Рішення № 43544570, 27.03.2015, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
27.03.2015
Номер справи
484/4420/14-ц
Номер документу
43544570
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження: 2/484/665/15

Справа: 484/4420/14-ц

Рішення

іменем України

27 березня 2015 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді Закревського В.І.

при секретарі - Ярославській С.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Первомайська цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаїaвської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по допомозі на дітей одиноким матерям,

встановив:

- управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області ( далі- УСЗН) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по допомозі на дітей одиноким матерям, мотивуючи свої вимоги тим, що 10.04.2009 р. відповідачка звернулася до позивача із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей, як одинокій матері у мінімальному розмірі, вказавши, що з батьком дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н. та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р. н. не веде спільного господарства та не проживає, згідно чого їй було призначено допомогу у мінімальному розмірі, а саме не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Даний вид допомоги не потребує повторного звернення одержувача допомоги до позивача, після спливу шестимісячного терміну, для перерахунку цієї допомоги з урахуванням доходів.

31.08.2012 року ОСОБА_1 знову звернулася до УСЗН із заявою про призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на третю дитину -ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, вказавши що з батьком цієї дитини проживає та веде спільне господарство, тому претендувати на призначення допомоги на дітей одиноким матерям не буде.

24.07.2013 року при зверненні відповідачки до позивача УСЗН із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на наступний термін в розмірі, що перевищує мінімальний по доходам та соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям вказала, що з батьком трьох своїх дітей проживає та веде спільне господарство. Оскільки працівниками УСЗН був встановлений факт спільного проживання відповідачки з батьком її двох дітей (ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р.н.) ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, на підставі зазначеного було складено відповідний акт і відібрано у відповідачки заяву, в котрій вона підтвердила обставини, що проживає і веде спільне господарство з батьком її двох доньок - ОСОБА_8, а тому всі надмірно виплачені кошти зобов'язується повернути.

При виявленні даного факту, відділом державних допомоги УПСЗ виплата допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 була припинена з 01.09.2013 р. та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти в сумі 8544, 51 грн. за період з 01.09.2012 р. по 31.08.2013 р., а поскільки відповідачка в добровільному порядку не повернула вказані кошти, то позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача Круговцова Т.Є. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила постановити рішення про задоволення позову з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідачки ОСОБА_7 в судовому заявлений позов не визнала, просив відмовити в задоволенні позову. Підставами відмови в позові вважає:

- відсутність належних доказів в розумінні ст.ст. 58-60 ЦПК України на підтвердження заявлених позовних вимог;

- відсутність встановлення юридичного акту родинних відносин між ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5.н., як батька дітей (зі слів відповідачки ОСОБА_1, (а.с. 6,7,14) - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1;

- не встановлення місця проживання ОСОБА_8;

- не встановлено особи ОСОБА_8, котрий вказаний батьком в актових записах про народження трьох дітей відповідачки по справі ОСОБА_1;

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992р. №2811-ХІІ, - право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за

умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Відповідно до ст. 22 вказаного Закону, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у

складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Ст. 135 Сімейного Кодексу передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли не має спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.

Відповідно до ч. 3 ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Згідно зі ст. 11 ч. 1 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше, як в межах заявлених вимог та на підставі доказів наданих сторонами.

Ч.3 ст.61 ЦПК України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа,щодо якої встановлено ці обставини.

В судовому засіданні встановлено, що:

- відповідачка ОСОБА_1 є матір'ю дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н., ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р. н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1

- 10.04.2009 р. відповідачка ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей, як одинокій матері у мінімальному розмірі, вказавши, що з батьком дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н. та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р. н. не веде спільного господарства та не проживає, згідно чого їй було призначено допомогу у мінімальному розмірі, а саме не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Даний вид допомоги не потребує повторного звернення одержувача допомоги до позивача, після спливу шестимісячного терміну, для перерахунку цієї допомоги з урахуванням доходів.

- 31.08.2012 р. ОСОБА_1 знову звернулася до УСЗН із заявою про призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на третю дитину -ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, вказавши що з батьком цієї дитини проживає та веде спільне господарство, тому претендувати на призначення допомоги на дітей одиноким матерям не буде.

- з копій свідоцтв про народження дітей: - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н., ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р. н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що матір'ю дітей є відповідачка по справі ОСОБА_1, а батьком є ОСОБА_8.

- в заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги на дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н., та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р. н, поданою 10.04.2009р., відповідачка вказала, що «на даний час з батьком дітей не проживає, спільного господарства не веде, в разі встановлення батьківства зобов'язується повідомити. Також в даній заяві вказано, що згідно паспорту ОСОБА_1 в шлюбі не перебуває. З довідок, наданих в якості додатку до даної заяви, з місця фактичного проживання та реєстрації не вбачається підтвердження на проживання з відповідачкою ОСОБА_1 батька дітей «ОСОБА_8».

- на дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н. та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідачка ОСОБА_1 отримала державну допомогу на дітей одиноких матерів за період з 01.09.2012 р. по 31.08.2013 року у сумі 8544 грн. 51 коп.

- згідно заяви ОСОБА_1 від 24.07.2013 р. (а.с.14), вона просить зупинити виплату державної допомоги одиноким матерям на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р. н., ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1.н., поскільки проживає з їхнім батьком ОСОБА_8 В заяві також вказано, що ОСОБА_1 переплату зобов'язується погасити.

Згідно довідки № 9082/04.2-05 від 17.10.2014 р. Управління соціального захисту населення про перерахунок державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.09.2012 р. по 01.08.2013 р. ОСОБА_1 нараховано та виплачено 8544 грн. 51 коп.

Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 14.10.2014р. скасовано постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 09.12.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених коштів.

Таким чином, в судовому засіданні було встановлено та доведено, що відповідачка ОСОБА_1 10.04.2009 р. звернулася до УСЗН із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей, як одинокій матері у мінімальному розмірі, вказавши, що з батьком дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 не веде спільного господарства та не проживає, згідно чого їй було призначено допомогу у мінімальному розмірі, а саме не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Даний вид допомоги не потребував повторного звернення одержувача допомоги до позивача після спливу шестимісячного терміну для перерахунку цієї допомоги з урахуванням доходів. 31.08.2012 р. ОСОБА_1 знову звернулася до УСЗН із заявою про призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на третю дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, вказавши що з батьком цієї дитини проживає та веде спільне господарство. А поскільки з копій свідоцтв про народження дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що матір'ю дітей є відповідачка по справі ОСОБА_1 а батьком є ОСОБА_8, то є встановленим той факт, що станом на 31.08.2012 р. відповідачка проживала і з батьком дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, а відповідно і втратила право на отримання допомоги, котра їй була призначена за поданою 10.04.2009 р. заявою про призначення їй державної допомоги на дітей, як одинокій матері у мінімальному розмірі. Таким чином нарахована відповідачці допомога в розмірі 8544грв.51коп за період з 01.09.2012р. по 01.08.2013р. була нарахована безпідставно, а поскільки в добровільному порядку відповідачкою на пропозицію позивача не була повернута, то підлягає стягненню в примусовому порядку.

Поскільки Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 14.10.2014р. скасовано постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 09.12.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених коштів, то з даних підстав суд не приймає до уваги і не покладає в основу рішення суду обставини, встановлені судовими рішеннями а саме постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 09.12.2013р. та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014р.

Повно і всебічно з'ясувавши обставини в даній справі суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі - з ОСОБА_1 на користь позивача слід стягнути надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.09.2012 р. по 01.08.2013 року в сумі 8544 грн. 51 коп.

На підставі ч.3 ст. 88 ЦПК України з відповідачки на користь держави слід стягнути судовий збір.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 33, 209, 212, 213-215 ЦПК України, суд,-

вирішив :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області р/р 35413034036421, код 03194559, МФО 826013, КТКВК 090303, КЕКВ 1343, надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.09.2012 р. по 01.08.2013 року в сумі 8544 (вісім тисяч п'ятсот сорок чотири) грн. 51 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 243 (двісті сорок три) 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, а якщо було подано, то після перегляду справи судом апеляційної інстанції, в разі якщо рішення не буде скасовано.

Апеляційну скаргу може бути подано протягом 10 днів після отримання повного тексту рішення всіма учасниками процесу до Апеляційного суду Миколаївської області через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Суддя: підпис

Рішення не набрало законної сили.

Суддя В.І.Закревський