Ухвала суду № 43532664, 02.04.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
02.04.2015
Номер справи
826/12707/14
Номер документу
43532664
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2015 року м. Київ К/800/61536/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Спецгідроенергомонтаж"

на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 вересня 2014 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року

у справі № 826/12707/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Спецгідроенергомонтаж"

до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та

фондового ринку

про визнання протиправними та скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2014 року Публічне акціонерне товариство "Спецгідроенергомонтаж" звернулось до суду з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яким просило визнати протиправними та скасувати розпорядження від 12 березня 2014 року № 162-ЦД-1-Е та постанову від 30 липня 2014 року №1162-ЦД-1-Е.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 вересня 2014 року у справі № 826/12707/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Публічне акціонерне товариство "Спецгідроенергомонтаж" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Справу розглянуто в попередньому судовому засіданні з врахуванням повноважень суду, встановлених частиною 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням відповідача про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2014 року № 162-ЦД-1-Е позивачеві вказано на порушення ним вимог законодавства про цінні папери, а саме:

- частини 1 статті 42 Закону України «Про акціонерні товариства» (із змінами і доповненнями) - підпункт 9.8.6 пункту 9.8 статті 9 Статуту ПАТ «Дніпро-СГЕМ» містить спосіб прийняття рішення на голосуванні при проведенні загальних зборів, який суперечить вимогам законодавства, а саме: рішення загальних зборів повинно прийматися більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, а не трьома чвертями голосів акціонерів від загальної їх кількості;

- частини 1 статті 53 Закону України «Про акціонерні товариства» ( із змінами і доповненнями) - пункт 10.3 статті 10 Статуту ПАТ «Дніпро-СГЕМ» містить порядок обрання членів наглядової ради, який суперечить вимогам законодавства, а саме: члени наглядової ради акціонерного товариства повинні обиратися з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числа юридичних осіб-акціонерів, а не члени наглядової ради обираються загальними зборами з числа фізичних осіб, які мають повну дієздатність, на строк 3 (три) роки.

- частини 1 статті 89 Закону України «Про акціонерні товариства» (із змінами і доповненнями) - пунктом 15.5 статті 15 Статуту ПАТ «Дніпро-СГЕМ» визначено черговість розподілу майна між кредиторами та акціонерами, яка суперечить вимогам законодавства, а саме: у разі ліквідації платоспроможного акціонерного товариства вимоги його кредиторів та акціонерів задовольняються, зокрема, у четверту чергу здійснюються виплати за простими акціями, які підлягають обов'язковому викупу Товариством.

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 липня 2014 року №1162-ЦД-1-Е, прийнятою за результатами розгляду акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 15 липня 2014 року № 1085-ЦД-1-Е, яким встановлено порушення Публічним акціонерним товариством «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2014 року № 162-ЦД-1-Е накладено на Публічне акціонерне товариство «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн.

Відповідно до положеннями статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Згідно пункту 5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Факт невідповідності положень статуту публічного акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» приписам Закону України «Про акціонерні товариства» доказами по справі не спростовується.

Відповідно до пунктів 10 та 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, позивачем порушені вимоги Закону України «Про акціонерні товариства» та невиконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2014 року року №162-ЦД-1-Е та постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30 липня 2014 року №1162-ЦД-1-Е.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що під час прийняття розпорядження про усунення ПАТ "Спецгідроенергомонтаж" порушень законодавства та постанови про накладення санкції за правопорушення про цінні папери, Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений діючим законодавством.

Таким чином, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про відмову в задоволенні позовних вимог із дотримання норм діючого законодавства та з повним, достовірним, неупередженим та об'єктивним з'ясуванням всіх обставин справи.

Із матеріалів справи та змісту касаційної скарги не вбачається неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права.

Згідно частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що рішення судів попередній інстанцій підлягають залишенню без змін.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Спецгідроенергомонтаж" - відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 вересня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року у справі № 826/12707/14 - залишити без змін.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: