ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2009 року №2а-3250/09/2370
12 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді: Смілянця Е.С.,
при секретарі: Веліхановій О.С.,
за участю представників позивача: ОСОБА_1., ОСОБА_2.,
представника відповідача: ОСОБА_3.,
представника третьої особи: ОСОБА_4.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до комунального підприємства «Аеропорт Черкаси», третя особа - Черкаська міська рада про стягнення коштів до місцевого бюджету,
ВСТАНОВИВ
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося контрольно-ревізійне управління у Черкаській області, в якій просить стягнути з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» кошти, отримані від передачі в оренду комунального майна за період 2006 - 9 місяців 2007 року у розмірі 316561 грн. 64 коп.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2009 року до участі у справі залучено Черкаську міську раду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1. таОСОБА_2. позов підтримали в повному обсязі. Свої вимоги вони мотивують тим, що протягом жовтня - листопада 2007 року у відповідача була проведена ревізія. За результати ревізії встановлено, що порушуючи вимоги п.10 рішення Черкаської міської ради «Про міський бюджет на 2006 рік» від 25.01.2006 року № 9-16 та п.8 рішення Черкаської міської ради «Про міський бюджет на 2007 рік» від 08.02.2007 року № 2-5, підприємство за період 2006 - 9 місяців 2007 року до міського бюджету не перераховано частку коштів у розмірі 50% від отриманої орендної плати у розмірі 321561 грн. 00 коп.
Відповідачу направлені вимоги від 11.12.2007 року про усунення виявлених порушень. КП «Аеропорт Черкаси» частково борг сплатило на суму 5000 грн. 00 коп. Після того, як підприємство перестало перераховувати до бюджету кошти, КРУ у Черкаській області змушене звернутися до суду з зазначеним позовом. В зв'язку з тим, що відповідач частково погасив суму боргу, позивач просить стягнути з КП «Аеропорт Черкаси» кошти в розмірі 316561 грн. 64 коп.
Представник відповідача ОСОБА_3. позов не визнав, просить суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду передбачений ст. 99 КАС України.ОСОБА_3. зазначив, що позивач знав про виявлені порушення ще в листопаді 2007 року, коли був складений акт за результатами перевірки. З цього часу в позивача виникла можливість звернутися до суду з позовом про стягнення коштів, оскільки КРУ у Черкаській області пропустило річний термін звернення до суду, тому представник відповідача наполягає щоб суд на підставі ст.100 КАС України відмовив у задоволенні позову.
Представник третьої особи ОСОБА_4. вирішення спору поклав на розсуд суду.
Вислухавши пояснення представників сторін та вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.
Відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійного управління у Черкаській області на ІУ квартал 2007 року, в період часу з 22 жовтня по 23 листопада 2007 року проведена перевірка КП «Аеропорт Черкаси».
За результатами перевірки складений акт від 30.10.2007 року № 01-21/51. В акті одним із порушень зазначено, що КП «Аеропорт Черкаси» порушуючи п.10 рішення Черкаської міської ради від 15.02.2005 № 7 «Про міський бюджет на 2005 рік», рішення Черкаської міської ради від 25.01.2006 № 9-16 «Про міський бюджет на 2006 рік» і п. 8 рішення Черкаської міської ради від 08.02.2007 № 2-516 «Про міський бюджет на 2007 рік», підприємство не перераховувало до бюджету частку отриманих від оренди коштів, відповідно, у 2005 році - 70% від орендної плати, у 2006 році - 50% від орендної плати, у 2007 році - 50%. Загальна сума недоїмки внесків за надання в оренду нерухомого майна (без урахування ПДВ та податку на землю) до міського бюджету становить 361320грн. 98 коп., в тому числі: 2005 рік - 39759 грн. 34 коп., 2006 рік - 152392 грн. 93 коп., 9 місяців 2007 року - 169168 грн. 71 коп. До ревізії надано рішення Черкаської міської ради від 26.10.2005 року № 8-610 «Про заходи по відновленню роботи КП «Аеропорт Черкас» і погашення заборгованості по заробітній платі», згідно з яким підприємство було звільнено від сплати до бюджету 70% орендної плати в 2005 році. Таким чином підприємство має недоїмку до міського бюджету за 2006 рік і 9 місяців 2007 року у розмірі 321561 грн. 64 коп.
Відповідно до п.7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939 (далі ЗУ № 2939), КП «Аеропорт Черкаси» направлені вимоги від 11.12.2007 року №01-52/1681 про усунення порушень виявлених ревізією.
КП «Аеропорт Черкаси» вимоги КРУ у Черкаській області не оскаржило. З висновком перевірки погодилось, про що свідчать добровільні сплати коштів підприємством до місцевого бюджету на суму 5000 грн. 00 коп.
Відповідно до ч.2 ст.15 ЗУ № 2939 встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Таким чином, КП «Аеропорт Черкаси» зобов'язаний виконати вимоги КРУ та сплатити виявлену заборгованість.
В разі невиконання підприємством письмових вимог, КРУ у Черкаській області, відповідно до п.10 ст.10 ЗУ № 2939, наділено правом звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Судом встановлено, що КП «Аеропорт Черкаси» не виконало законну вимогу КРУ у Черкаській області щодо перерахування коштів до місцевого бюджету у розмірі 321561 грн. 64 коп., тому КРУ правомірно звернулося до суду з зазначеним позовом, який підлягає задоволенню в повному обсязі.
Суд не може погодитися з позицією відповідача про те, що позивачем пропущений річний строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, із нижчезазначених підстав.
Частинами першою та другою ст. 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, перебіг строку звернення до суду, як правило, починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В частині 2 ст.15 ЗУ № 2939 зазначено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Пунктом 10 ст.10 ЗУ № 2939 позивач наділений правом звернення до суду в разі невиконання таких вимог.
Проаналізувавши названі норми, суд вважає, що перебіг строку звернення до суду для контрольно-ревізійного управління виникає з того часу, коли достовірно стане відомо, що підприємство не виконує направлені на його адресу вимоги.
В судовому засіданні встановлено, що КРУ у Черкаській області у своїх вимогах, направлених до КП «Аеропорт Черкаси», встановило підприємству термін до 11.01.2008 року для надання інформації щодо вжитих заходів на усунення недоліків, які виявлені за результатами перевірки.
КП «Аеропорт Черкаси» листом від 10.01.2008 року №5 проінформувало КРУ про те, що підприємство направило до Черкаської міської ради клопотання про списання заборгованості перед нею за здане в оренду нерухоме майно.
Листом від 08.02.2008 року №92А КП «Аеропорт Черкаси» повторно повідомило КРУ про те, що питання відрахувань коштів від орендної плати Черкаській міській раді, в даний час знаходиться на розгляді.
20.03.2008 року КП «Аеропорт Черкаси» знову направило до КРУ листа №68 де зазначило, що погашення заборгованості перед бюджетом Черкаської міської ради буде здійснюватися на підставі графіку, починаючи з червня 2008 року. В графіку зазначено розмір коштів, які будуть сплачуватися підприємством щомісячно.
Таким чином, КП «Аеропорт Черкаси» своїми діями вказувало на те, що виконує поставлені перед ним вимоги, тому в КРУ у Черкаській області не було підстав звернення з даним позовом до суду.
Згідно з затвердженим графіком, КП «Аеропорт Черкаси» у червні 2008 року повинно було сплатити кошти в розмірі 1000 грн. 00 коп., однак відповідно до платіжного доручення від 06.06.2008 року, підприємством сплачено тільки 500 грн. 00 коп. Наступний платіж комунальне підприємство здійснило тільки 14.08.2008 року, про що свідчить відповідне платіжне доручення. Отже, на думку суду, з того часу, коли КП «Аеропорт Черкаси» не виконало взяті на себе зобов'язання (погашення заборгованості згідно затвердженого графіку), в КРУ виникла підстава для звернення з позовом до суду.
Позовну заяву позивач подав 04.06.2009 року, тому суд вважає, що КРУ у Черкаській області не пропустило річний термін звернення до суду.
Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939, ст.ст. 2, 4, 6, 17, 19, 49, 51, 71, 79, 86, 87, 94, 99, 100, 159, 160, 161, 162, 257 КАС України суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» (м. Черкаси вул. Смілянька,168, код ЄДРПОУ 01130710) на користь місцевого бюджету м.Черкаси (на рахунок управління державного казначейства у м.Черкаси Головного управління державного казначейства у Черкаській області №33210871700002, код ЄДРПОУ 22809222, код банку 854018) кошти, отримані від передачі в оренду комунального майна за період 2006 рік - 9 місяців 2007 року у розмірі 316561 грн. 64 коп.
Звільнити КП «Аеропорт Черкаси» від сплати судових витрат на підставі ч.4 ст.94 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 липня 2009 року.