментальними повітряними суднами за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил; польотів на пілотованих повітряних кулях, легких, надлегких повітряних суднах та повітряних суднах аматорської конструкції; 2) Генеральним штабом Збройних Сил: внутрішніх та міжнародних польотів державних повітряних суден України та іноземних держав; транзитних міжнародних польотів державних повітряних суден України та іноземних держав; внутрішніх польотів у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору, крім її частини, що межує із забороненою зоною, після отримання дозволу Адміністрації Держприкордонслужби; польотів за Договором з відкритого неба за погодженням з Державіаслужбою; польотів для проведення аерофотозйомки.

Дозвіл на використання повітряного простору видається на підставі відповідної заявки після отримання дозволу на виконання польотів: 1) Украероцентром: на виконання польотів поза межами повітряних трас у повітряному просторі більше ніж у двох районах польотної інформації; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення заборон або обмежень його використання; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання (в межах двох та більше районів польотної інформації); на виконання польотів для проведення пошуково-рятувальних робіт; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання в межах одного району польотної інформації тривалістю понад 2 год.; на виконання польотів повітряними суднами, які не обладнані засобами вторинної радіолокації; на провадження іншої діяльності у повітряному просторі більш як у двох районах польотної інформації; 2) РДЦ: на виконання польотів поза межами повітряних трас у повітряному просторі одного або двох (суміжних) районів польотної інформації; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання тривалістю не більше ніж 2 год.; на провадження іншої діяльності у повітряному просторі одного або двох (суміжних) районів польотної інформації.

Украероцентр та РДЦ, отримавши заявку на використання повітряного простору, приймають відповідне рішення, про що інформують заявника. У разі затвердження заявки на використання повітряного простору Украероцентр та РДЦ повідомляють про прийняте рішення органи управління Повітряних Сил Збройних Сил.

Відповідно до п. 93 Положення про використання повітряного простору України, в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору.

Згідно з п. 94 вказаного Положення, заборона та обмеження використання повітряного простору встановлюються за місцем, часом та висотою з таким розрахунком, щоб звести до мінімуму їх вплив на діяльність інших користувачів повітряного простору.

Встановлення заборони та обмежень передбачає визначення частини повітряного простору, використання якої забороняється або обмежується відповідно до умов, визначених Украероцентром або РДЦ.

Під час виконання польоту повітряне судно на запит та з дозволу відповідного органу ОПР (органу управління повітряним рухом) може перетинати межі зони обмеження польотів, небезпечної зони та зони, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, під час їх використання. В інших випадках повітряне судно повинно виконувати політ поза межами зазначених зон згідно з установленим порядком.

Згідно з п.п. 100 - 102 вказаного Положення, заборона використання повітряного простору встановлюється на постійній або тимчасовій основі.

Заборона використання повітряного простору на постійній основі встановлюється Державіаслужбою за поданням відповідних державних органів, підприємств, установ та організацій і оприлюднюється в документах з аеронавігаційної інформації.

Тимчасова заборона використання окремих частин повітряного простору встановлюється в інтересах користувачів, які подали відповідні заявки, з урахуванням пріоритетів, установлених цим Положенням, та принципів гнучкого використання повітряного простору відповідно до Європейської концепції гнучкого використання повітряного простору.

Інформація про тимчасову заборону використання повітряного простору доводиться Украероцентром та службою аеронавігаційної інформації до відома всіх користувачів повітряного простору.

Згідно з п. 118 вказаного Положення, до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать: 1) використання повітряного простору без дозволу та/або порушення умов його використання, крім випадків, що передбачені цим Положенням; 2) недотримання умов використання повітряного простору або плану польоту (відхилення від маршруту ОПР, заданого ешелону (висоти) польоту, посадка повітряного судна на незапланований аеродром) без дозволу або погодження органу ОПР (органу управління повітряним рухом), крім аварійних випадків; 3) політ групи повітряних суден, кількість яких більша ніж зазначена у заявці; 4) порушення вимог щодо порядку перетинання державного кордону та виконання польоту в зоні з особливим режимом використання повітряного простору; 5) виконання повітряним судном польоту через зону обмеження польотів, небезпечну зону та зону, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, без відповідного дозволу під час її використання; 6) політ повітряного судна, яке не відповідає на запит засобів радіолокаційної системи державного розпізнавання, крім суден, на яких апаратура радіолокаційної системи державного розпізнавання не передбачена або які повертаються з несправною апаратурою радіолокаційної системи державного розпізнавання з аеродромів (посадкових майданчиків) іноземних держав, де ремонт такої апаратури неможливий; 7) невиконання вимог пункту 83 цього Положення (крім випадків, що передбачені цим Положенням).

Згідно зі ст. 126 ПК України, за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 127 ПК України, за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі: порушення правил та порядку використання повітряного простору України.

Згідно зі ст. 128 ПК України, справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.

Від імені уповноваженого органу з питань цивільної авіації розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації.

Державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації мають право накладати стягнення у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штраф може бути накладено на юридичну особу - суб'єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

У разі вчинення юридичними особами - суб'єктами авіаційної діяльності двох або більше правопорушень штрафи накладаються за кожне вчинене правопорушення окремо.

За змістом ст. 129 ПК України передбачено, що підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.

Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.

Справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.

Штраф сплачується не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення або отримання суб'єктом авіаційної діяльності надісланої копії постанови уповноваженого органу з питань цивільної авіації про накладення штрафу.

Відповідно до розділу ІІ Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України № 637 від 26 грудня 2011 року, підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1.

Усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, стосовно якої він складений.

Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.

Повноваження державних інспекторів підтверджуються посвідченням державного інспектора з авіаційного нагляду у Державіаслужбі України, а уповноважених на проведення перевірок посадових осіб Державіаслужби України - наказом Державіаслужби України про проведення перевірки та службовим посвідченням.

У разі скоєння Суб'єктом правопорушення на території аеропорту керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники складають протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації та у триденний строк направляють його до Державіаслужби України.

Протокол складається за кожним виявленим фактом правопорушення у галузі цивільної авіації.

Протокол підписується посадовою особою, що склала протокол, та керівником або уповноваженим представником Суб'єкта. У разі наявності свідків протокол підписується також і цими особами.

У разі відмови керівника або уповноваженого представника Суб'єкта підписати протокол посадова особа, що склала протокол, вносить до такого протоколу відповідний запис. Відмова від підписання протоколу не є підставою для припинення справи про правопорушення у галузі цивільної авіації.

Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати в протоколі пояснення і зауваження щодо його змісту, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання та робити заяви і подавати клопотання. У разі якщо правопорушник викладає свої пояснення на окремому аркуші, у протоколі про це робиться відповідна відмітка.

Протокол складається у двох примірниках. Перший примірник протоколу вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику Суб'єкта чи надсилається рекомендованим листом поштою. Другий примірник протоколу надсилається до Державіаслужби України.

Згідно з розділом ІV вказаного Порядку, у разі складання протоколу про правопорушення, що тягне накладення штрафу на суму, яка не перевищує розмір п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, державний інспектор або уповноважена на проведення перевірки посадова особа Державіаслужби України, що склала протокол, виносить постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. Постанова виноситься в день складання протоколу.

Постанова складається у двох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику Суб'єкта чи надсилається рекомендованим листом поштою. Другий примірник постанови надсилається до Державіаслужби України.

Факти правопорушень, визначених у статті 127 Повітряного кодексу України, виявляються державними інспекторами та уповноваженими на проведення перевірок посадовими особами Державіаслужби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок, а також керівниками аеропортів, начальниками служб авіаційної безпеки та їх заступниками під час виконання ними своїх посадових обов'язків.

Відповідно до розділу V вказаного Порядку, справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядають Голова Державіаслужби України та його заступники за напрямами діяльності.

Справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення.

Акти перевірок Суб'єкта, документи, які підтверджують факти правопорушень у галузі цивільної авіації, заперечення до актів перевірок (у разі наявності) та інші матеріали перевірок подаються разом з протоколом про правопорушення у галузі цивільної авіації для розгляду та прийняття відповідного рішення.

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Голова Державіаслужби України або його заступники (за напрямом діяльності) протягом 15 днів з дня отримання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації виносять постанову про накладення штрафу на Суб'єкта або про закриття провадження у справі згідно з додатками 2, 3 до цього Порядку.

Підставами закриття провадження у справі є установлення під час розгляду справи факту відсутності правопорушення у галузі цивільної авіації.

При визначенні розміру штрафу враховується характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, наслідки вчиненого правопорушення.

Постанова складається у двох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику Суб'єкта чи надсилається рекомендованим листом поштою, про що робиться запис у справі. Другий примірник постанови залишається у справі.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Повітряним кодексом України та Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України № 637 від 26 грудня 2011 року, надано право уповноваженим особам виявляти порушення вимог законодавства на повітряному транспорті під час виконання ними своїх посадових обов'язків. Крім того, підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1.

Як вбачається з матеріалів справи, протоколи про правопорушення у галузі цивільної авіації складені державними інспекторами Державної авіаційної служби України Дідиком Володимиром Андрійовичем, Горькавим Сергієм Олександровичем, Долиною Віктором Вікторовичем та Князєвим Анатолієм Михайловичем.

Колегія суддів зазначає, що у матеріалах справи наявні копії витягів з наказів Державної авіаційної служби України: від 01 квітня 2011 року № 94 о/с про переведення як переможця конкурсу з 01 квітня 2013 року Горькавого Сергія Олександровича на посаду державного інспектора з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу центральної регіональної інспекції управління регіональних інспекцій департаменту безпеки польотів; від 02 квітня 2014 року № 96 о/с про призначення як переможця конкурсу Князєва Анатолія Михайловича з 02 квітня 2013 року на посаду державного інспектора з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією відділу центральної регіональної інспекції управління регіональних інспекцій департаменту стандартів безпеки польотів.

Також, відповідачем надано копії: посадової інструкції державного інспектора з авіаційного нагляду за безпекою авіації управління регіональних інспекцій Департаменту стандартів безпеки польотів Державної авіаційної служби України, затвердженої директором Департаменту стандартів безпеки польотів 02 січня 2013 року, посадової інструкції державного інспектора з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією управління регіональних інспекцій Департаменту стандартів безпеки польотів Державної авіаційної служби України, затвердженої директором Департаменту стандартів безпеки польотів 02 січня 2013 року, посадової інструкції державного інспектора з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією управління виконання польотів Департаменту стандартів безпеки польотів Державної авіаційної служби України, затвердженої директором Департаменту стандартів безпеки польотів 02 грудня 2013 року, згідно з якими до завдань, обов'язків та повноважень державних інспекторів належить реалізація державної політики у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору.

Крім того, доводи позивача відносно того, що протоколи про правопорушення у галузі цивільної авіації складені відносно неналежної особи - ВАТ «Аерофлот», а не суб'єкта авіаційної діяльності ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії», колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки згідно з п. 2.2 Статуту Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії», затвердженого річними загальними зборами акціонерів 29 червня 2011 року (протокол № 30 від 04 липня 2011 року), скороченою назвою юридичної особи Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» є ВАТ «Аерофлот», а тому зазначення державними інспекторами в протоколах в графі «найменування юридичної особи» - ВАТ «Аерофлот» відповідає назві суб'єкта авіаційної діяльності.

Таким чином, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи позивача щодо порушення порядку винесення постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.

З приводу доводів позивача, що у порушення вимог наказу Державної авіаційної служби України № 121 від 16 лютого 2012 року постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації прийняті не Комісією з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з п. 1 Положення про Комісію з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого Наказом Державіаслужби № 121 від 16 лютого 2012 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Комісія з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті є постійно діючим дорадчим органом Державіаслужби України (далі - Комісія), який утворюється Державіаслужбою України для забезпечення здійснення своїх повноважень.

Відповідно до п. 8 вказаного Положення, на своїх засіданнях Комісія розглядає протоколи про правопорушення у галузі цивільної авіації та протоколи про адміністративне правопорушення на повітряному транспорті та приймає рішення щодо суми накладення стягнення або закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації.

Рішення вважається схваленим, якщо за нього проголосувало більш як половина присутніх на засіданні членів Комісії

У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.

Пропозиції та рекомендації фіксуються у протоколі засідання, який підписується головуючим на засіданні та секретарем.

Член Комісії, який не підтримує рішення Комісії, може викласти у письмовій формі свою окрему думку, що додається до протоколу засідання.

Згідно з п. 9 вказаного Положення, за рішенням Комісії секретар оформлює постанову про накладення стягнення або закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації та подає на розгляд Голови Державіаслужби України.

За результатами системного аналізу приписів зазначеного законодавства у взаємозв'язку із обставинами даної справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що нормами чинного законодавства, які регулюють порядок розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації не передбачено обов'язкового розгляду матеріалів правопорушення Комісією з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, з урахуванням того, що Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України № 637 від 26 грудня 2011 року, передбачено, зокрема, що справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядають Голова Державіаслужби України та його заступники за напрямами діяльності.

З матеріалів справи вбачається, що СТА Сімферополь Сектор 1 у період з 13 березня 2014 року по 05 квітня 2014 року був зоною відповідальності органу обслуговування повітряного руху - Дніпропетровського РДЦ, про що видано й опубліковано NOTAM (оперативно розповсюджене повідомлення про зміни у правилах проведення та забезпечення польотів та аеронавігаційної інформації) A0363/14, NOTAM A0371/14, NOTAM A0392/14, NOTAM A0391/14, NOTAM A0520/14.

Враховуючи вищевикладене, Українським центром планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху (Украероцентр) складено телеграму з проханням видати NOTAM щодо закриття повітряного простору над півостровом Крим.

Так, на підставі отриманих матеріалів Державною авіаційною службою України підтверджено заборону на використання повітряного простору на зазначений період над півостровом Крим в межах координат.

Водночас, згідно з інформацією, викладеною в телеграмах Украероцентру, наявних в матеріалах справи, повітряні судна, які виконували рейси авіакомпанії «Аерофлот», здійснили: політ без FPL, невихід на зв'язок з органом ОПР Дніпропетровського РДЦ, перетин кордону забороненої зони над Автономною Республікою Крим (NOTAM A0520/14) без дозволів органів ОПР, посадку та зліт на/із закритий (ого) аеродром (у) Сімферополь (NOTAM A0482/14).

Відповідно до ст. 1 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, договірні держави визнають, що кожна держава володіє повним і винятковим суверенітетом над повітряним простором над своєю територією.

За змістом ст. 5 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року передбачено, що кожна Договірна держава погоджується, що всі повітряні судна інших Договірних держав, які не є повітряними суднами, зайнятими в регулярних міжнародних повітряних сполученнях, мають право, за умови дотримання положень цієї Конвенції, здійснювати польоти на її територію або транзитні безпосадочні польоти через її територію і здійснювати посадки з некомерційними цілями, без необхідності отримання попереднього дозволу і за умови, що держава, над територією якої здійснюється політ, має право вимагати здійснення посадки. Проте кожна Договірна держава зберігає за собою право з міркувань безпеки польотів вимагати від повітряних суден, які мають намір слідувати над районами, що є недосяжними або не мають належних аеронавігаційних засобів, слідувати за приписаними маршрутами або одержувати спеціальний дозвіл на такі польоти.

Статтею 9 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року встановлено:

a) Кожна Договірна держава може з міркувань військової необхідності або суспільної безпеки обмежити або заборонити на однаковій основі польоти повітряних суден інших держав над певними зонами своєї території за умови, що в цьому відношенні не буде проводитися ніякої відмінності між зайнятими в регулярних міжнародних повітряних сполученнях повітряними суднами даної Держави і повітряними суднами інших Договірних держав, зайнятими в аналогічних сполученнях. Такі заборонені зони мають розумні розміри і місцезнаходження з тим, щоб без необхідності не створювати перешкод для аеронавігації. Описи таких заборонених зон на території Договірної держави, а також будь-які наступні зміни в них у можливо найкоротші терміни направляються іншим Договірним державам і Міжнародній організації цивільної авіації.

b) Кожна Договірна держава також зберігає за собою право негайно при виняткових обставинах або в період надзвичайного стану, або в інтересах суспільної безпеки тимчасово обмежити чи заборонити польоти над своєю територією або будь-якою її частиною за умови, що таке обмеження або заборона застосовується до повітряних суден усіх інших держав, незалежно від їх національності.

c) Кожна Договірна держава на підставі правил, які вона може встановити, може зажадати від будь-якого повітряного судна, що входить у зони, передбачені вище в підпунктах a) і b), здійснити посадку в можливо найкоротший строк в якому-небудь вказаному аеропорту в межах її території.

Вимоги до змісту, правил видачі та випуску NOTAM уніфіковані для всіх країн, що приєднались до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, та містяться у Додатку 15 та Doc.8126.

Відповідно до глави 5 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Служби аеронавігаційної інформації» та глави 6 Doc. 8126 ICAO «Керівництво по службах аеронавігаційної інформації», NОТАМ складається і видається негайно в тих випадках, коли інформація, що підлягає поширенню носить тимчасовий і нетривалий характер, або в разі введення в терміновому порядку важливих з експлуатаційної точки зору постійних змін або тимчасових змін, що носять довгостроковий характер, виключаючи обширний текстовий та/або графічний матеріал.

Згідно з пп. 5.1.1.1 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Служби аеронавігаційної інформації», NOTAM складається та випускається, зокрема, у разі початку, припинення експлуатації аеродрому(ів)/вертодрому (ів) або ВПП або значна зміна режиму їх експлуатації.

Відповідно до п.п. 5.3.1, 5.3.2 та 5.3.3 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Служби аеронавігаційної інформації», NОТАМ розсилається за запитом. NОТАМ готуються відповідно до положень ІКАО, що відносяться до правил зв'язку. Для розсилки NОТАМ по можливості використовується мережа AFS. В тих випадках, коли NОТАМ, обмін яким здійснюється згідно п. 5.3.4, передається не по мережі AFS, а іншим способом, перед текстом ставиться шестизначна група, яка вказує дату і час складання NОТАМ і умовне позначення укладача. Випускаюча держава NОТАМ вибирає NОТАМ, який підлягає міжнародному поширенню.

Згідно з пп. 6.1.1 п. 6.1 Doc. 8126 ICAO «Керівництво по службах аеронавігаційної інформації», NОТАМ покликані доповнювати АІР та служити засобом оперативного поширення інформації у всіх випадках, коли необхідно терміново попередити про які-небудь зміни або події.

Відповідно до п. 6.1.3 п. 6.1. Doc. 8126 ICAO «Керівництво по службах аеронавігаційної інформації», NОТАМ не повинен перевищувати трьох місяців.

Згідно з пп. 1.1 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 564 від 01 липня 2004 року, правила обслуговування аеронавігаційною інформацією (далі - Правила) регламентують організацію обслуговування аеронавігаційною інформацією, яка надається на території України, а також у районах, в яких Україна несе відповідальність за обслуговування повітряного руху за межами своєї території, та встановлюють відповідні вимоги до цієї інформації.

Відповідно до п. 1.3 вказаних Правил, Державна авіаційна служба України вживає всіх необхідних заходів для забезпечення того, щоб аеронавігаційна інформація, яка надається на території України, а також у районах, в яких Україна несе відповідальність за обслуговування повітряного руху за межами своєї території, була достовірною, якісною та своєчасною.

Згідно з п.п. 1.4, 1.5 вказаних Правил, повноважним та відповідальним органом в Україні з питань аеронавігаційно-інформаційного обслуговування є Служба аеронавігаційної інформації (далі - САІ), яка входить до складу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - Украерорух).

Основне завдання CAI полягає у забезпеченні потоку інформації, необхідної для безпеки, регулярності та ефективності аеронавігації. При цьому аеронавігаційна інформація, яка необхідна для оперативного використання, має бути однаковою та послідовною на всіх етапах проходження аеронавігаційної інформації від отримання її з різних джерел до розповсюдження.

Відповідно до пп. 3.2.1.1, 3.2.1.2 п. 3.2.1 вказаних Правил, NOTAM складається і видається згідно з критеріями відбору елементів NOTAM одразу в тих випадках, коли інформація, що підлягає поширенню, носить тимчасовий і нетривалий характер, або у разі введення в терміновому порядку важливих з експлуатаційної точки зору постійних змін або тимчасових змін, що носять довготерміновий характер, крім великого текстового та/або графічного матеріалу.

NOTAM складається і випускається стосовно нижченаведеної інформації: початок, припинення експлуатації аеродрому/вертодрому чи злітно-посадкової смуги або значна зміна режиму експлуатації; початок, припинення функціонування аеронавігаційних служб чи значна зміна режиму роботи; початок або припинення експлуатації електронних та інших аеронавігаційних і аеродромних/вертодромних засобів. До них належить тимчасове припинення або поновлення експлуатації, зміна частот, оголошений регламент роботи, пізнавальний сигнал, орієнтація (спрямованих засобів), місця розташування, збільшення або зменшення потужності на 50 % або більше, зміна розкладу чи змісту радіомовних передач, нерегулярність або ненадійність роботи будь-яких електронних аеронавігаційних засобів або засобів зв'язку «повітря - земля»; початок, припинення експлуатації візуальних засобів або значна їх зміна; тимчасове припинення чи поновлення експлуатації основних компонентів системи світлотехнічного обладнання аеродрому; уведення, скасування або значні зміни правил аеронавігаційного обслуговування; виникнення чи усунення серйозних несправностей або перешкод у межах площі маневрування; зміни та обмеження, що стосуються наявності палива, масла й кисню; значні зміни, що стосуються існуючих засобів і служб пошуку та рятування; початок, припинення чи поновлення експлуатації загороджувальних світломаяків, що маркірують перешкоди для аеронавігації; зміни в правилах, що вимагають негайних дій, наприклад, уведення заборонених зон у зв'язку з пошуково-рятувальними роботами; наявність джерел небезпеки для аеронавігації (у тому числі перешкоди, військові навчання, демонстраційні польоти та повітряні перегони, масові стрибки з парашутом за межами оголошених зон); зведення, усунення або зміна перешкод для аеронавігації в зонах злету/набору висоти, відходу на друге коло, заходження на посадку і на льотній смузі; встановлення або ліквідація (у тому числі початок або припинення відповідної діяльності) заборонених зон, небезпечних зон або зон обмеження польотів чи зміна статусу цих зон; встановлення або ліквідація зон чи маршрутів їхніх ділянок, де існує можливість перехоплення і де потрібне постійне прослуховування аварійної ультракороткої хвилі 121,5 МГц; присвоєння, скасування або зміна індексів місцезнаходження; значна зміна звичайного для даного аеродрому рівня захисту стосовно до рятування і боротьби з пожежею; NOTAM складається тільки в тих випадках, коли змінюється категорія аеродрому, і така зміна категорії повинна чітко вказуватися; наявність, усунення або значна зміна небезпечних умов, пов'язаних зі снігом, сльотою чи кригою, водою на робочій площі; спалах епідемій, що викликають потребу внесення змін до оголошених раніше вимог про щеплення або карантинні заходи; прогнози сонячної космічної радіації, де вони надаються; викид до атмосфери радіоактивних матеріалів або токсичних хімічних речовин після ядерного чи хімічного інциденту, місцезнаходження, дата і час цього інциденту, ешелони польоту і маршрути або їхні частини, що можуть бути піддані впливу, і напрямок руху; діяльність місій щодо надання гуманітарної допомоги із зазначенням процедур та/або обмежень, що впливають на аеронавігацію; виконання короткочасних заходів на випадок надзвичайної ситуації у зв'язку з порушенням або частковим порушенням обслуговування повітряного руху та відповідного допоміжного обслуговування.

Відповідно до пп. 3.2.2.2, 3.2.2.3 п. 3.2.2 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, планова інформація про виведення з дії або введення в дію радіотехнічних засобів, припинення або початок обслуговування, зміну процедур, обмеження повітряного простору або експлуатації аеродромів та інші події надається авіапідприємствами для погодження до відповідних управлінь та підрозділів Державіаслужби України завчасно таким чином, щоб забезпечити її надходження до CAI принаймні за 8 робочих днів до введення її в дію.

Запит на видання NOTAM щодо планової інформації необхідно погодити з Державіаслужбою України.

Термінова інформація про непередбачені події, які впливають на безпеку польотів та обслуговування повітряного руху, надсилається негайно з моменту встановлення факту виникнення події до CAI у вигляді запиту на видання NOTAM (додаток 6) та до управління аеронавігації Державіаслужби України.

Згідно з пп. 3.2.3 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, Державіаслужби України належить виключне право визначати порядок публікації планової (не термінової) інформації або поправкою до Збірника аеронавігаційної інформації України, або доповненням до Збірника аеронавігаційної інформації України, або циркуляром з аеронавігаційної інформації, або NOTAM.

При потребі термінового видання NOTAM Украероцентр надає до NOF телеграфний запит на видання NOTAM не пізніше однієї доби до набуття чинності NOTAM. Зразки запитів на видання NOTAM наведені у додатку 3.

Телеграфні запити авіапідприємств, що потребують негайного видання NOTAM, опрацьовуються у NOF протягом 1 години після їх отримання. У разі відсутності заперечень з боку відповідних управлінь/підрозділів Державіаслужби України NOTAM видається згідно з запитом авіапідприємства.

У відповідності до п. 3.2.4 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, запити на видання NOTAM від управлінь/підрозділів Державіаслужби України, авіапідприємств або Украероцентру приймаються NOF, який є єдиним повноважним органом, відповідальним за складання, видання і розповсюдження NOTAM.

NOF відповідає за своєчасне та коректне видання і розповсюдження NOTAM згідно з отриманим запитом. Запити на видання NOTAM, надані з порушенням встановленого цими Правилами порядку, до опрацювання не приймаються.

Після отримання запиту на видання NOTAM NOF перевіряє та обробляє його текст з метою видання NOTAM згідно з форматом NOTAM.

NOTAM розсилається за 7 днів до набуття чинності планової інформації та негайно для інформації, що надана відповідно до підпункту 3.2.2.3, або після закінчення терміну 1 години після отримання запиту, що потребує негайного видання NOTAM.

Згідно з п. 2 розділу 1 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 401 від 29 березня 2002 року, заборонена зона - це частина повітряного простору, в межах якої забороняються польоти повітряних суден.

За змістом розділу VII вказаного Положення встановлено, що в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору.

Встановлення заборони та обмежень передбачає визначення частини повітряного простору, використання якої забороняється або обмежується відповідно до умов, визначених Украероцентром або РДЦ.

Під час виконання польоту повітряне судно на запит та з дозволу відповідного органу ОПР (органу управління повітряним рухом) може перетинати межі зони обмеження польотів, небезпечної зони та зони, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, під час їх використання. В інших випадках повітряне судно повинно виконувати політ поза межами зазначених зон згідно з установленим порядком.

Заборона використання повітряного простору встановлюється на постійній або тимчасовій основі.

Заборона використання повітряного простору на постійній основі встановлюється Державіаслужбою за поданням відповідних державних органів, підприємств, установ та організацій і оприлюднюється в документах з аеронавігаційної інформації.

Тимчасова заборона використання окремих частин повітряного простору встановлюється в інтересах користувачів, які подали відповідні заявки, з урахуванням пріоритетів, установлених цим Положенням, та принципів гнучкого використання повітряного простору відповідно до Європейської концепції гнучкого використання повітряного простору.

Інформація про тимчасову заборону використання повітряного простору доводиться Украероцентром та службою аеронавігаційної інформації до відома всіх користувачів повітряного простору.

Рішення про встановлення заборони або обмеження використання повітряного простору на тимчасовій основі доводиться Украероцентром, РДЦ, CAI до користувачів повітряного простору, інтересів яких торкаються зазначені заборона та обмеження, а також до органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.

Контроль за дотриманням рішень про встановлення заборон та обмежень використання повітряного простору покладається на відповідні органи, які їх встановили.

Заборона використання повітряного простору на тимчасовій основі скасовується Украероцентром, а обмеження використання повітряного простору - РДЦ по закінченні часу їх дії або у зв'язку із закінченням діяльності, для якої було встановлено заборону або обмеження, за заявою керівника заходу.

Згідно з п.п. 3.4, 3.7, 3.10 Методичних рекомендацій щодо подання, розгляду, затвердження та публікації аеронавігаційної інформації, затверджених Наказом Державіаслужби України № 142 від 29 липня 2011 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), після отримання запиту департаментом аеронавігації та зовнішніх зв'язків аналізується зміст отриманого запиту з метою визначення категорії наданої інформації відповідно до додатка 4 цих Методичних рекомендацій.

Погодження здійснюється у якомога найкоротший термін (не пізніше 1 години після отримання запиту). Зразки запитів на видання NOTAM наведені у додатку № 6.

Під час погодження начальник відповідного департаменту/управління Державіаслужби України (чи особа, яка його заміщує) візує текст запиту, що є дозволом для публікації.

Із системного аналізу наведених законодавчих норм вбачається, що NOTAM є частиною документів з аеронавігаційної інформації та є обов'язковим до виконання рішенням уповноваженого органу, яким встановлено заборону використання повітряного простору над територією півострову Автономної Республіки Крим, яке вводиться в дію шляхом вчинення певних послідовно-погоджувальних дій, які своїм наслідком мають фіксування в міжнародній інформаційній системі відповідного NOTAM-повідомлення.

Згідно з ч. 2 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції. Суд апеляційної інстанції може дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу.

Позивачем разом із клопотанням вих. № 03/04/15 від 03 квітня 2015 року додано нові докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, а саме: окрему ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2015 року у справі № 826/10898/14; лист Державної авіаційної служби України до Окружного адміністративного суду міста Києва № 1.22-4588 від 16 березня 2015 року; лист Міністерства юстиції України до Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами № 17187-0-26-14/101 від 02 грудня 2014 року; наказ Державіаслужби № 806 від 30 грудня 2014 року «Про проведення перевірки фактів порушення порядку використання повітряного простору»; рішення Державіаслужби від 07 липня 2014 року про тимчасове припинення дій Сертифікату аеродрому «Сімферополь», «Севастополь (Бельбек)», «Заводське»; повідомлення Департаменту авіаційних перевезень та аеропортів Державної авіаційної служби України до ПАТ «Міжнародний аеропорт Сімферополь» № 14.18-7684 від 10 липня 2014 року.

Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що надані позивачем окрема ухвала суду у справі № 826/10898/14 та документи на її виконання стосуються допущення Державною авіаційною службою України процедурних порушень під час складання постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії», які є предметом оскарження у справі № 826/10898/14.

Крім того, всебічно дослідивши та проаналізувавши надані із клопотанням вих. № 03/04/15 від 03 квітня 2015 року документи, колегія суддів дійшла до висновку про те, що вони не спростовують обставини порушення позивачем порядку використання повітряного простору України у справі, яка розглядається.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що під час прийняття оскаржуваних постанов відповідачем дотримано положення ст. 19 Конституції України, а також наведені положення Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, Повітряного кодексу України, Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 401 від 29 березня 2002 року, Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України № 637 від 26 грудня 2011 року, з урахуванням того, що належними та допустимими доказами у справі доведено, що у період з 13 березня 2014 року по 05 квітня 2014 року повітряними суднами, які виконували рейси авіакомпанії «Аерофлот», здійснено: політ без FPL, невихід на зв'язок з органом ОПР Дніпропетровського РДЦ, перетин кордону забороненої зони над Автономною Республікою Крим (NOTAM A0520/14) без дозволів органів ОПР, посадку та зліт на/із закритий (ого) аеродром (у) Сімферополь (NOTAM A0482/14).

Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про наявність у діях Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» складу правопорушення, передбаченого абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 127 ПК України, а саме: порушення правил та порядку використання повітряного простору України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що відповідачем надано достатньо доказів правомірності дій щодо прийняття оскаржуваних постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, що підтверджується наведеними законодавчими нормами та наявними матеріалами справи.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що позиція суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» відповідає наведеним законодавчим нормам.

Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2015 року - без змін.

Повний текст ухвали виготовлений 10 квітня 2015 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Г. Хрімлі

Судді О.М. Ганечко

Н.М. Літвіна

.

Головуючий суддя Хрімлі О.Г.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н. М.