ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 березня 2015 рокусправа № 804/11831/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..
за участю:
представників позивача: Денисенко Т.М..,
представника відповідача: Семейко Н.Ю..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Преміум Білд»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року у справі №804/11831/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Преміум Білд» до державної податкової інспекції у Печерському районі у м.Києві, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
06 серпня 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Білд» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просило:
- визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві, які полягають у проведенні зустрічних звірок ТОВ "Преміум Білд", за результатами яких складено Акти №1297/26-55-22-10/38751295 від 08.05.2014 р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за січень 2014 року" та №1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за травень 2014 року" та № 2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за період з 01.09.2013 по 30.06.2014";
- визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо коригування показників податкової звітності ТОВ "Преміум Білд" в усіх електронних базах даних, в тому числі, дії з виключення з усіх електронних баз даних ДПІ ГУ Міндоходів, в тому числі, в базах "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлений податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", в інформаційній базі даних "Податковий блок" та "Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ "Преміум Білд", здійснені на підставі Актів № 1297/26-55- 22-10/38751295 від 08.05.2014 р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за січень 2014 року", № 1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Біті' за травень 2014 року" та № 2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.2014 Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за період з 01.09.2013 по 30.06.2014";
- зобов'язати ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відновити показники податкової звітності ТОВ "Преміум Білд" в усіх податкових базах даних, в тому числі, зобов'язати відобразити в усіх електронних базах даних та в інформаційній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" в інформаційній базі даних "Податковий блок" та "Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які ТОВ "Преміум Білд" зазначило у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень 2014 року, травень 2014 року та за період з 01.09.2013 по 30.06.2014;
- зобов'язати ДПІ у Печерському районі ТУ Міндоходів у м. Києві вилучити з усіх податкових електронних баз даних ДПІ у Печерському районі ТУ Міндоходів у м. Києві інформацію, внесену на підставі Актів № 1297/26-55- 22-10/38751295 від 08.05.2014 р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за січень 2014 року", № 1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за травень 2014 року" та № 2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за період з 01.09.2013 по 30.06.2014";
- стягнути судовий збір на користь ТОВ "Преміум Білд" з Державного бюджету України.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що в актах про неможливість проведення зустрічної звірки відповідачем не зазначена інформація щодо запитів ініціаторів зустрічних звірок - податкових органів, в яких знаходяться на обліку контрагенти позивача, отримання яких передує проведенню зустрічної звірки. Як вбачається з актів перевірки, відповідач не отримував від платника податків - позивача інформації та її документального підтвердження, тобто не отримував і жодних первинних документів за період проведення перевірки. За таких обставин, на думку позивача, у податкового органу були відсутні визначені законом підстави для вчинення дій по проведенню зустрічної звірки. Крім того, за змістом Порядку № 1232, а також п.п. 5,6 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. №984, судження податкового органу відносно правильності справляння платником податків сум податків та зборів за відображеними в податковій звітності показниками господарських операцій можуть бути викладені виключно в акті перевірки або довідці зустрічної звірки. Чинним законодавством не передбачено відображення таких суджень в акті про неможливість проведення перевірки або акті про неможливість проведення зустрічної звірки, де мають зазначатись лише обставини, котрі спричинили таку неможливість. Крім того, самостійна зміна відповідачем в Деталізованій базі співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача на підставі актів перевірки, без прийняття податкового повідомлення-рішення, без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Білд» звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі службового посвідчення серії УКМ №002875 головним державним ревізором - інспектором ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, згідно з п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» (податковий номер 38751295) з питань підтвердження господарських відносин з платником податків ТОВ «Гарант Максімум» за період січень 2014р. За результатами таких заходів складений акт №1297/26-55-22-10/38751295 від 08.05.14р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Преміум Білд» (код ЄДРПОУ 38751295) щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Гарант Максімум» (код ЄДРПОУ 38889048) за період січень 2014 року». За даними означеного акту до слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві направлено запит №757/9/26-55-22-10 від 08.05.2014р. на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків. Також в акті зазначено, що у зв'язку із неможливістю отримання первинних документів для проведення зустрічної звірки, для проведення перевірки відповідачем використано бази даних ДПІ та декларації з ПДВ за січень 2014р.
В акті встановлено порушення ТОВ 'ГАРАНТ МАКСІМУМ" (код ЄДРПОУ 38889048) вимог пп.16.1.11 п. 16.1 ст. 16, п. 45.2 ст. 45, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст.188, п. 198.1, п.198.2, 198.3, п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст. 1, ст.9, ст. 19 Закону України від 15.03.03 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців " (зі змінами та доповненнями).
Звіркою ТОВ «ГАРАНТ МАКСІМУМ» (код ЄДРПОУ 38889048) документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин ТОВ «Гарант Максімум» із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року їх вид, обсяг, якість та розрахунки, у зв'язку з чим, задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за перевіряємий період підлягають зменшенню до "0"».
Звіркою ТОВ «Преміум Білд» (код ЄДРПОУ 38751295) документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків за січень 2014 року.
На підставі службового посвідчення серії УКМ №002875 головним державним ревізором - інспектором ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві згідно з п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» (податковий номер 38751295) з питань підтвердження господарських відносин з платником податків ТОВ «Гарант Максімум» за період січень 2014р. За результатами таких заходів складений акт №1297/26-55-22-10/38751295 від 08.05.14р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Преміум Білд» (код ЄДРПОУ 38751295) щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Гарант Максімум» (код ЄДРПОУ 38889048) за період січень 2014 року». За даними означеного акту до слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві направлено запит №757/9/26-55-22-10 від 08.05.2014р. на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків. Також в акті зазначено, що у зв'язку із неможливістю отримання первинних документів для проведення зустрічної звірки, для проведення перевірки відповідачем використано бази даних ДПІ та декларації з ПДВ за січень 2014р.
Звіркою встановлено порушення ТОВ 'ГАРАНТ МАКСІМУМ" (код ЄДРПОУ 38889048) вимог пп.16.1.11 п. 16.1 ст. 16, п. 45.2 ст. 45, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст.188, п. 198.1, п.198.2, 198.3, п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст. 1, ст.9, ст. 19 Закону України від 15.03.03 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців " (зі змінами та доповненнями).
Звіркою ТОВ «ГАРАНТ МАКСІМУМ» (код ЄДРПОУ 38889048) документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року їх вид, обсяг, якість та розрахунки, у зв'язку з чим, задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за перевіряємий період підлягають зменшенню до "0"».
Звіркою ТОВ «Преміум Білд» (код ЄДРПОУ 38751295) документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків за січень 2014 року.
20.06.14р. на підставі службового посвідчення № 083295 головним державним ревізором - інспектором ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, згідно з п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» (податковий номер 38751295) з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.05.14р. по 31.05.14р. За результатами таких заходів складений акт №1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.14р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» (код ЄДРПОУ 38751295) з питань підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.05.14р. по 31.05.14р.». За даними означеного акту зустрічну звірку не можливо провести у зв'язку з тим, що ТОВ «ПРЕМІУМ БІЛД» за податковою адресою 01024, м.Київ, вул.Лютеранська, буд.25, кв.3, стан платника 9 - «направлено повідомлення «про відсутність за місцезнаходженням». Також в акті зазначено, що у зв'язку із неможливістю отримання первинних документів для проведення зустрічної звірки, для проведення перевірки відповідачем використано бази даних ДПІ та декларації з ПДВ за травень 2014р.
В зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів, щодо порядку відображення в бухгалтерському та податковому обліках господарських відносин із платниками податків за період травень 2014р., відсутність будь-якої інформації про наявні складські приміщення, наявність автомобільного чи іншого транспорту, устаткування, а також трудових ресурсів, що необхідно для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства. Правочини між ТОВ «Преміум Білд» та відображеними ним у додатку 5 до податкової декларації з ПДВ «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» постачальників та покупців за період з 01.05.14р. по 31.05.14р., не спрямовані на реальне настання правових наслідків. Виходячи з вищенаведеного, ТОВ «Преміум Білд» здійснювало діяльність спрямовано на здійснення операцій, пов'язаних з наданням податкової вигоди третіх осіб. Звіркою ТОВ «Преміум Білд» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків за період з 01.05.14р. по 31.05.14р.
08.08.14р. на підставі службового посвідчення серії КВ №134045 головним державним ревізором - інспектором ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, згідно з п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» (податковий номер 38751295) щодо фінансово-господарських відносин з платниками податків за період з 01.09.13р. по 30.06.14р.. За результатами таких заходів складений акт №2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.14р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» (код ЄДРПОУ 38751295) щодо фінансово-господарських відносин з платниками податків за період з 01.09.13р. по 30.06.14р.». За даними означеного акту з метою вручення запиту №36733/10/26-55-22-08-10 від 08.08.14р. про надання пояснеь та їх документальних підтверджень, для проведення перевірки своєчасності відображення в обліку та звітності операцій по фінансово-господарським взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період діяльності з 01.09.13р. по 30.06.14р. управлінням податкового аудиту ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві здійснено вихід на податкову адресу ТОВ «Преміум Білд», в результаті чого, було встановлено відсутність даного підприємства за фактичною адресою (зазначена у деклараціях з ПДВ): 01103, м.Київ, вул..Професора Підвисоцького, буд.5,оф. 102 про що складено акт №1741/26-55-22-08/38751295 від 08.08.14р. та передано запит №1406/9/26-55-22-08 від 08.08.14р. до СУ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві на встановлення фактичного місцезнаходження підприємства та його посадових осіб, а також передано запит від 08.08.14р. №1505/7/26-55-22-08-11 до ДПІ у Дніпропетровській області ГУ Міндоходів на встановлення фактичного місцезнаходження підприємства за податковою адресою: 49000, Ленінській район, вул.Завивиста, буд.28. Фактичне місцезнаходження ТОВ «Преміум Білд» не встановлено. Станом на 08.08.14р. стан платника податків ТОВ «Преміум Білд» - 45 - платник до кінця року (неосновне місце обліку).
Даним актом встановлено порушення п.187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, п.198.2, 198.3 та п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 01.09.13р. по 30.06.14р. на загальну суму ПДВ 8846023грн. та завищення податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.09.13р. по 30.06.14р. на загальну суму ПДВ 12366039грн. За результатами звірки ТОВ «Преміум Білд» не підтверджено задекларовані податкові зобов'язання з ПДВ за період з 01.09.13р. по 30.06.14р., а також не підтверджено задекларований податковий кредит з ПДВ за період з 01.09.13р. по 30.06.14р., встановлено, що правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.
На підставі зазначених актів податковим органом внесено коригування до податкової звітності позивача з податку на додану вартість до електронних підсистем податкової звітності на рівні ДПА.
Правомірність та обґрунтованість дій податкового органу щодо здійснення дій по проведенню зустрічних звірок та оформлення їх актами про неможливість проведення зустрічних звірок, а також внесення на їх підставі коригувань податкової звітності позивача з податку на додану вартість та податкового кредиту з податку на додану вартість по контрагентах позивача в електронних податкових базах на рівні ДПА є предметом спору переданого на вирішення суду.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що права позивача не порушено складанням відповідачем актів про неможливість проведення зустрічних звірок, внесенням коригувань у податкову звітність з податку на додану вартість в електронних базах даних на рівні ДПА, у зв'язку з чим, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно із п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
В матеріалах справи відсутні докази направлення на адресу позивача запитів на отримання податкової інформації та її документального підтвердження, також відсутні докази отримання позивачем або його посадовими особами вказаних запитів від ДПІ у Печерському районі м. Києва.
Отже, податковим органом мало бути здійснені зустрічні звірки ТОВ "Преміум Білд" на підставі документів, наявних у податкового органу, як це передбачено порядком проведення зустрічних звірок.
Проте, як вбачається з матеріалів справи податковим органом було складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки, з обґрунтуванням недійсності вчинених ТОВ "Преміум Білд" правочинів з його контрагентами.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що з аналізу положень додатку 3 до Методичних рекомендацій в зразку "Акт про неможливість проведення зустрічної звірки" не передбачено викладення інформації про реальність господарських операцій та укладених угод та складеної за їх наслідками податкової звітності платника податків. Вказане свідчить про протиправність дій податкового органу стосовно дослідження та оцінки в акті перевірки правильності справляння позивачем податків та обов'язкових зобов'язань, а також реальності здійснення господарських операцій.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що дії податкового органу про складанню актів про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Преміум Білд» носять протиправний характер, що є підставою для задоволення позовних в цій частині.
Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій про внесення коригувань в податкову звітність позивача в електронних базах податкового органу в розрізі контрагентів на підставі акту про неможливість проведення зустрічноої звірки позиача, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Згідно пункту 1.3 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 № 266 (далі - Методичні рекомендації №266), для реалізації Методичних рекомендацій створені такі програмні продукти, зокрема, система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Згідно п. 2.14 Методичних рекомендацій №266 інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України є програмним продуктом, який було розроблено для реалізації Порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 № 266 (далі - Порядок).
Як випливає зі змісту підпункту 2.10.3 пункт 2.10 Порядку, співставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією з інших джерел, а саме інформації кол. 2 розділу II Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, кол. 3 Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість з даними Реєстру платників ПДВ здійснюється у складі автоматизованого контролю.
Відповідно до пункту 2.14 Порядку інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, у розрізі контрагентів підлягає співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України з метою виявлення платників ПДВ, якими занижено суму податкових зобов'язань або завищено суму податкового кредиту.
Пунктом 2.21 Порядку передбачено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в описовій частині акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Згідно пункту 4.16 Порядку якщо платником ПДВ (постачальником) до податкових зобов'язань включено суму ПДВ меншу, ніж контрагентом (отримувачем) до податкового кредиту, працівники підрозділу оподаткування юридичних, фізичних осіб органу ДПС, на обліку якого знаходиться платник ПДВ (постачальник), та органу ДПС, на обліку якого знаходиться платник ПДВ (отримувач), відповідно до пункту 3 статті 11, пункту 3 статті 111 Закону № 509 звертаються в письмовій формі до таких платників ПДВ щодо одержання пояснень та їх документальних підтверджень (перелік документів, що затребується у платника ПДВ, передбачений пунктом 4.2 Порядку) з метою встановлення причин розбіжностей даних, що містяться у поданій ними податковій звітності з податку на додану вартість, виявлених під час камеральної перевірки, та/або за результатами автоматизованого співставлення.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом ДПА України від 18.07.05 №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.05 за №843/11123 (надалі - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.
Згідно з пунктами 3.1, 3.6 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Зворотний бік картки особового рахунку відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Пунктом 4.1 Інструкції встановлено, що нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.
АІС «Податковий блок» створена у рамках інтегрованої автоматизованої інформаційної системи ДПС, як програмний продукт для реалізації Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів Державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з ПДВ з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (надалі - Методичні рекомендації), які затверджені наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів».
Коригування податкових зобов'язань платника податків в інформаційних базах на підставі актів перевірок без винесення податкових повідомлень рішень є застосуванням правових наслідків нікчемних угод у позасудовому порядку, що є грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Судом встановлено, що за результатами складання актів про неможливість проведення зустрічної звірки відповідач самостійно здійснив коригування сум податкових зобов'язань і податкового кредиту платника податків в інформаційних базах податкового органу. Вказане підтверджено наявним в матеріалах справи витягом з аналітичної системи електронної бази Міністерства доходів та зборів та не заперечується відповідачем під час апеляційного розгляду справи. (т. 2 а.с.163-184 )
Отже, оскільки податковий орган позбавлений права самостійно вносити до інформаційно-електронної бази зміни на підставі актів перевірок, оскільки внесення змін до облікових даних платника податків, що пов'язані із змінами податкового навантаження, можливо тільки на підставі самостійно наданої декларації (коригувань, уточнюючих розрахунків) платником податків, або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення по збігу строку його узгодження, то достатніми є підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
З огляду на вище викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку щодо неправомірності внесення відповідачем коригувань до податкової звітності ТОВ «Преміум Білд» в електронних системах на рівні ДПА, та достатності підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Також, суд апеляційної інстанції вважає, що порушене право позивача на внесення до електронних баз даних на рівні ДПА достовірної податкової інформації має бути відновлене шляхом вилучення внесеної податковими органами інформації отриманої на підставі неправомірно складених актів про неможливість проведення зустрічних звірок, відтак вимоги позивача про зобов'язання ДПІ в Ленінському районі м. Дніпропетровська вилучити з баз даних інформацію, внесену на підставі актів зустрічних звірок, а також зобов'язання ДПІ в Печерському районі м.Києва вилучити інформацію стосовно ТОВ «Преміум Білд» внесену до електронних баз даних на рівні ДПА підлягають задоволенню.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, ст.198, ст.202, ст.205, ст.207 КАС України суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Преміум Білд" - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року у справі №804/11831/14 - скасувати та прийняти нову.
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Преміум Білд" - задовольнити.
Визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві, які полягають у проведенні зустрічних звірок ТОВ "Преміум Білд", за результатами яких складено Акти №1297/26-55-22-10/38751295 від 08.05.2014 р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за січень 2014 року" та №1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за травень 2014 року" та № 2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за період з 01.09.2013 по 30.06.2014";
Визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо коригування показників податкової звітності ТОВ "Преміум Білд" в усіх електронних баз даних, в тому числі, дії з виключення з усіх електронних баз даних ДПІ ГУ Міндоходів, в тому числі, в базах "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставленння податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", в інформаційній базі даних "Податковий блок" та "Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ "Преміум Білд", здійснені на підставі Актів № 1297/26-55- 22-10/38751295 від 08.05.2014 р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за січень 2014 року", № 1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за травень 2014 року" та № 2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.2014 Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за період з 01.09.2013 по 30.06.2014";
Зобов'язати ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відновити показники податкової звітності ТОВ "Преміум Білд" в усіх податкових базах даних, в тому числі, зобов'язати відобразити в усіх електронних базах даних та в інформаційній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" в інформаційній базі даних "Податковий блок" та "Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які ТОВ "Преміум Білд" зазначило у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень 2014 року, травень 2014 року та за період з 01.09.2013 по 30.06.2014;
Зобов'язати ДПІ у Печерському районі ТУ Міндоходів у м. Києві вилучити з усіх податкових електронних баз даних ДПІ у Печерському районі ТУ Міндоходів у м. Києві інформацію, внесену на підставі Актів № 1297/26-55- 22-10/38751295 від 08.05.2014 р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за січень 2014 року", № 1751/26-55-22-10/38751295 від 20.06.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за травень 2014 року" та № 2393/26-55-22-08/38751295 від 08.08.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ "Преміум Білд" за період з 01.09.2013 по 30.06.2014";
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Преміум Білд" суму судового збору у розмірі 109 (сто дев'ять ) гривень 62 копійки.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим