Постанова № 43444725, 02.04.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
02.04.2015
Номер справи
915/1817/14
Номер документу
43444725
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2015 р.Справа № 915/1817/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В. Поліщук,

суддів С.В. Таран, М.А.Мишкіної,

(на підставі розпорядження №52 від 01.04.15р.)

при секретарі судового засідання -Е.М.Вєлковій,

за участю представників сторін:

від позивача: О.О.Терещенко,

від відповідачів:

1)Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області: І.Е.Височинський,

2)Виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області: не з'явився,

від третіх осіб:

Товариства з обмеженою відповідальністю "РСУ-Югстрой": не з'явився,

Ліквідатора ТОВ "РСУ-Югстрой" Черепенко В.Г.: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району

Миколаївської області

на рішення господарського суду Миколаївської області від 20.01.2015р.

у справі №915/1817/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк"

до:

1)Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області

2)Виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району

Миколаївської області

третя особа на стороні відповідача Баловненської сільської ради

Новоодеського району Миколаївської області без самостійних вимог:

Товариство з обмеженою відповідальністю "РСУ-Югстрой"

Ліквідатор ТОВ "РСУ-Югстрой" Черепенко В.Г.

про визнання незаконними та скасування рішень,

встановив:

Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" звернулося з позовом до Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, за участю третьої особи на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "РСУ-Югстрой" про:

1) визнання незаконним та скасування рішення XXIX сесії шостого скликання Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області від 16.05.2014р. "Про скасування рішення виконавчого комітету сільської ради";

2) визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області від 16.05.2014р. №21 "Про скасування свідоцтва на право власності на нерухоме майно".

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваними рішенням сільської ради та її виконавчого органу скасовано право власності ТОВ "РСУ-Югстрой" на нерухоме майно, що призвело до позбавлення права позивача на задоволення законних вимог за рахунок переданого в іпотеку цього майна. Обґрунтовуючи підстави для скасування рішень, позивач зазначив, що виходячи із приписів частини 9 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада не наділена повноваженнями скасовувати рішення свого виконавчого органу, які прийнятті останнім в межах делегованих повноважень, а згідно із статтею 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Отже, до компетенції органів місцевого самоврядування не відноситься вирішення спірних питань щодо законності набуття права власності. У зв'язку з викладеним позивач просив визнати незаконними та скасувати спірні рішення на підставі частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України, частини 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 12.11.2014р. визначено правовий статус ТОВ "РСУ-Югстрой" як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 09.12.2014р. в порядку статті 24 Господарського процесуального кодексу України до участі у справі в якості іншого відповідача залучено виконавчий комітет Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 20.01.2015р. позовні вимоги задоволено з мотивів їх обґрунтованості та доведеності матеріалами справи.

Не погодившись з рішенням суду, виконавчий комітет Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області звернувся із апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду скасувати, провадження у справі припинити. Апеляційна скарга мотивована тим, що судом при прийнятті рішення неправильно застосовано норми матеріального права, а також порушено норми процесуального права. При цьому скаржником зазначено про те, що справу розглянуто без участі його представника, на момент розгляду справи і прийняття судового рішення виконавчим комітетом навіть не було отримано позовної заяви, що є суттєвим порушенням прав сторони у господарському процесі. При прийнятті рішення судом першої інстанції не враховано того, що виконавчий комітет Баловненської сільської ради не може бути стороною у даній справі з підстав того, що останній не є юридичною особою. Також, на думку апелянта, даний спір слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому провадження у справі підлягає

припиненню відповідно до пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши представників позивача і відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.

14.11.2007р. виконавчим комітетом Баловненської сільської ради видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №400974, яким за ТОВ "РСУ-Югстрой" оформлено право власності на комплекс будівель та споруд, розташованих за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с.Баловне, Київське шосе, №1-з, що складаються з: адмінбудівлі літ. "А-2" загальною площею 1132,00кв.м.; виробничого цеху літ. "Б-1" загальною площею 530,20кв.м.; підсобної будівлі літ. "В-1"; підсобної будівлі літ. Т-1"; прохідної літ. "Д-2" загальною площею 29,3кв.м.; споруд №1-2. Державну реєстрацію права власності здійснено Районним комунальним підприємством "Новоодеське районне бюро технічної інвентаризації", про що у книзі 6 здійснено запис під №455. Реєстраційний номер об'єкта 21012329 (а.с.9).

15.02.2008р. між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" (іпотекодержателем), правонаступником якого є позивач, та ТОВ "РСУ-Югстрой" (іпотекодавцем) укладено іпотечний договір, у відповідності до умов якого іпотекодавцем передано в іпотеку іпотекодержателю у якості забезпечення виконання іпотекодавцем зобов'язань за укладеним між ними договором відновлювальної кредитної лінії №640/4-81 від 15.02.2008р. комплекс будівель та споруд, загальною площею 1691,50кв.м., вартістю за погодженням сторін 1708410,00 грн., що знаходиться за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с. Баловне, Київське шосе, 1-"з", що належать ТОВ "РСУ-Югстрой" на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №400974, виданого виконавчим комітетом Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області 14.11.2007р., зареєстрованого в реєстрі прав власності на нерухоме майно (а.с.12-17).

В подальшому, вищевказане свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №400974 було замінено на інше - свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САС №759296, видане 29.12.2009р. виконавчим комітетом Баловненської сільської ради на підставі рішення цього ж виконкому від 09.12.2009р. №75 у зв'язку із доповненнями в описі об'єкту нерухомості, розташованого за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с.Баловне, Київське шосе, №1-з.

Так, згідно із свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії САС №759296 від 29.12.2009р., ТОВ "РСУ-Югстрой" є власником комплексу будівель та споруд за вказаною адресою, які складаються з: адмінбудівлі літ. "А-2" загальною площею 1132,00кв.м.; виробничого цеху літ. "Б-1" загальною площею 530,20кв.м.; підсобної будівлі літ. "В-1"; підсобної будівлі літ. "Г-1"; прохідної літ. "Д-2" площею 29,3кв.м.; резервуару запасу води, №1; трансформаторної підстанції, №2; козлового крану, №3; ЛЕП-опори залізобит. (8 шт.), №4; огорожі, № 5-6; димоходу цегляного, №7; свердловини, №8; трубопроводу, №9 (а.с.7).

У зв'язку з тим, що відповідно до абзацу 2 пункту 3.10. діючого на той час Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5, реєстраційний номер об'єкту, права щодо якого підлягають державній реєстрації, залишається незмінним у разі зміни в його описі, реєстраційний номер об'єкта нерухомості, розташованого за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с.Баловне, Київське шосе, №1-з, залишився незмінним -21012329 (а.с.8).

Проте, 16.05.2014р. Баловненською сільською радою на XXIX сесії шостого скликання прийнято рішення №3 "Про скасування рішення виконавчого комітету сільської ради", яким скасовано рішення виконавчого комітету сільської ради від 09.12.2009р. №75 "Про оформлення права власності, присвоєння юридичних адрес" в частині визнання права власності за ТОВ "РСУ-Югстрой", з посиланням на те, що у вказаній частині рішення виконкому прийнято з порушенням чинного законодавства, оскільки в наданих на реєстрацію документах відсутній акт введення в експлуатацію об'єкта нерухомості, розташованого за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с.Баловне, Київське шосе, буд.№1-з (а.с.18).

Керуючись вищезазначеним рішенням сільської ради, виконавчий комітет Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області рішенням від 16.05.2014р. №21 "Про скасування свідоцтва на право власності па нерухоме майно " скасував свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САС №759296 від 29.12.2009р. на комплекс будівель та споруд, розташований за адресою: с. Баловне, Київське шосе, буд. №1-з, зареєстроване Районним комунальним підприємством " Новоодеське районне бюро технічної інвентаризації" за №455 в книзі 6 (а.с.19).

З викладеного вбачається, що рішенням Баловненської сільської ради від 16.05.2014р. та рішенням виконкому Баловненської сільської ради від 16.05.2014р. №21 скасовано право власності ТОВ "РСУ-Югстрой" на майно, розташоване за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с.Баловне, Київське шосе, №1-з.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватись та розпоряджатись своєю власністю; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Відповідно до вимог статей 321, 328 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначена конституційна норма кореспондується із положеннями частини З статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно із статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина 1 статті 144 Конституції України).

У частині 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено положення про те, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

В рішенні Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009р. (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначено, що гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59). Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

Разом з тим, Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Як вище зазначено по тексту цієї постанови, рішенням Баловненської сільської ради від 16.05.2014р. №3 скасовано рішення виконавчого комітету сільської ради від 09.12.2009р. №75, на підставі якого останнім 29.12.2009р. видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САС №759296, яке також було скасовано рішенням виконкому Баловненської сільської ради від 16.05.2014р. №21. При цьому свідоцтво серії САС №759296 від 29.12.2009р. було видано замість свідоцтва серії ЯЯЯ №400974 від 14.11.2007р., що підтверджувало право власності ТОВ "РСУ-Югстрой" на об'єкти нерухомості, передані в іпотеку позивачу на підставі іпотечного договору від 15.02.2008р.

Таким чином, оскаржуваними рішеннями сільської ради та її виконавчого комітету скасовані рішення та свідоцтво про право власності на нерухоме майно, на підставі яких у ТОВ "РСУ-Югстрой" виникли правовідносини, пов'язані з набуттям права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: Миколаївська область, Новоодеський район, с.Баловне, Київське шосе, №1-з. Відтак, враховуючи, що ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування після їх виконання можуть бути скасовані лише в судовому порядку, а також передбачену статтею 328 Цивільного кодексу України презумпцію правомірності права власності, у сільської ради та її виконавчого органу були відсутні передбачені законодавством правові підстави для прийняття оскаржуваних рішень.

Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

В роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 26.10.2000р. №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів " (з подальшими змінами) зазначено, що підставами для визнання акта недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку із прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

З огляду на вищевикладене, а також те, що оспорюваними рішеннями сільської ради та її виконавчого комітету порушені права позивача як іпотекодержателя нерухомого майна, право власності іпотекодавця (третьої особи у справі), яке цими рішеннями було неправомірно скасовано, позовні вимоги про скасування вказаних рішень є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Поряд з цим, виконавчий комітет Баловненської сільської ради не є юридичною особою у розумінні статті 80 Цивільного кодексу України, а являється згідно із статтями 1,11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом ради, що створюється нею для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Зазначене не було враховано місцевим господарським судом, внаслідок чого помилково залучено до участі у справі виконком Баловненської сільської ради до участі у справі в якості відповідача. Тому провадження у справі підлягає припиненню в частині позовних вимог до виконавчого комітету Баловненської сільської ради на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України. При цьому апеляційною інстанцією враховано викладену у пунктах 4.2., 4.2.5. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" правову позицію про те, що провадження у справі підлягає припиненню з посиланням на пункт 1 частини першої статті 80 ГПК, якщо при розгляді справи буде встановлено, що позов подано позивачем або до відповідача, який не має статусу юридичної особи або громадянина -суб'єкта підприємницької діяльності і не є учасником корпоративних відносин. Як наслідок рішення суду в цій частині підлягає скасуванню.

Доводи скаржника про те, що даний спір слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, є безпідставними, оскільки господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер, тоді як предметом спору у даній справі є скасування рішень органу місцевого самоврядування та його виконавчого органу, якими порушено право власності особи, тобто даний спір не є публічно-правовим і не належить до юрисдикції адміністративних судів, а тому повинен розглядатися в порядку господарського судочинства.

За таких обставин рішення суду слід скасувати частково, задовольнивши позовні вимоги до Баловненської сільської ради у повному обсязі.

Керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.ст. 99, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Рішення господарського суду Миколаївської області від 20.01.2015р. у справі №915/1817/14 скасувати частково, виклавши резолютивну частину рішення у наступній редакції:

"1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення XXIX сесії шостого скликання Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області від 16 травня 2014 року №3 "Про скасування рішення виконавчого комітету сільської ради".

3. Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області від 16 травня 2014 року №21 "Про скасування свідоцтва на право власності на нерухоме майно".

4. Стягнути з Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області (Миколаївська область, Новоодеський район, с. Баловне, вул. Леніна, 93, ЄДРПОУ 04376819) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" (03150, м. Київ, вул. Ковпака, 29, ЄДРПОУ 00039019) витрати по сплаті судового збору в сумі 2436,00грн".

В частині позовних вимог до виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області провадження у справі припинити.

Доручити господарському суду Миколаївської області видати відповідний наказ.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови підписано 06.04.2015

Головуючий суддя Л.В.Поліщук

Суддя С.В.Таран

Суддя М.А.Мишкіна