Постанова № 43443461, 30.03.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2015
Номер справи
816/67/15-а
Номер документу
43443461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2015 року м. Полтава Справа № 816/67/15-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубовик О.І.,

представника позивача - Козаченко О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів, -

В С Т А Н О В И В:

13 січня 2015 року Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів у розмірі 3736,72 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що при зверненні до УСЗН Полтавської РДА із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_2, в порушення вимог Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", не повідомила обставину, що впливає на виплату їй державної допомоги, а саме, про те, що її син ОСОБА_3 навчається в Полтавському центрі професійно-технічної освіти та отримує стипендію. Вказане призвело до переплати ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за періоди з 01.01.2013 по 30.06.2013 та з 01.08.2013 по 31.01.2014 на суму 4114,86 грн. Частину переплати в розмірі 347,14 грн утримано з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачувалась відповідачу. Залишок невідшкодованої переплати становить 3736,72 грн. УСЗН Полтавської РДА зверталось до ОСОБА_2 з претензією про необхідність повернення коштів у розмірі 3736,72 грн, проте вказані кошти відповідачем у добровільному порядку на розрахунковий рахунок управління не перераховані, що стало підставою для звернення управління з даним позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Судова повістка, що направлялась судом відповідачу за адресою: вул. Гагаріна, 8-а, с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 38751, яка зазначена у довідці Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (а.с. 22), повернулась до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання". З огляду на положення частини 8 статті 35, абзацу 2 частини 3 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України судова повістка вважається врученою відповідачу.

Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про можливість провести розгляд справи за відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям").

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250).

Пунктом 2 Порядку №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до положень пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно з пунктом 6 Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2 неодноразово (зокрема, 23.01.2013 /а.с. 6/ та 28.08.2013 /а.с. 9/) зверталась до УСЗН Полтавської РДА із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг (державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям).

До заяв, серед інших документів, відповідачем були додані декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за періоди з 01.07.2012 по 31.12.2012 та з 01.02.2013 по 31.07.2013 /а.с. 7, 10/. У відомостях про доходи ОСОБА_2 зазначила про те, що доходи в сім'ї отримує лише вона.

Рішеннями від 25.01.2013 та 30.08.2013 (а.с. 8, 12 /зі звороту/) ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на періоди з 01.01.2013 по 30.06.2013 та з 01.08.2013 по 31.01.2014 відповідно.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до пункту 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Згідно інформації, викладеної УСЗН Полтавської РДА в листі від 05.03.2015 №08-1253 (а.с. 38), 14.02.2014 до управління звернулася громадянка ОСОБА_2 із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям. При прийомі документів в особистій розмові інспектора з ОСОБА_2 було з'ясовано, що син останньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, навчається в Полтавському центрі професійно-технічної освіти та отримує стипендію. Відтак, з'ясувалося, що ОСОБА_2 у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за періоди з 01.07.2012 по 31.12.2012 та з 01.02.2013 по 31.07.2013, не були задекларовані доходи члена її родини, а саме, стипендія сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до довідки Полтавського центру професійно-технічної освіти від 03.02.2014 /а.с. 12/ ОСОБА_3 дійсно навчається у ДНЗ ПЦ ПТО у групі №202 за спеціальністю тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, термін навчання 3 роки (з 01.09.2012 по 30.06.2015).

Наявні у матеріалах справи довідки про доходи /а.с. 16, 16 /зі звороту/, 17, 17 /зі звороту/ свідчать про те, що ОСОБА_3 у період з вересня 2012 року по лютий 2014 року отримував стипендію по 275,00 грн щомісячно.

З викладеного слідує, що ОСОБА_2 своєчасно не повідомила (приховала) обставину, що впливає на виплату їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у періоди з 01.01.2013 по 30.06.2013 та з 01.08.2013 по 31.01.2014, а саме, не повідомила про отримання її сином ОСОБА_3 стипендії, що призвело до переплати останній державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за періоди з 01.01.2013 по 30.06.2013 та з 01.08.2013 по 31.01.2014.

Відповідно до пункту 12 Порядку №250 у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно пункту 28 Порядку №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до довідки УСЗН Полтавської РДА від 26.02.2014 (а.с. 11 /зі звороту/) сума переплаченої ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за періоди з 01.01.2013 по 30.06.2013 та з 01.08.2013 по 31.01.2014 складає 4114,86 грн.

Частину переплати в розмірі 347,14 грн утримано управлінням з виплачуваної допомоги ОСОБА_2 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, залишок переплати становить 3736,72 грн (пояснення УСЗН Полтавської РДА від 05.03.2015 №08-1320 /а.с. 37/).

УСЗН Полтавської РДА на адресу відповідача надсилалася претензія від 06.08.2014 №08-4038 з пропозицією повернути на рахунок управління переплату за надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 3736,72 грн, проте ОСОБА_2 вказані кошти в добровільному порядку на користь позивача не повернула.

Станом на момент розгляду справи відповідачем до матеріалів справи не надано доказів повернення нею на користь управління переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям в сумі 3736,72 грн.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (код 05385890, банк ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019, р/р 35418026008349) кошти в розмірі 3736 (три тисячі сімсот тридцять шість) гривень 72 (сімдесят дві) копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 06 квітня 2015 року.

Суддя О.В. Гіглава