ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 квітня 2015 року 08:11 № 826/3531/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Росшина»
до Київської міської митниці ДФС
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Росшина» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської митниці ДФС, , в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС в частині не подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Росшина» надміру сплачених митних та інших платежів у розмірі 11237,88 грн., оплачених при митному оформленні товару відповідно скасованого рішення про коригування митної вартості товарів 100260000/2013/200І09/2 від 18.02.2013;
- зобов'язати Київську міську митницю ДФС підготувати висновок про повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Росшина» надміру сплачених митних та інших платежів у розмірі 11237,88 грн. та подати його Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.03.2015 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 23.03.2015.
Під час розгляду справи представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити посилаючись на те, що відповідачем не дотримано Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618.
Представник відповідачав в судове засідання не прибув. Подав через канцелярію суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що у митного органу не було правових підстав для повернення надміру сплачених платежів.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Між ТОВ «Росшина» та компанією Shandong Add Import And Export Co. Ltd (Китай) укладено зовнішньоекономічний контракт № ВЕТТER EU-01 від 21.05.2012, за яким контрагент, як продавець, продає, а позивач, як покупець, купує сталеві диски коліс у кількості, по ціні та на умовах, визначених згідно кожного конкретного замовлення і зазначаються у специфікаціях та інвойсах по кожній окремій поставці.
На виконання умов зовнішньоекономічного контракту № ВЕТТER EU-01 від 21.05.2012 позивачем до митного оформлення в режимі імпорт - 40 заявлений товар: сталеві диски коліс ходових, торгівельна марка - Веттеr, виробник - Shandong Веттеr Wheel Co. Ltd, країна виробництва - Китай, код товару згідно УКТЗЕД 8708709990.
Митна вартість товару заявлена позивачем за основним методом визначення митної вартості - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції) шляхом подання відповідачу 18.02.2013 декларації митної вартості від 15.02.2013
№ 100260000/2013/098413 та включає наступні складові: загальна вартість товару у сумі 176869,10 грн. та транспортні витрати в сумі 17584,59 грн.
При проведенні контролю правильності визначення митної вартості товару, заявленого позивачем за митною декларацією від 15.02.2013 р. №100260000/2013/098413, відповідачем встановлено, що документи, які підтверджують митну вартість товару відповідно до ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товар, у зв'язку з чим позивачу запропоновано відповідачем подати додаткові документи, а саме: виписку з бухгалтерської документації; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Позивач, не маючи можливості одразу надати відповідачу витребувані документи, зазначив про це на зворотньому боці декларації митної вартості.
Не зважаючи на зауваження позивача, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів № 100260000/2013/200109/2 від 18.02.2013. Скоригована за методом 2б (за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів) митна вартість товару склала 1,3320 доларів США за одиницю товару, загальною вартістю 29735,56 доларів США (237 676,33 грн.).
Не погоджуючись з правомірністю рішення про коригування митної вартості, Товариство з обмеженою відповідальністю «Росшина» звернулось до суду з позовом до Київської регіональної митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів № 100260000/2013/200109/2 від 18.02.2013.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2013 по справі № 826/9882/13-а позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Росшина» задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів
№ 100260000/2013/200109/2 від 18.02.2013.
Як зазначає позивач та не заперечено і не спростовано відповідачем, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2013 по справі № 826/9882/13-а в апеляційному порядку не оскаржувалась, а тому є такою, що набрала законної сили. Зазначена обставина також підтверджується інформацією з КП «ДСС».
З матеріалів справи та усних пояснень представника позивача вбачається, що правова позиція Товариства з обмеженою відповідальністю «Росшина» полягає в тому, що оскільки рішення митного органу, яке було покладено в основу розрахунку митної вартості товарів при здійсненні митних процедур скасовано, тому на підставі заяви від 05.01.2015
№ б/н кошти в сумі 11 237,88 грн. мають бути повернуті позивачу, як такі, що надміру сплачені.
Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, за наступних підстав.
Так, 05.01.2015 позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № б/н про повернення коштів в якій, посилаючись на вищезгадувану постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2013, просив повернути надміру сплачені кошти в загальній сумі 11 237,88 грн.
За результатами розгляду вказаної заяви позивача, Київською міською митницею ДФС листом від 03.02.2015 № 651/10/26-70-25-02 надано відповідь, якою повідомлялось, що питання повернення коштів не було предметом розгляду в рамках адміністративної справи № 826/9882/13-а, внаслідок чого правові підстави для повернення надміру сплачених коштів відсутні.
Інших обставин не повернення коштів в листі митного органу від 03.02.2015 в собі не зазначено.
Суд відхиляє такі доводи митного органу, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 301 Митного кодексу України (в редакції від 05.07.2012) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Згідно пп. 41.1.2 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.
За приписами ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 затверджений «Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» (далі - Порядок № 618).
Цей Порядок визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.
Згідно з положеннями розділу ІІІ цього Порядку для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, платником податку до загального відділу митного органу, яким здійснювалося оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:
а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;
б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:
на депозитний рахунок 3734;
на банківський рахунок 2603;
в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;
г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
До заяви додаються:
- аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;
- документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;
- документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Тобто, законодавчо встановленою умовою повернення коштів, вказаних в позовній заяві, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.
В постанові Верховного Суду України від 15.04.2014 № 21-21а14 зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Як слідує з Листа від 03.02.2015 № 651/10/26-70-25-04, митний орган не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначає про жодні недоліки в документах, які надані позивачем в якості додатків до Заяви.
Разом з тим, як вже зазначалось, підставою для відмови позивачу у поверненні коштів є те, що в постанові Окружного адміністративного суду від 30.08.2013 по справі № 826/9882/13-а не зазначено обов'язку митниці повернути надміру сплачені кошти.
Оскільки Лист від 03.02.2015 не містить в собі викладення фактичних обставин відмови в поверненні коштів, окрім посилань на те, що питання повернення коштів не було предметом розгляду справи № 826/9882/13-а, що під сумнів не ставиться, вбачається за можливе прийти до висновку про помилковість тверджень відповідача щодо відсутності законних підстав для повернення коштів.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних ociб, прав та інтересів юридичних oci6 у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових ociб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З урахуванням того, що фактично предмет спору у цій справі пов'язаний з визнанням протиправними дій (не бездіяльності) Київської міської митниці ДФС щодо відмови в наданні позивачу висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів, Окружний адміністративний суд м. Києва, для повного та всебічного захисту прав та інтересів позивача, вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Київської міської митниці Міндоходів щодо відмови в наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Росшина» від 05.01.2015 № б/н та зобов'язати Київську міську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України в м. Києві про повернення ТОВ «Росшина» надміру сплачених коштів в сумі 11 237,88 грн. шляхом перерахування даних коштів на відповідний рахунок ТОВ «Росшина», що вказаний в заяві.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Росшина» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Київської міської митниці ДФС щодо відмови в наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Росшина» від 05.01.2015 № б/н.
3. Зобов'язати Київську міську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України в м. Києві про повернення ТОВ «Росшина» надміру сплачених платежів всього в сумі 11 237,88 грн., шляхом перерахування даних коштів на відповідний розрахунковий рахунок ТОВ «Росшина».
4. Судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. присудити на користь ТОВ «Росшина» (код ЄДРПОУ 33483573) з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М. Кобилянський