ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
01 квітня 2015 року м. Київ № 826/5324/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1 доРади національної безпеки і оборони України, Міністерства оборони України, Державної казначейської служби України провизнання дій протиправними та стягнення моральної та матеріальної шкодиВ С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства оборони України, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення моральної та матеріальної шкоди.
Позивачем у позовній заяві викладені вимоги щодо визнання протиправними дій відповідачів стосовно подій, які сталися в Луганську 02.06.2014 та стягнення моральної та матеріальної шкоди нанесеної внаслідок смерті її чоловіка 02.06.2014.
Відповідно до частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Факт того, що про порушення її прав, свобод чи інтересів позивач дізналась 02.06.2014 нею не заперечується.
Адміністративний позов до Окружного адміністративного суду міста Києва ОСОБА_1 було подано 26.03.2015.
Таким чином, позивачем було порушено шестимісячний строк звернення до суду встановлений частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з позовною заявою позивачем було подано заяву про відновлення пропущеного строку на звернення до суду, в якій вона просила суд вважати причини пропуску строку на звернення до суду поважними та поновити строк на звернення до суду з огляду на те, що 02.12.2014 нею до Вищого адміністративного суду України було подано аналогічний позов до Президента України та відповідачів рішення за результатами розгляду якого були прийняті 30.12.2014 та залишені в силі постановою Верховного суду України 17.02.2015, яка була отримана її представником лише 23.03.2015.
Під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Факт звернення позивача з позовом до Вищого адміністративного суду України не може бути прийнятий судом, як поважна причини звернення до суду з огляду на те, що він не перешкоджав звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва у встановленому порядку, в передбачений строк звернення до суду з даним предметом позову.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України К/9991/6004/11 від 13.10.2011 та ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2013 у справі № 826/1680/13-а.
Будь-яких інших доказів та/або обґрунтувань поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного, крім зазначених, у матеріалах справи не міститься.
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
З огляду на викладене, оскільки позивач звернулася з пропущенням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду та враховуючи те, що суд на підставі поданої ним позовної заяви та доданих до неї матеріалів не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду
Відповідно до частини сьомої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України копія ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
На підставі викладеного, керуючись статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства оборони України, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення моральної та матеріальної шкоди.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Огурцов