УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2015 року Справа № 135187/12/9104 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
ДТГО «Львівська залізниця» 21.06.2012 року звернулося в суд з адміністративним позовом до Ужгородської МДПІ Закарпатської області ДПС, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.06.2011 року №21/17-2/01071195, яким збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 361 211,86 грн. (у т.ч. за основним платежем - 288 969,49 грн., за штрафними санкціями - 72 242,37 грн.), №22/17-2/01071195, яким збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 577 674,82 грн. (в т.ч. за основним платежем - 454 139,86 грн., за штрафними санкціями - 113 534,96 грн.), №23/17-2/01071195, яким збільшено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 57 617,16 грн. (у т.ч за основним платежем - 46 093,73 грн., штрафними санкціями - 11 523,43 грн.).
В позовній заяві зазначає, що висновки податкового органу щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не відповідають вимогам податкового законодавства, оскільки цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб. Також зазначає, що у податковому повідомленні-рішенні №22/17-2/01071195 від 11.06.2011 р. невірно визначено суму грошового зобов'язання, а також фактично податкові повідомлення-рішення датовані 2011 року, проте винесені за наслідком перевірки 2012 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Ужгородської МДПІ Закарпатської області ДПС від 11.06.2011 року №21/17-2/01071195, №22/17-2/01071195, №23/17-2/01071195.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Ужгородська МДПІ Закарпатської області ДПС оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Апелянт зазначає, що Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція колії» в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м.Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.
Зокрема, останній за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року перерахував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, що входять до складу Відокремленого підрозділу. Вищевказане, на переконання податкового органу привело до несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 840620,94 грн., в тому числі: Ужгородському району (Чоп) - 288969,49 грн.; В. Березнянському району в т. ч. Волосянка - 454139,86 грн.; Турківський район Львівської області в т.ч. Сянки - 51417,86 грн.; Перечинському району - 46093,73 грн.
Враховуючи вищевикладене, на переконання відповідача, податкові-повідомлення рішення є правомірними, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що податковим оргвном проведено документальну виїзну позапланову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТ-ГО «Львівська залізниця» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р., за результатами якої складено Акт від 25.05.2012 р. №722/17-02/10/01071195.
За висновками Акту зазначено, що в порушення вимог ст.168 Податкового кодексу України по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дистанція колії» виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 840 620,94 грн., в тому числі: - Ужгородський район (Чоп) - 288 969,49 грн.; - В. Березянський район в т.ч. Волосянка - 454 139,86 грн.; - Турківський район Львівської області в т.ч. Сянки - 51 417,86 грн.; - Перечинський район - 46 093,73 грн.
На підставі Акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2011 року № 21/17-2/01071195, яким збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 361 211,86 грн. (у т.ч. за основним платежем - 288 969,49 грн., за штрафними санкціями - 72 242,37 грн.); податкове повідомлення-рішення від 11.06.2011 року № 22/17-2/01071195, яким збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 577674,82 грн. (в т.ч. за основним платежем - 454 139,86 грн., за штрафними санкціями - 113 534,96 грн.); податкове повідомлення-рішення від 11.06.2011 року № 23/17-2/01071195, яким збільшено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 57 617,16 грн. (у т.ч за основним платежем - 46 093,73 грн., штрафними санкціями - 11 523,43 грн.).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Відокремлений підрозділі «Ужгородська дистанція колії» на відміну від виробничих підрозділів в розумінні положень Податкового кодексу України наділений статусом податкового агента.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства.
З матеріалів справи видно, що Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Артилерійська, 1 та не має статусу юридичної особи.
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» від 04.05.2006 р., такий входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. № 306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба колії»№ ДТГО «Львівська залізниця».
Як слідує зі змісту Акту перевірки, до складу ДТГО «Львівська залізниця» юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії», яким відповідно до пп. 168.4.2 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця»» на підставі затвердженого Положення про відокремлений підрозділ , який, відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб (далі-ПДФО) за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород вул.Артилерійська,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Це узгоджується з положеннями ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», згідно якого відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Проте, відповідно до ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Відповідно до штатного розпису відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» складається з структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ) -кількість працюючих 200 осіб; 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13) -кількість працюючих 120 осіб; 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 "Сянки") -кількість працюючих 33 осіб; 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1) -кількість працюючих 153 осіб; 5) Перечинський район (ПД-5) -кількість працюючих 39 осіб.
Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Крім того, ст. 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Відповідно до п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділ.
Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів. Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи» аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про помилковість прирівнювання відповідачем структурних підрозділів, які розміщені в наступних районах: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ); 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13); 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 "Сянки"); 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1); 5) Перечинський район (ПД-5) до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ст. 68 Господарського кодексу України не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
На відміну від повноважень структурних підрозділів які розміщені: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ); 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13); 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 "Сянки"); 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1); 5) Перечинський район (ПД-5), Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» в розумінні положень ПК України юридично наділений статусом податкового агента.
Виходячи з чіткого розмежування правового положення відокремленого та структурного підрозділів, суд вірно дійшов переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії».
Відтак, суб'єкт владних повноважень прийнявши оскаржувані податкові повідомлення-рішення не дотримався вимог чинного податкового законодавства та передбачених ст.2 КАС України принципів, що складає підстави для залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року у справі №2а-5537/12 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук