ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2015 р. Справа № 814/2430/14
Категорія: 9.5 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів- Турецької І.О., Косцової І.П.,
за участю секретаря - Шановської М.О.
за участю представника апелянта - Стоянової Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року по справі за позовом Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної фінансової інспекції у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування пп.2,3 п.2, п.3 вимоги про усунення порушень від 29.07.2014року № 14-04-14-14/4384, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Миколаївське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції у Миколаївській області, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив визнати протиправними та скасувати підпункти 2, 3 пункту 2 та підпункт 2 пункту 3 Вимоги Державної фінансової інспекції в Миколаївській області № 14-04-14-14/4384 від 29.09.2014 року, а саме:
- у відповідності до вимог чинного законодавства вирішити питання щодо відшкодування безпідставно профінансованих витрат, пов'язаних з нарахуванням на фонд заробітної плати працівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл (далі по тексту - ДЮСШ) на загальну суму 758,04 тис. грн. ( п.п. 2 п. 2 Вимоги);
- в іншому випадку стягнути шкоду у порядку та розмірі встановленому чинним законодавством з посадових осіб Фонду, якими не забезпечено дотримання норм чинного законодавства при частковому фінансуванні ДЮСШ (п.п.3 п. 2 Вимоги).
- відшкодувати за рахунок осіб, якими допущене зайве нарахування та виплата заробітної плати працівникам Комплексній ДЮСШ ФСТ «Україна» у порядку та розмірі встановленому чинним законодавством, а саме у сумі 14,3 тис. грн. - за невідпрацьований час головному бухгалтеру, у сумі 0,51 тис. грн.- медичній сестрі та у сумі 4,37 тис. грн. на утримання касира при відсутності обсягу робіт ( п.п.2 п. 3 Вимоги).
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року у задоволенні адміністративного позову Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - відмовлено.
В апеляційній скарзі, Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року - скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що в червні 2014 року Державною фінансовою інспекцією в Миколаївській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2011р. по 01.03.2014 р., в ході якої встановлено ряд порушень та недоліків, про що складено відповідний Акт №14-24/50 від 16.06.2014 року.
Так, ревізією дотримання порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл встановлено, що Комплексною ДЮСШ, комплексною ДЮСШ фізкультурно-спортивного товариства «Україна», спеціалізованою ДЮСШ олімпійського резерву з веслування на байдарках і каное ФСТ «Україна» та ДЮСШ Миколаївської обласної організації ФСТ «Динамо» протягом 2013 року за рахунок коштів проведено видатки за напрямом нарахування на фонд оплати праці працівників ДЮСШ, що є порушенням вимог п.2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31.07.2012 №44 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2012 за № 1429/21741 та призвело до безпідставного отримання коштів Фонду та, як наслідок, їх зайвого витрачання у загальній сумі 758,04 тис. грн.
Ревізією також встановлено, що Комплексною ДЮСШ ФСТ «Україна», спеціалізованою ДЮСШ олімпійського резерву з веслування на байдарках і каное ФС «Україна» та комплексною ДЮСШ допущено факти безпідставного нарахування та виплати заробітної плати зовнішнім сумісникам без відпрацювання ними робочого часу, внаслідок чого зайво витрачено кошти Фонду на загальну суму 17,82 тис. грн., з яких в ході ревізії повернено до Фонду коштів у сумі 3,01 тис. грн., та утримання у Комплексній ДЮСШ ФСТ "Україна" за сумісництвом касира при відсутності відповідного обсягу робіт (грошові кошти до каси не надходили, касові документи не складались, операції не здійснювались, договір про матеріальну відповідальність відсутній внаслідок чого зайво використано коштів Фонду на утримання 0,5 ставки касира в загальній сумі 4,37 тис грн.
На підставі вищезазначеного, Державною фінансовою інспекцією у Миколаївській області позивачу було направлено Вимогу №14-04-14-14/4384 від 29.07.2014р. щодо усунення порушень, виявлених під час ревізії.
Відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» контролюючий орган має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 № 499/2011, Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Державна фінансова інспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів <…> (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Державна фінансова інспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Державна фінансова інспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
При цьому оскаржувана вимога Інспекції вказує на виявлені збитки та їхній розмір.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
За таких обставин адміністративний позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування окремих пунктів вимоги № 14-04-14-14/4384 від 29.09.2014 року, які стосуються відшкодування завданих збитків задоволенню не підлягає, оскільки правильність визначення цих збитків може бути перевірена виключно в межах справи за позовом Фінінспекції про стягнення завданих збитків.
Доводи апеляційної скарги, із посиланням на рішення Верховного Суду України від 24.06.2014р., не можуть бути прийняті колегією суддів, оскільки правовідносини, що є предметом даної справи, відмінні від правовідносин щодо яких висловлена правова позиція у наведеній постанові Верховного Суду України.
За таких обставин, на думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо необґрунтованості заявленого позову.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, а фактично зводяться до незгоди з рішенням суду. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року по справі за позовом Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної фінансової інспекції у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування пп.2,3 п.2, п.3 вимоги про усунення порушень від 29.07.2014року № 14-04-14-14/4384 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 06 квітня 2015 року.
Головуючий:
Судді: