Ухвала суду № 4348448, 16.07.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2009
Номер справи
22а-22555/08
Номер документу
4348448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

Іменем україни16.07.2009 р.Справа №22а-22555/08Ч

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Бараненко І.В.

Данилової М.В.

при секретарі: Гладишко О.М.

за участю:

представника позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Черкаси на постанову господарського суду Черкаської області від 14 квітня 2008 р. у справі за позовами Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська м’ясна компанія» до Державної податкової інспекції в м. Черкаси про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Черкаська м’ясна компанія» звернулися в господарського суду Черкаської області з позовами:

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Черкаси від 08.02.2008р. №0000062304/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2007р. на 419832грн.;

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Черкаси від 08.02.2008р. №0000072304/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2007р. на 370702грн.;

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Черкаси від 26.02.2008р. №0000112304/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007р. на 460827грн.

Ухвалою господарського суду від 10.04.2008р. справи №07/915а, №07/916а і №07/1324а, провадження у яких були відкриті за вказаними трьома адміністративними позовами відповідно, були об’єднані для спільного розгляду і вирішення в одну справу №07/915а.

Постановою господарського суду Черкаської області позов задоволено:

визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Черкаси від 08.02.2008р. №0000062304/0 про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Черкаська м’ясна компанія» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2007р. на 419832грн.;

визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Черкаси від 08.02.2008р. №0000072304/0 про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Черкаська м’ясна компанія» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2007р. на 370702грн.;

визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Черкаси від 26.02.2008р. №0000112304/0 про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Черкаська м’ясна компанія» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007р. на 460827грн.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ДПІ в м. Черкаси подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову господарського суду Черкаської області та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

Представник позивачаподав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову господарського суду Черкаської області – без змін.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 27 грудня 1996р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради була проведена державна реєстрація позивача як юридичної особи.

3 січня 1997р. позивач був узятий позивачем на облік як платник податків, а 12 серпня 1997р. позивач був зареєстрований в установленому порядку як платник податку на додану вартість.

У січні, лютому 2008р. відповідачем була проведена виїзна позапланова документальна перевірка позивача з питань достовірності нарахування ним суми бюджетного відшкодування позивача з податку на додану вартість за вересень 2007р. За результатами цієї перевірки був складений акт від 04.02.2008р. №233/23-4/21374213.

Перевіркою було встановлено, що позивач як сільськогосподарський товаровиробник у розумінні п. 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» в серпні 2007р. здійснював операції з поставки м’яса в живій вазі із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість і в порушення Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м’яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №596 (далі Порядок №805) відображав обсяги поставок м’яса в живій вазі та суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м’яса в живій вазі, не у скороченій декларації, а у загальній, що призвело до завищення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за загальною декларацією за вересень 2007р. на 419832грн.

На підставі акта від 04.02.2008р. №233/23-4/21374213 відповідач прийняв і надіслав позивачу спірне податкове повідомлення-рішення від 08.02.2008р. №0000062304/0 за яким відповідно до пп. «б» та «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зменшив позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2008р. на 419832грн.

У січні, лютому 2008р. відповідачем також була проведена виїзна позапланова документальна перевірка позивача з питань достовірності нарахування ним суми бюджетного відшкодування позивача з податку на додану вартість за жовтень 2007р. За результатами цієї перевірки був складений акт від 04.02.2008р. №234/23-4/21374213.

Перевіркою було встановлено, що позивач як сільськогосподарський товаровиробник у розумінні п. 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» у вересні 2007р. здійснював операції з поставки м’яса в живій вазі із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість і в порушення Порядку №805 відображав обсяги поставок м’яса в живій вазі та суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м’яса в живій вазі, не у скороченій декларації, а у загальній, що призвело до завищення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за загальною декларацією за жовтень 2007р. на 370702грн.

На підставі акта від 04.02.2008р. №234/23-4/21374213 відповідач прийняв і надіслав позивачу спірне податкове повідомлення-рішення від 08.02.2008р. №0000072304/0 за яким відповідно до пп. «б» та «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зменшив позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008р. на 370702грн.

У лютому 2008р. відповідачем була проведена виїзна позапланова документальна перевірка позивача з питань достовірності нарахування ним суми бюджетного відшкодування позивача з податку на додану вартість за листопад 2007р. За результатами цієї перевірки був складений акт від 18.02.2008р. №320/23-4/21374213.

Перевіркою було встановлено, що позивач як сільськогосподарський товаровиробник у розумінні п. 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» у жовтні 2007р. здійснював операції з поставки м’яса в живій вазі із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість і в порушення Порядку №805 відображав обсяги поставок м’яса в живій вазі та суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м’яса в живій вазі, не у скороченій декларації, а у загальній, що призвело до завищення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за загальною декларацією за листопад 2007р. на 460827грн.

На підставі акта від 18.02.2008р. №320/23-4/21374213 відповідач прийняв і надіслав позивачу спірне податкове повідомлення-рішення від 08.02.2008р. №0000072304/0 за яким відповідно до пп. «б» та «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зменшив позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2008р. на 460820грн.

Позивач встановлені перевіркою обставини здійснення ним в серпні, вересні, жовтні 2007р. операцій з придбання товарів (робіт, послуг) для виробництва м’яса в живій вазі та з поставки м’яса в живій вазі і відображення цих операцій в загальній декларації не заперечив.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень від 08.02.08 № 0000062304/0, №.0000072304/0 та від 26.02.08 № 0000112304/0, з таких підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що згідно з преамбулою Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» цей Закон визначає платників податку на додану вартість, об’єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Відповідно до пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість», в редакції, яка була чинною в 2007р., за нульовою ставкою оподатковуються до 1 січня 2008 року поставки переробним підприємствам молока та м’яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.

Підпунктом 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» встановлено, що платники податку зобов’язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об’єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону.

Відповідно до п. 10.6 ст. 10 6 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» форми декларації та податкових розрахунків з цього податку встановлюються відповідно до закону.

Пунктом 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» у 2007р. було встановлено, що до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м’ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, є зазначений вище Порядок №805, згідно з п. 1 якого він встановлює механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, за поставлені ними у період з 1 січня 2007 р. до 1 січня 2008 р. переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі. Нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами незалежно від форми власності, що мають власні переробні потужності.

Таким чином, порядок обліку, звітування по податку на додану вартість регулюється Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що окремий облік операцій з придбання сільськогосподарськими товаровиробниками товарів (робіт, послуг) для виробництва м’яса в живій вазі та з поставки м’яса в живій вазі Законом України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» не передбачений.

Кабінет Міністрів України відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» був уповноважений встановити і встановив порядок нарахування і використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам і відповідно не мав повноважень на встановлення окремого обліку та форми декларації по операціям з придбання сільськогосподарськими товаровиробниками товарів (робіт, послуг) для виробництва м’яса в живій вазі та з поставки м’яса в живій вазі.

Чинне законодавство і зокрема затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. №166 Порядок заповнення податкової декларації з податку на додану вартість не передбачає подання скороченої податкової декларації платниками податку, які застосовують нульову ставку податку на додану вартість, передбачену пп. 6.2.6 п.6.2 ст. 6 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість».

За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що відображення позивачем обсягів поставок м’яса в живій вазі та сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м’яса в живій вазі, у загальній декларації відповідає вимогам Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість».

За таких обставин спірні податкові повідомлення-рішення відповідача є протиправним, тому підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірності винесення податкових повідомлень-рішень від 08.02.08 № 0000062304/0, №.0000072304/0 та від 26.02.08 № 0000112304/0.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятих ним рішень.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова господарського суду Черкаської області відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв’язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Черкаси на постанову господарського суду Черкаської області від 14 квітня 2008 р. - залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Черкаської області - залишити без змін.

Провадження у справі закрити.

Оскарження

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено в касаційному поряд­ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця піс­ля набрання ухвалою законної сили.

Ухвалу складено в повному обсязі - 17.07.09 р.

Головуючий суддя Судді:

Ч

Головуючий в першій інстанції – Дорошенко М.В.Справа в першій інстанції № 07/915а