Постанова № 4354219, 01.06.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2009
Номер справи
2а-1749/09/2370
Номер документу
4354219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 червня 2009 року  №2а-1749/09/2370

12 год. 25 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді: Смілянця Е.С.,

при секретарі: Веліхановій О.С.,

за участю представників позивача: ОСОБА_1.,ОСОБА_2.,

відповідача: ОСОБА_3., ОСОБА_4.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси, справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного малого підприємства «Зодчий» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з приватного малого підприємства «Зодчий» адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місце інвалідами у 2007 році в сумі 15861 грн. 96 коп. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 2054 грн. 12 коп., а всього 17916 грн. 12 коп.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1. та ОСОБА_2. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та пояснила наступне.

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.

Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в редакції від 6 жовтня 2005 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 20 Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 «Про затвердження порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, наступного за тим, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого статтею 19 Закону.

Сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» державна служба зайнятості діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.

У 2007 році у відповідача повинен був працювати 1 інвалід, проте це робоче місце інвалідом зайняте не було.

Вартість одного робочого місця за завітний період на підприємстві становить 15861 грн. 96 коп., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 15861 грн. 96 коп. У встановлений Законом термін, до 15 квітня 2008 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2007 році відповідач не сплатив.

У зв'язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій з 16 квітня 2008 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову до суду становить   2054 грн. 16 коп. Тому позивач просить стягнути суму, що включає несплачену штрафну санкцію і нараховану пеню, та складає17916 грн. 12 коп.

Представник позивача пояснила, що відповідач на їх вимогу не надав ніяких документів для проведення перевірки, тому вартість одного робочого місця за 2007 рік проводилися розрахунки з урахуванням середньомісячної заробітної плати по м.Черкаси, яка згідно довідки головного управління статистики у Черкаській області складає 1134 грн. 62 коп. Також розрахунок був проведений з урахуванням кількості штатних працівників, численність яких згідно довідки Черкаського обласного центру зайнятості в МП «Зодчий» у 2007 році складала 30 осіб.

Представники відповідача позов не визнали з мотивів зазначених у запереченнях на позовну заяву.

Заслухавши доводи представників позивача, представників відповідача та дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом - «Закон N 875-XII») .

Частиною другою статті 18 Закону N 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.

Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобов'язаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Як вбачається з довідки Черкаського обласного центру зайнятості від 02.12.2008 року №3965/06 та згідно відомостей розподілу численності працівників, що подавалися МП «Зодчий» до виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, протягом 2007 року у відповідача рахувалася штатна численність працівників в кількості 30 осіб.

Частиною 1 статті 19 зазначеного вище Закону встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 Закону.

При цьому, частиною другою статті 19 Закону N 875-XII зобов'язано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.

Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2007 році не були вчинені такі дії та не створені робочі місця для працевлаштування працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена група інвалідності, згідно з Законом N 875-XII відповідач зобов'язаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня 2008 року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Позивачем проведений розрахунок вартості одного робочого місця ПМП «Зодчий» за 2007 рік, як становить 15861 грн. 96 коп., саме такий розмір адміністративно-господарських санкцій відповідач повинен був сплатити до фонду.

Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2008 року по 5 березня 2009 року (324 дні) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 12,00% та складає 2054 грн. 16 коп. Загальна сума стягнення дорівнює 17916 грн. 12 коп.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону N 875-XII , є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України (№254к/96-ВР), відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.

На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного малого підприємства «Зодчий» , що зареєстроване за адресою: м.Черкаси вул. Луценка,8, код ЄДРПОУ 22788939 на користь Черкаського обласного відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, що зареєстроване за адресою: м.Черкаси просп. Хіміків,50 код ЄДРПОУ 21368023 - 15861 грн. 96 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце інвалідом у 2007 році та 2054 грн. 16 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначеної санкції, а всього 17916 грн. 12 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий -

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 9 червня 2009 року.