Постанова № 43410099, 24.03.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2015
Номер справи
804/1471/15
Номер документу
43410099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2015 р. Справа № 804/1471/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіГолобутовського Р.З. при секретаріВербному Д.С. за участю: прокурора представника позивача представника позивача представника відповідача представника відповідача свідка Іпатов О.В. ОСОБА_4 ОСОБА_5 Іващенко В.О. Фурман Р.В. ОСОБА_8 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_9 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за участю: про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.01.2015 р. ОСОБА_11 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень до адміністративного позову, просить:

-визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни (відповідач-1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (відповідач-2) щодо не включення ОСОБА_11 до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «Універсальний» № В20-207557/Т від 05.08.2014 року;

-зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлію Вікторівну та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити відповідні дії для включення ОСОБА_11 до Загального реєстру вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «Універсальний» № В20-207557/Т від 05.08.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до офіційного повідомлення, зробленого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на його офіційному сайті, постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015 року № 19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16.01.2015 року № 6 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «АКТАБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «АКТАБАНК» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Юлію Вікторівну строком на 1 рік з 16.01.2015 року по 15.01.2016 року включно. Дізнавшись про початок процедури ліквідації ПАТ «АКТАБАНК», позивач звернулась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни із заявами від 19.01.2015р., в яких просила включити її до переліку (реєстру) вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та виплатити їй гарантовану суму відшкодування за вкладом. Однак, відповідей на вказані заяви позивачу надано не було. 21.01.2015р. на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було опубліковано оголошення про те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 23.01.2015р. розпочинає виплати коштів вкладникам ПАТ «АКТАБАНК» та для отримання коштів вкладники ПАТ «АКТАБАНК» з 23.01.2015р. по 02.03.2015р. включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ «ФІДОБАНК». Крім цього, в повідомленні було зазначено, що виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Але, при звернені до ПАТ «ФІДОБАНК» позивачу було відмовлено у виплаті гарантованої суми вкладу, оскільки позивача не включено в Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. 26.01.2015р. позивачем було направлено запити до відповідачів про надання пояснень про причини відсутності позивача в переліку та Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Однак, відповідей позивачу не було надано. Отже, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення її до переліку вкладників та до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Така бездіяльність вказує на ігнорування відповідачами вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами від 09.08.2012р. № 14, а саме порушує право на отримання гарантованої державою суми вкладу.

Відповідачем-1, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлією Вікторівною подані заперечення на адміністративний позов, в яких зазначає, що даний спір в частині вимог до уповноваженої особи не підвідомчий адміністративним судам, оскільки Приходько Ю.В. у спірних правовідносинах виступала керівником банку, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, дана справа підлягає закриттю в частині позовних вимог до Приходько Ю.В. Також зазначає, що після введення 17.09.2014р. тимчасової адміністрації в банк, відповідно до ст. 26 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», розділу II «Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами» від 09.08.2012р. №14, Уповноважена особа формує базу вкладників, в якій, зокрема, зазначаються вкладники, які отримують кошти за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. При цьому, відшкодування коштів фізичних осіб за рахунок позики Фонду здійснюється, відповідно до ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, який не може бути меншим 200000,00 гривень. Під час складання списку осіб, які мають право на відшкодування вкладів за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, була виявлена група договорів банківського вкладу та банківського рахунку, укладених за обставин, що вказують на приготування до розкрадання державних коштів шляхом штучного створення умов для отримання компенсації вкладів. Так, значна кількість вкладників ПАТ «АКТАБАНК» мала на вкладних рахунках депозити, які значно перевищували 200000,00 гривень, тобто граничний розмір відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Крім того, внаслідок проблем, які існували в ПАТ «АКТАБАНК», юридичні особи та фізичні особи - підприємці були позбавлені можливості безперешкодно розпоряджатись своїми грішми, розміщеними на рахунках в банку. 07.08.2014р. постановою правління Національного банку України ПАТ «АКТАБАНК» було віднесено до категорії проблемних, а операції з залучення вкладів та відкриття поточних рахунків для фізичних осіб зупинені. Протягом липня-серпня 2014р. клієнти банку, які мали значні суми грошей на депозитних рахунках в ПАТ «АКТАБАНК», та деякі юридичні особи і фізичні особи - підприємці, розмістили належні їм гроші в ПАТ «АКТАБАНК» від імені інших фізичних осіб на депозитних та поточних рахунках в сумах близько 200000,00 гривень на кожну з осіб. В тому числі й на рахунок позивача були перераховані кошти з рахунку іншої фізичної особи. Таким чином, шляхом розміщення грошей від імені інших осіб, були штучно створені умови для незаконного отримання відшкодування за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. В подальшому нові вкладники, які уклали договори банківського вкладу або розмістили гроші на своїх поточних рахунках, звернулись з заявами про відшкодування своїх вкладів за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У зв'язку з наведеним вище, Уповноваженою особою в Прокуратуру м. Дніпропетровська було подано заяву про злочин з вимогою перевірити в діях вказаних осіб складу злочину. Саме до надання відповіді на дану заяву вказані в ній особи тимчасово не були включені до загального реєстру вкладників. У разі відсутності в діях позивача складу злочину, його буде включено до загального реєстру вкладників. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Відповідачем-2, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб подані заперечення на адміністративний позов, в яких зазначає, що виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі Переліку вкладників, складеного та наданого Уповноваженою особою. У переданому Уповноваженою особою переліку вкладників ПАТ «Акта Банк» інформація про позивача відсутня, в зв'язку з чим дані про позивача не могли бути враховані при складанні Загального реєстру. У Фонду відсутні будь-які первинні документи по вкладникам і тому при складанні Загального реєстру використовуються виключно інформація, що наявна в переданому Уповноваженою особою Переліку вкладників. Законодавство не покладає обов'язок на Фонд враховувати під час складання Загального реєстру інші документи, окрім Переліку вкладників. Оскільки позивача не було включено до Переліку вкладників, Фонд гарантування не мав правових підстав здійснюватися відповідні процедури по виплаті відшкодування. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Прокурор у судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги та доводи підтримали.

Представники відповідачів у судовому засіданні заперечували проти доводів адміністративного позову, просили у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши прокурора, представників сторін, свідка та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 05.08.2014р. між ОСОБА_11 (далі-Вкладник) та ПАТ «АКТАБАНК» (далі-Банк) укладений договір банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207557/Т (далі - Договір), відповідно до якого, Вкладник передає, а Банк приймає грошові кошти в сумі 150000,00 грн. терміном на 3 місяці з 05.08.2014р. по 05.11.2014р. включно під 13 % річних. Днем надходження вкладу у Банк є 05.08.2014р. Для внесення суми вкладу Банк відкриває Вкладнику (депозитний) рахунок № 26301001630347.

Також 05.08.2014р. на підставі заяви ОСОБА_8 від 05.08.2014р. №1500/13, на депозитний рахунок № 26301001630347 по договору №В20-207557/Т від 05.08.2014р., були зараховані кошти в розмірі 150000,00 грн., які надійшли з депозитного рахунку НОМЕР_2 по договору № В20-207422/Т від 04.08.2014р., що підтверджується меморіальний ордером № 121669 від 05.08.2014р. та платіжним дорученням № 121669 від 05.08.2014р.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 16.09.2014р. №576 «Про віднесення ПАТ «АКТАБАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.09.2014р. прийнято рішення №90, яким розпочата процедура виведення ПАТ «АКТАБАНК» з ринку шляхом запровадження в ньому з 17.09.2014р. по 17.12.2014р. тимчасової адміністрації та призначення Приходько Юлію Вікторівну уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКТАБАНК» (місцезнаходження: вул. Шевченка, 53, м. Дніпропетровськ, 49000, Україна; код ЄДРПОУ 35863708; МФО 307394).

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 15.12.2014р. №144 продовжено тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКТАБАНК» на один місяць по 17.01.2015р. включно. Повноваження Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни також були продовжені до 17.01.2015р. включно.

З 26.12.2014р. ПАТ «АКТАБАНК» почав здійснювати виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився у період з 18 вересня по 15 грудня 2014 року включно, а також продовжуються виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився раніше, та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки). Виплати коштів здійснювалися через установи ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ».

При звернені до ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ» позивачу стало відомо, що її не включено до реєстру вкладників, який формує та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Уповноважена особа Фонду.

У зв'язку з чим, позивач звернулась з письмовими заявами до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКТАБАНК» Приходько Ю.В. та до директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_12 про надання пояснень про причини відсутності даних в реєстрі вкладників за договором банківського вкладу, строк дії якого закінчився у період з 18 вересня по 15 грудня 2014 року включно та з проханням включити її до вказаного реєстру, оскільки строк дії договору банківського закінчився 05.11.2014р. (заяви від 26.12.2014р. та 12.01.2015р.), однак відповіді на подані заяви позивачем отримано не було.

Постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015р. №19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16.01.2015р. №6 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «АКТАБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «АКТАБАНК» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Юлію Вікторівну строком на 1 рік з 16.01.2015р. по 15.01.2016р. включно.

19.01.2015р. позивач звернулась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни із заявами, в яких просила включити її до переліку (реєстру) вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та виплатити їй гарантовану суму відшкодування за вкладом, однак відповіді на подані заяви позивачем отримано не було.

Не погоджуючись з такими діями відповідачів та вважаючи їх протиправними, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: 1) веде реєстр учасників Фонду; 2) акумулює кошти, отримані з джерел, визначених статтею 19 цього Закону, здійснює контроль за повнотою і своєчасністю перерахування зборів кожним учасником Фонду; 3) інвестує кошти Фонду в державні цінні папери України; 3-1) здійснює випуск облігацій у порядку та за напрямами розміщення, визначеними цим Законом, і видачу фінансових векселів у випадках, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік; 4) здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) здійснює регулювання участі банків у системі гарантування вкладів фізичних осіб; 6) бере участь в інспекційних перевірках проблемних банків за пропозицією Національного банку України; 7) застосовує до банків та їх керівників відповідно фінансові санкції і накладає адміністративні штрафи; 8) здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку; 9) здійснює перевірки банків відповідно до цього Закону; 10) надає фінансову підтримку банку відповідно до цього Закону; 11) здійснює аналіз фінансового стану банків з метою виявлення ризиків у їхній діяльності та прогнозування потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам. 12) надає цільову позику банку для виплат вкладникам банку відповідно до пункту 1 частини шостої статті 36 цього Закону, а також фінансування витрат для оплати роботи осіб відповідно до пункту 2 частини шостої статті 36, пунктів 7 і 8 частини другої статті 37 та частини четвертої статті 47 цього Закону, що здійснюються протягом дії тимчасової адміністрації; 13) здійснює заходи щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників, підвищення рівня фінансової грамотності населення відповідно до цього Закону; 14) вивчає та аналізує тенденції розвитку ринку ресурсів, залучених від вкладників учасниками Фонду.

Фонд здійснює інші функції в межах своїх повноважень, визначених цим Законом, іншими актами законодавства.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд гарантує відшкодування коштів за вкладом, який вкладник має в банку, що в подальшому реорганізувався шляхом перетворення, на тих самих умовах, що і до реорганізації.

Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

За змістом ст. 28 вказаного Закону передбачено, що Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти.

Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Відповідно до п.п. 3, 4 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012р., уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Згідно з п. 9 розділу ІV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, для отримання коштів вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. Рекомендована форма заяви наведена в додатку 13 до цього Положення.

До заяви додаються: копія паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу) - сторінки, що містять прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про серію, номер, найменування або код органу, що видав документ, дату видачі, місце проживання або місце перебування; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта, у якому органами державної податкової служби зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує трьох календарних місяців.

Отже, з метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема з метою забезпечення гарантованого Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» відшкодування коштів за вкладами, Уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що під час дії тимчасової адміністрації в ПАТ «АКТАБАНК» уповноваженою особою ФГВФО на тимчасову адміністрацію ПАТ «АКТАБАНК» Приходько Ю.В. встановлено факти вчинення працівниками та клієнтами банку, в тому числі й позивачем, дій, спрямованих на неправомірне отримання від ФГВФО гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами.

Згідно з ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити збереження активів та документації банку.

Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" ; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Уповноважена особа Фонду: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.

У разі отримання повідомлення уповноваженої особи Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину.

Уповноважена особа Фонду вживає передбачені законодавством заходи щодо стягнення простроченої заборгованості позичальників та інших боржників банку.

Протягом 30 днів з дня початку тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана провести інвентаризацію банківських активів і зобов'язань. Під час інвентаризації перевіряється наявність і відповідність балансової вартості фактичній вартості таких активів та зобов'язань неплатоспроможного банку: 1) готівки у касі та матеріальних цінностей у сховищі банку; 2) заборгованості за кредитами перед банком, у тому числі наявності забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договорами; 3) заборгованості за цінними паперами перед банком; 4) заборгованості за зобов'язаннями банку перед кредиторами; 5) вимог банку до клієнта за списаною безнадійною заборгованістю (у тому числі наявності забезпечення виконання зобов'язань за такою заборгованістю).

Із системного аналізу наведених законодавчих норм слідує, що уповноважена особа ФГВФО зобов'язана забезпечити перевірку договорів (інших правочинів), укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення договорів (правочинів), виконання яких спричинило або може спричинити погіршення фінансового стану банку.

Так, уповноваженою особою ФГВФО Приходько Ю.В. було встановлено, що на рахунок позивача були перераховані кошти з рахунку іншої фізичної особи, в якої був укладений з ПАТ «АКТАБАНК» договір банківського вкладу сума якого значно перевищує 200000 грн., тобто граничний розмір відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, який ця особа «розбила» на декілька вкладів, в тому числі зарахувавши кошти на рахунок позивача.

26.11.2014р. листом №5225 та 28.11.2014р. листом №5251, Уповноважена особа проінформувала Фонд, що з початку запровадження тимчасової адміністрації проводиться робота з перевірки окремих платежів та транзакцій, проведених в липні-вересні 2014р., в частині наявності підстав для отримання вкладниками коштів за вкладами.

З метою недопущення протиправного відшкодування коштів за вкладами, Уповноважена особа, в зазначених листах, звернулася до Фонду з пропозицією розглянути питання можливості та доцільності тимчасового блокування коштів на рахунках окремих вкладників ПАТ «АКТАБАНК», в тому числі й на рахунку позивача.

01.12.2014р. Протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №250/4, Фонд вирішив погодити пропозицію Уповноваженої особи щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб-вкладників ПАТ «АКТАБАНК» згідно переліку, наведеному у вищезазначених листах та зобов'язав відділ організації виплат Фонду відобразити блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази даних Фонду гарантування.

Після чого відділ організації виплат Фонду відобразив блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази даних Фонду гарантування відповідно до інформації, наданої Уповноваженою особою.

Крім того, стосовно дій щодо «розбивки вкладів», 21.01.2015р. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» Приходько Ю.В. подано до Прокуратури м. Дніпропетровська заяву про злочин, відповідно до якої здійснюється кримінальне провадження №12015040030000067, внесеної 03.02.2015р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В ході розгляду справи судом встановлено, що у серпні 2014 року кошти на свій рахунок позивач отримала від ОСОБА_8 в сумі 150000,00 грн. у зв'язку з тим, що нібито у березні 2014 року позичила йому зазначену суму.

Ухвалою суду від 02.03.2015р. ОСОБА_11 було зобов'язано надати довідку про доходи з місця роботи за період з 2006 року по 2011 рік та будь-які документи на підтвердження находження коштів в сумі 150000,00 грн. станом на березень 2014 року.

Жодних документів від позивача щодо наявності договору позики та підтвердження находження коштів в сумі 150000,00 грн. суду не надано.

Згідно виписки з банку ПАТ «АКТАБАНК» по особовим рахункам з 01.07.2014р. по 01.09.2014р. час здійснення операції (дроблення вкладу) з перерахування коштів на рахунок ОСОБА_11, а саме на депозитний рахунок НОМЕР_1 по договору №В20-207557/Т від 05.08.2014р., були зараховані кошти в розмірі 150000,00 грн. (сто п'ятдесят тисяч грн.00 коп.), які надійшли з депозитного рахунку НОМЕР_2 по договору № В20-207422/Т від 04.08.2014р. - об 22 годині 40 хвилин 05.08.2014р., тобто операція здійснена в не операційний робочий час, оскільки операційний час в межах банку з 9:00 - 21:00.

Крім того, згідно меморіального ордеру від 05.08.2014р. №121649 здійснено повернення депозиту, угода №В20-20916/Т від 27.06.2014р. для зарахування на депозит №В20-207422/Т від 04.08.2014р. з рахунку ОСОБА_8 НОМЕР_2 на рахунок ОСОБА_8 НОМЕР_2 зараховані кошти у розмірі 1 000 000,00 грн. в не операційний робочий час об 22:08 годині.

В судовому засіданні 02.03.2015р. в якості свідка допитано ОСОБА_11, яка під присягою пояснила про особисту участь в відділенні банку 05.08.2014р. при дробленні вкладу ОСОБА_8 Проте де знаходиться відділення та о котрій годині вона була в банку, як виглядає банк з середини пояснити не змогла.

Також, в судовому засіданні було допитано ОСОБА_8 який під присягою пояснив, що у відділенні банку 05.08.2014р. дроблення його вкладу відбувалось за його участю до обідньої перерви та за відсутності ОСОБА_11

Таким чином, зазначене свідчить про розбіжності наданих ОСОБА_11 та ОСОБА_8 пояснень.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку про наявність обставин дроблення вкладу з метою його подальшого відшкодування за рахунок ФГВФО, а не в порядку черговості задоволення вимог кредиторів у відповідності до норм Закону.

За таких обставин, дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення ОСОБА_11 до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «Універсальний» № В20-207557/Т від 05.08.2014 року є обґрунтованими.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті. Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку.

Уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлію Вікторівною було встановлено, що на рахунок позивача були перераховані кошти з рахунку іншої фізичної особи - ОСОБА_8, в якої був укладений з ПАТ «АКТАБАНК» договір банківського вкладу сума якого значно перевищує 200000 грн., тобто граничний розмір відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, який ця особа «розбила» на декілька вкладів, в тому числі зарахувавши кошти на рахунок позивача.

Таким чином, уповноваженою особою було встановлено факт укладення банком правочину, який надає клієнту банка - ОСОБА_8 переваги серед інших клієнтів, а саме відбулось дроблення його вкладу, в тому числі зарахувавши кошти на рахунок позивача, з метою подальшого відшкодування за рахунок ФГВФО, а не в порядку черговості задоволення вимог кредиторів у відповідності до норм Закону.

Це й підтверджується зверненням уповноваженої особи до Прокуратури м. Дніпропетровська із заявою про злочин, відповідно до якої здійснюється кримінальне провадження №12015040030000067, внесеної 03.02.2015р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Крім того, згідно витягу з кримінального провадження зазначено, що шляхом розміщення грошових коштів від імені інших фізичних осіб невстановлена група осіб, яким було завідомо відомо про зупинення діяльності даного банку були штучно створені умови для незаконного отримання відшкодування за рахунок позики ФГВФО та згодом після набуття чинності Постанов НБУ звернулись до ФГВФО з метою незаконного відшкодування завданих збитків.

Також, уповноважена особа звернулась до ФГВФО щодо блокування коштів.

Отже, в уповноваженої особи було достатньо підстав для визнання даного правочину нікчемним.

Однак, уповноваженою особою в порушення вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не було визнано договір банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207557/Т від 05.08.2014р. між ОСОБА_11 та ПАТ «АКТАБАНК» нікчемним. Тому суд відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни щодо не визнання укладеного 05.08.2014р. між ОСОБА_11 та ПАТ «АКТАБАНК» договору банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207557/Т нікчемним.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги за заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст. ст. 8, 11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_9 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за участю: Прокуратури м. Дніпропетровська, ОСОБА_8 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни щодо не визнання укладеного 05.08.2014р. між ОСОБА_11 та Публічним акціонерним товариством «АКТАБАНК» договору банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207557/Т нікчемним.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 30 березня 2015 року

Суддя Р.З. Голобутовський