Справа № 461/3274/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.04.2015 року Галицький районний суд міста Львова у складі:
головуючої судді Фролової Л.Д.,
при секретарі Тарапацькому Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що 06 березня 2015 року до Головного управління Пенсійного Фонду України(далі - ГУ ПФУ) надійшла копія постанови від 05 березня 2015 року ВП № 46780872 відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області (далі-управління ДВС ГУЮ у Львівській області) про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 1304/5584/12 від 24 вересня 2014 року виданого Галицьким районним судом м. Львова. Згідно з виконавчим листом, постановою суду від 07 вересня 2012 року по адміністративній справі № 1304/5584/12 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсі ОСОБА_1 на підставі уточненої довідки військової частини А0780 від 09 листопада 2011 року починаючи з 01 січня 2011 року.
Даною постановою позивачеві наданий строк для добровільного виконання судового рішення до 12 березня 2015 року. Представник ГУ ПФУ вважає, що постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження винесена з порушенням ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження». Виконавчий лист № 1304/5584/12 від 24 вересня 2014 року непідвідомчий відділу ПВР УДВС ГУЮ, не відповідає вимогам, встановленим Законом України «Про виконавче провадження». ГУ ПФУ не є належним боржником у виконавчому провадженні, оскільки є територіальним органом виконавчої влади - Пенсійного Фонду України, а не його територіальним підрозділом. Просить суд:
1) визнати неправомірними дії Головного управління юстиції у Львівській області щодо нездійснення керівництва управлінням ДВС ГУЮ та координування і контролю за його діяльністю;
2) визнати противними дії державного виконавця щодо винесення постанови від 05 березня 2015 року ВП № 46780872 про відкриття виконавчого провадження;
3) скасувати постанову державного виконавця від 05 березня 2015 року ВП № 46780872 про відкриття виконавчого провадження.
Представник позивача в судове засідання на з'явився, надав до суду письмову заяву про слухання справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с.40).
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи до суду не прибув, про причини неявки не повідомив. Суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності представників відповідачів на підставі наявних у справі доказів, які суд вважає достатніми.
Дослідивши письмові документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
07 вересня 2012 року була винесена постанова Галицького районного суду м. Львова по адміністративній справі 1304/5584/12 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області(а.с.10).
24 вересня 2014 року ОСОБА_1 був виданий виконавчий лист по адміністративній справі № 1304/5584/12 про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі уточненої довідки військової частини А0780 від 09 листопада 2011 року починаючи з 01 січня 2011 року (а.с.13).
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області Шестаком О.В. від 05 березня 2015 року відкрито виконавче провадження № 46780872 про примусове виконання виконавчого листа №1304/5584/12 від 24 вересня 2014 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі уточненої довідки №173/146/348 від 09 листопада 2011 року, виданої військовою частиною А0780 про встановлення грошового забезпечення та про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, починаючи з 01 січня 2011 року (а.с.8).
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до положень частини першої статі 3 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Приписами статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За нормами статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані, зокрема, на примусове виконання рішень судів, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших Законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
На підставі ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою згідно виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема виконавчі листи, що видаються судами.
Вимоги до виконавчого документа визначені в ст.18 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч.1 ст. 258 КАС України, за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження.
Як встановлено у судовому засіданні, виконавчий лист по адміністративній справі № 1304/5584/12 про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі уточненої довідки військової частини А0780 від 09 листопада 2011 року починаючи з 01 січня 2011 року(а.с.13) не відповідає вищезазначеним вимогам (оформлений відповідно до норм ЦПК України), а відтак державний виконавець зобов'язаний був відмовити у відкритті виконавчого провадження за п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження».
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, які можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
Відповідно до п. 3.2.1. Інструкції про проведення виконавчих дій, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 15 грудня 1999 року № 74/5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 грудня 1999 року за № 865/4158 (далі Інструкція-74/5) виконавчі дії проводяться державним виконавцем відповідного органу державної виконавчої служби, який розташований: за місцем проживання, роботи боржника - фізичної особи або за місцезнаходженням його майна; за місцезнаходженням постійно діючого керівного органу або майна боржника - юридичної особи; за місцем здійснення певних дій, які зобов'язаний вчинити боржник за відповідним рішенням суду або іншого органу (посадової особи).
Згідно із ст. 21 Закону України "Про виконавче провадження", на підрозділ примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції покладається виконання рішень, за якими:
1) боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи;
2) сума зобов'язання становить від трьох до десяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Згідно Положення про Головні управління Пенсійного Фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФУ від 27 січня 2002 року № 11-2, головні управління ПФУ утворюють систему органів Пенсійного Фонду України, який є центральним органом виконавчої влади. В зазначеному Положенні не визначено, що головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, як вказано в ст.21 Закону України «Про виконавче провадження».
Таким чином, постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області Шестака О.В. від 05 березня 2015 року про відкриття виконавчого провадження № 46780872 про примусове виконання виконавчого листа №1304/5584/12 від 24 вересня 2014 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі уточненої довідки173/146/348 від 09 листопада 2011 року, виданої військовою частиною А0780 про встановлення грошового забезпечення та про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, починаючи з 01 січня 2011 року, - є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивача про визнання неправомірними дій Головного управління юстиції у Львівській області щодо нездійснення керівництва управлінням ДВС ГУЮ та координування і контролю за його діяльністю суд зазначає, що вони не підлягають задоволенню.
Повноваження суду при вирішенні адміністративних справ чітко визначені статтею 162 КАС України.
Оскільки позивачем обраний не передбачений законодавством спосіб захисту, у задоволенні цієї вимоги слід відмовити.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, в межах розгляду даної справи відповідач Головне управління юстиції у Львівській області та управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції не скористалися процесуальним правом надати докази про наявність правових підстав для відкриття виконавчого провадження.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Львівській області Шестака О.В. щодо винесення постанови від 05 березня 2015 року ВП № 46780872 про відкриття виконавчого провадження.
Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Львівській області Шестака О.В. від 05 березня 2015 року ВП № 46780872 про відкриття виконавчого провадження.
У задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 06 квітня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Галицький районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.Д. Фролова