КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 369/13064/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Дубас Т.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
31 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12.02.2015 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання нечинним рішення сільської ради, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила: визнати нечинним рішення Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16.06.2014 № 40 «Про затвердження детального планування території».
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12.02.2015 позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 13.11.2010.
Рішенням Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 28.03.2014 № 64 «Про надання дозволу на розробку детального планування території» відповідачем замовлено розробку детального планування території, орієнтовною площею 8,2 га, яка розміщена між вулицями Толстого та Щаслива в східній частині села Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області, на якій передбачено багатоквартирну житлову забудову.
ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» на замовлення Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області було розроблено проект детального плану території забудови на площі 8,2 га, між вулиць Щаслива, Братська, Толстого, Л.Українки, Житня.
26.04.2014 в газеті «Новий день» відповідачем повідомлено, що на території села Софіївська Борщагівка в східній частині села на площі 8.2 га в районі вулиць Щаслива, Братська, Толстого, Л. Українки, Житня на підставі рішення 15 сесії 7 скликання Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 28.03.2014 № 64 починаються роботи по розробленню детального плану багатоквартирної житлової забудови.
12.05.2014 відбулось попереднє громадське обговорення детального плану території села Софіївська Борщагівка, про що складено протокол.
17.05.2014 відповідач в газеті «Новий день» розмістив оголошення, що 21.05.2014 о 17.00 відбудуться громадські слухання щодо проекту детального плану території забудови на площі 8,2 га, між вулиць Щаслива, Братська, Толстого, Л.Українки, Житня.
21.05.2014 відбулися громадські слухання проекту детального плану території забудови на площі 8,2 га, між вулиць Щаслива, Братська, Толстого, Л.Українки, Житня, за наслідками яких складено протокол.
За результатами проведених 21.05.2014 громадських слухань (протокол громадських слухань проекту детального плану території багатоквартирної житлової забудови в с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області, розробленого ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» (на площі 8,2 га, між вул. Щаслива, Братська, Толстого, Л. Українки, Житня), постановлено: не погоджувати проект детального плану території багатоквартирної житлової забудови в с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області, розробленого ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» (на площі 8,2 га, між вул. Щаслива, Братська, Толстого, Л. Українки, Житня) щодо багатоквартирної забудови; в термін до 05.06.2014 жителям села надати зауваження до сільради для уникнення подальших непорозумінь; 12.06.2014 розгляд поданих заперечень з представниками замовників та розробників проекту і подальше вирішення питання по суті.
Громадянами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 04.06.2014 до виконавчого комітету Софіївсько-Брщагівської сільської ради подано пропозиції до детального плану території багатоквартирної житлової забудови в с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області, розробленого ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» (на площі 8,2 га, між вул. Щаслива, Братська, Толстого, Л. Українки, Житня)
13.06.2014 громадянами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до виконавчого комітету Софіївсько-Борщагівської сільської ради подано заяву про створення погоджувальної комісії, посилаючись на п.п. 11, 13 постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2011 № 555, якою затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні
Рішенням 17 сесії 7 скликання Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 16.06.2014 № 43 «Про відмову у створенні погоджувальної комісії» вирішено не утворювати погоджувальну комісію.
Рішенням Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16.06.2014 № 40 «Про затвердження детального планування території» затверджено «Детальний план території багатоквартирної житлової забудови на площу 8,2 га на території села Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області між вулицями Щаслива, Братська, Толстого, Л. Українки, Житня».
Позивач вважає, що відповідачем в повному обсязі не дотримано встановлений законодавством порядок підготовки, подання, затвердження в установленому порядку містобудівної документації, проведення громадського обговорення містобудівної документації.
Також, позивач вважає, що Софіївсько-Борщагівська сільська рада, сільський голова, виконавчий комітет виступивши ініціатором підготовки, подання, затвердження і проведення громадського обговорення містобудівної документації не забезпечили дотримання вимог законодавства України з огляду на закріплені у Законах України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності» повноваження, а тому ОСОБА_2 просила визнати нечинним рішення Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16.06.2014 № 40 «Про затвердження детального планування території»
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідач не провів всі необхідні підготовчі дії для винесення на обговорення питання та проекту рішення та повинен був пройти визначену процедуру підготовки, попереднього оприлюднення проекту рішення з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, а тому діяв з порушенням норм чинного законодавства.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що відповідачем було дотримано усі необхідні підготовчі дії для винесення проекту детального плану на обговорення, дотримано процедуру обговорення та врахування інтересів громадськості, а тому ухвалюючи рішення XVII сесії VII скликання Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 16.06.2014№ 40 «Про затвердження детального плану території» Софіївсько-Борщагівська сільська рада діяла в межах своїх повноважень.
Колегія суддів не погоджується з доводами апелянта та вважає правомірною оскаржувану постанову, з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 вказаного Закону питання з приводу земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської ради.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановленні повноваження сільської ради у сфері регулювання земельних відносин.
Аналогічне право щодо повноважень сільської ради з приводу вирішення земельних спорів закріплено в п. «й» ст. 12 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи з метою врахування інтересів громадськості при затвердженні проектів містобудівної документації зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до ч. 4 та ч. 5 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування та є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій підлягають громадським слуханням. Затвердження такої містобудівної документації, без проведення громадських слухань щодо обговорення її проектів - забороняється.
Відповідно до п. 9 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюється на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів.
Колегія суддів зазначає, що відповідач в порушення вимог даної статті оприлюднення результатів пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації не здійснив, дана інформація на офіційному веб-сайті розміщена не була.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2011 № 555 затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні (надалі Порядок № 555), що визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій.
Відповідно до п. 3 Порядку № 555 сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення); оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.
Згідно п. 4 Порядку № 555 виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 6 Порядку № 555 підставою для подання пропозицій до проектів містобудівної документації відповідному органу місцевого самоврядування є повідомлення про початок процедури їх розгляду.
Пунктом 9 Порядку № 555 встановлено, що відповідно до частини шостої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» пропозиції подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинні містити обґрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил.
Згідно п. 10 Порядку № 555 особи, які забезпечують проведення робіт з розгляду таких пропозицій, повідомляють через засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, та офіційний веб-сайт відповідного органу місцевого самоврядування про місце подання таких пропозицій.
Пунктом 11 Порядку № 555 передбачено, що пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк. За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обґрунтована відмова. У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що відповідачем не було забезпечено оприлюднення у засобах масової інформації, в тому числі і на офіційному порталі відповідача веб-сайті (www.sb-rada.gov.ua), рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації (рішення № 64 «Про надання дозволу на розробку детального планування території» від 28.03.2014 року), у тому числі прогнозованих правових, економічних та екологічних наслідків розроблення містобудівної документації одночасно з оприлюдненням прийнятого рішення, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до п. 5 «Порядку проведення громадських слухань» відповідачем при здійсненні повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації здійснено оголошення на офіційному веб-сайті та газеті «Новий день» від 17.05.2014, однак, як вірно встановлено судом першої інстанції в повному обсязі дотримання вимог щодо інформаційного змісту повідомлення передбаченого п. 5 «Порядку проведення громадських слухань» відповідачем не дотримано.
Більш того, як вбачається з матеріалів справи постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2015 було визнано протиправним та скасовано рішення 17 сесії 7 скликання Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 16.06.2014 № 43 «Про відмову у створенні погоджувальної комісії» та зобов'язано Софіївсько-Борщагівську сільську раду повторно розглянути заяву від 13.06.2014 про створення погоджувальної комісії з питань щодо затвердження проекту детального плану територіальної багатоквартирної житлової забудови в селі Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області розробленого ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» на площі 8,2 га між вулицями Щаслива, Братська, Толстого, Л. Українки, Житня.
Однак, Софіївсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області таких заходів вчинено не було.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16.06.2014 № 40 «Про затвердження детального планування території є незаконним, оскільки відповідачем не було проведено всі необхідні підготовчі дії для винесення питання та проекту рішення та повинен був пройти визначену процедуру підготовки, попереднього оприлюднення проекту рішення з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Доводи апелянта про те, що ним було дотримано усі необхідні підготовчі дії для винесення проекту детального плану на обговорення, дотримано процедуру обговорення та врахування інтересів громадськості, та ухвалюючи рішення XVII сесії VII скликання Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 16.06.2014 № 40 «Про затвердження детального плану території» Софіївсько-Борщагівська сільська рада діяла в межах своїх повноважень, не беруться колегією суддів до уваги, оскільки спростовуються відсутністю доказів в матеріалах справи та висновками неведеними вище.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12.02.2015 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 03.04.2015.
.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Шурко О.І.
Кузьменко В. В.