ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2015 року справа № 823/73/15
м. Черкаси
11 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого - судді Паламара П.Г.,
суддів - Гараня С.М., Мишенка В.В.
при секретарі - Овсієнку О.І.,
за участю представника позивача Богатової Н.І. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» до Державної реєстраційної служби України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Вірджині» (далі - позивач) до Державної реєстраційної служби України (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати незаконними дії відповідача, щодо відмови в реєстрації права власності на квартиру №39, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в; зобов'язати відповідача зареєструвати за позивачем право власності на квартиру №39, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у вересні 2014 року ТОВ «Вірджині» звернулося до відповідача із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), яка була зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 19.09.2014 за реєстраційним номером 8224078, що підтверджується карткою прийому заяви № 15927263. Рішенням № 16195146 від 02.10.2014 державним реєстратором було відмовлено у державній реєстрації права власності на зазначене нерухоме майно з підстав того, що у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно встановлено наявність обтяжень на все майно, що належить відповідачу по справі №911/4347/13, а саме ТОВ «Київінвестбуд».
Позивач, посилаючись на вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вважає рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав власності на нерухоме майно протиправним, а тому просить позов задовольнити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях по справі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про причину неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає.
Позивач - ТОВ «Вірджині» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 09.03.1995 за №1 026 120 0000 000022, ідентифікаційний код 22794667.
З матеріалів справи вбачається, що між ТОВ «Київінвестбуд» (забудовник) та ТОВ «Вірджині» (дольовик) 10.04.2005 укладено договір на дольову участь у будівництві житла №28.
Згідно з вищезазначеним договором, предметом договору є участь дольовика у добудові житлового будинку по вул. Кірова, 6 у смт. Гостомель Київської області, згідно з яким забудовник будує та передає дольовику, а дольовик оплачує та приймає 1379,92 м2 проектної загальної площі житла відповідно до адресного переліку в зазначений термін.
Рішенням Господарського суду Київської області від 17.03.2014 по справі №911/4347/13 визнано за товариством з обмеженою відповідальністю «Вірджині» право власності на квартиру №39, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул.Кірова, 2-в.
Позивач звернувся до Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області із заявою про реєстрацію права власності на квартиру №39, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в. До заяви позивач додав такі документи: рішення суду, серія та номер: 911/4347/13, виданий 17.03.2014, видавник: Господарський суд Київської області; копія технічного паспорту, серія та номер: 27, виданий 14.04.2010, видавник: Ірпінське бюро технічної інвентаризації; копія рішення виконавчого комітету місцевої Ради депутатів, серія та номер: 74, виданий 07.04.2009, видавник: Гостомельська селищна рада Київської області Київської області; довідка, серія та номер: АА 680050, виданий 30.01.2013, видавник: Головне управління статистики у Черкаській області; копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, серія та номер: 1 026 120 0000 000022, виданий 09.03.1995, видавник: Виконавчий комітет Черкаської міської ради Черкаської області; копія паспорту та картки фізичної особи - платника податків, серія та номер: ЕО591934, виданий 01.10.1998; видавник: Ленінградське РУ ГУ МВС України в місті Києві; довіреність, серія та номер: б/н, виданий 07.11.2012, видавник: товариство з обмеженою відповідальністю «Вірджині».
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно № 16195146 від 02.10.2014 відмовлено у державній реєстрації права власності, в зв'язку з тим, що у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно встановлено наявність обтяжень на все майно, що належить відповідачу по справі №911/4347/13, а саме ТОВ «Київінвестбуд».
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що ст. 182 Цивільного Кодексу України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначає Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав). Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав. Адміністратором Державного реєстру прав є державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства юстиції України, здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав та відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, що містяться у Державному реєстрі прав (ст. 6 Закону № 1952-IV).
Орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України (ст. 8 Закону № 1952-IV).
Відповідно до ст. 16 Закону № 1952 заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень. Згідно ч. 1 ст. 19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Стаття 22 Закону № 1952-IV передбачає, що у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений ч. 5, 7 і 8 ст. 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання цих вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Частиною 1 ст. 24 Закону № 1952-IV визначено виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав, а саме: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою ст. 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Згідно ч. 4 ст. 24 Закону № 1952-IV відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Враховуючи вищевикладений перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав, суд зазначає, оскільки відповідачем не приймалось рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, то позивачем дотримано вимоги ч.1 ст. 24 Закону №1952-IV.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального Кодексу України рішення, ухвали та постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.
Суд звертає увагу на той факт, що відповідачем при прийнятті рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, не взято до уваги Рішення Господарського суду Київської області від 17.03.2014 по справі № 911/4347/13, яким визнано право власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Вірджині» на квартиру №39, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в.
Як наслідок, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у державній реєстрації прав є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати право власності на квартиру №39, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в, суд не вбачає підстав для задоволення, з огляду на такі обставини.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства, що забороняють втручання у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, а також враховуючи можливе існування інших перешкод, суд не може перебирати на себе повноваження державного реєстратора, а тому вважає необхідним захистити порушені права позивача шляхом зобов'язання Державної реєстраційної служби України розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» про реєстрацію права власності на квартиру № 39 по вул. Кірова 2-в, в смт. Гостомель, Київської області, з урахуванням встановлених судом обставин у справі.
Приймаючи вищевикладене, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» підлягають частковому задоволенню.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 3 ст.94 КАС України визначено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 9, 69-70, 86, 94, 97, 122, ст.ст.158 - 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної реєстраційної служби України щодо відмови у реєстрації права власності на квартиру № 39 по вул. Кірова 2-в, в смт. Гостомель, Київської області за товариством з обмеженою відповідальністю «Вірджині»( 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, код ЄДРПОУ 22794667).
Зобов'язати Державну реєстраційну службу України розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, код ЄДРПОУ 22794667) про реєстрацію права власності на квартиру № 39 по вул. Кірова 2-в, в смт. Гостомель, Київської області.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» на користь Державного бюджету України несплачений судовий збір в сумі 804 (вісімсот чотири) грн. 88 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя П.Г. Паламар
Судді С.М. Гарань
В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 10 квітня 2015 року.