Головуючий у 1 інстанції - Карпенко О.М.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2015 року справа №234/10718/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів: Васильєвої І.А., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" в інтересах Виробнича ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа" на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 17 листопада 2014 р. у справі № 234/10718/14-а (головуючий І інстанції Карпенко О.М.) за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради Управління житлового та комунального господарства про визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Виконавчого комітету Краматорської міської ради Управління житлового та комунального господарства, в якому просила визнати протиправним відмову відповідача від 28.10.2014 року №05-55/2311 в надані дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1, від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального (автономного) опалення та зобов'язати відповідача надати дозвіл позивачу на відключення належної їй квартири АДРЕСА_1, від мережі централізованого опалення та влаштування у вказаному приміщенні індивідуального (автономного) опалення, відповідно до діючого законодавства України (а.с.2-3).
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 17 листопада 2014 року задоволено позов. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради, щодо відмови позивачці у наданні відповідного дозволу, зобов'язав Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради, надати дозвіл ОСОБА_2 на відключення належної їй квартири АДРЕСА_1, від мережі централізованого опалення та влаштування у вказаному приміщенні індивідуального (автономного) опалення, відповідно до діючого законодавства України (а.с.21-22).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" в інтересах Виробнича ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа" подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила постанову скасувати і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Від відповідача надійшло клопотання, в якому останній підтримав апеляційну скаргу апелянта та просив розглянути справу за відсутністю представника відповідача. Від апелянта надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю представника.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів встановила.
Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 17 лютого 1998 року, зареєстрованого на Краматорській Універсальній Біржі Нерухомості «Владислав» 17.02.1998 року.
Позивач 22 жовтня 2014 року звернувся до Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради з заявою про надання дозволу на відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання у квартирі АДРЕСА_1.
Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради листом від 28 жовтня 2014 року №05-55/2311, відмовило позивачу у відключенні від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і установки індивідуального опалення.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що чинним законодавством не заборонено відключення квартир у багатоквартирних будинках від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання за наявності технічної можливості, а посилання відповідача на Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 (далі - Порядок № 4), є протиправним, оскільки підзаконний акт не може суперечити Закону.
Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується зі вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про теплопостачання» № 2633-IV від 02.06.2005 року, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 були затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила).
Згідно з пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання вимог пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок).
Цей Порядок визначав процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169, у Порядок були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.
Зокрема, у відповідності до пунктів 2.1, 2.2 Порядку відключення, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Згідно з підпунктами 2.2.2, 2.2.3 пункту 2.2 вказаного Порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Таким чином, здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг та за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не виконав умови, визначені у пунктах 2.1 та 2.2 Порядку. Зокрема, в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з письмовою заявою до відповідної Комісії, яка розглядає питання щодо відключення від мереж ЦО і ГВП. Також в матеріалах справи відсутня згода всіх споживачів (мешканців) житлового будинку на відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, відсутня схема теплопостачання для забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового дому.
Зважаючи на відсутність рішення Комісії та власників решти квартир житлового будинку 25 по вул. Гв. Кантемировців, про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову та правомірність відмови Виконавчого комітету Краматорської міської ради Управління житлового та комунального господарства у наданні дозволу позивачу на відключення окремо його квартири від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення.
Стосовно посилання суду першої інстанції на те, що чинним законодавством не заборонено відключення квартир у багатоквартирних будинках від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання за наявності технічної можливості, а посилання відповідача на Порядок № 4 є протиправним, колегія суддів не приймає, оскільки зазначений Порядок не суперечить чинному законодавству та визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності відмови відповідача у наданні позивачеві дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування в квартирі індивідуального опалення та гарячого водопостачання, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийнято рішення з порушенням правил застосування норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів зазначає, що з урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з ОСОБА_2 відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" підлягають стягненню судові витрати в розмірі 36,54 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 195-196, 197, 198, 202, 207, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" в інтересах Виробнича ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа" на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 17 листопада 2014 р. у справі № 234/10718/14-а задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 17 листопада 2014 р. у справі № 234/10718/14-а скасувати.
Відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради Управління житлового та комунального господарства про визнання протиправним відмову Виконавчого комітету Краматорської міської ради Управління житлового та комунального господарства від 28.10.2014 року №05-55/2311 в надані дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1, від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального (автономного) опалення, зобов'язання Виконавчого комітету Краматорської міської ради Управління житлового та комунального господарства надати дозвіл позивачу на відключення належної їй квартири АДРЕСА_1, від мережі централізованого опалення та влаштування у вказаному приміщенні індивідуального (автономного) опалення, відповідно до діючого законодавства України.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (ЄДРПОУ: 03337119, юридична адреса: 83086, м. Донецьк, вул. Донецька, буд. 38) 36 (тридцять шість) гривень 54 (п'ятдесят) копійок судових витрат.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: І.А.Васильєва
І.Д. Компанієць