ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2015 року м. Київ К/800/43295/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства «Антрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2013 року у справі за позовом Державного підприємства «Антрацит» до Державної фінансової інспекції в Луганській області про визнання дій протиправними,
в с т а н о в и л а:
У травні 2013 року Державне підприємство «Антрацит» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Луганській області про визнання дій протиправними, в якому просило визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Луганській області щодо включення до плану роботи Держфінінспекції в Луганській області на І квартал 2013 року проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Антрацит» за період з 01.04.2010 року по 01.01.2013 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2013 року у задоволенні позовних вимог Державному підприємству «Антрацит» було відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2013 року апеляційну скаргу Державного підприємства «Антрацит» було залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2013 року - без змін.
У касаційній скарзі Державне підприємство «Антрацит», не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2013 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Державного підприємства «Антрацит» задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необгрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 28.12.2012 року Державною податковою службою у Луганській області погоджено з Державною фінансовою інспекцією в Луганській області план-графік проведення планових виїзних перевірок на 1 квартал 2013 року.
Наказом Державної фінансової інспекції в Луганській області від 14.12.2012 року № 233 затверджено план контрольно-ревізійної роботи на 1 квартал 2013 року.
Наказом Міністерства фінансів України 03.10.2011 року № 1236 затверджено Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до пункту 1 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній фінансовій інспекції України та є її територіальними органами.
Пунктом 3 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі передбачено, що основним завданням Інспекцій є реалізація повноважень Держфінінспекції на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно із пунктом 4 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Інспекція відповідно до покладеного на неї завдання здійснює державний фінансовий контроль за:
- використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;
- дотриманням законодавства про державні закупівлі;
- діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з
бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання врегульовано Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, планова виїзна ревізія - ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані контрольно-ревізійної роботи контролюючого органу і проводиться за місцезнаходженням такої підконтрольної установи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться ревізія, не частіше ніж один раз на календарний рік; позапланова виїзна ревізія - ревізія, яка не передбачена в планах контрольно-ревізійної роботи контролюючого органу і проводиться за наявності обставин, визначених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Пунктом 4 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та цього Порядку.
Згідно із пунктом 5 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 року № 955 затверджено Порядок планування контрольно-ревізійної роботи Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами.
Пунктами 2, 3 Порядку планування контрольно-ревізійної роботи Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами передбачено, що порядком установлюється механізм складання і затвердження планів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та її територіальних органів.
Заходи з проведення державного фінансового аудиту та інспектування здійснюються відповідно до:
1) плану основних напрямів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та
її територіальних органів, який складається на календарний рік;
2) планів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та її територіальних
органів, які складаються на кожний квартал.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Державна фінансова інспекція в Луганській області діяла в рамках свої повноважень, з додержанням правил планування та узгоджень, на підставі діючого законодавства.
Крім того, позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту порушення оскаржуваними діями відповідача будь-яких прав та законних інтересів позивача.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Державного підприємства «Антрацит» - залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2013 року у справі за позовом Державного підприємства «Антрацит» до Державної фінансової інспекції в Луганській області про визнання дій протиправними - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз