ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.03.2015р. К/800/48247/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ємельянової В.І.,
Рецебуринського Ю.Й., Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2013 року по справі №801/3487/13-а
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту
інвалідів
до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономній
Республіці Крим
про зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2013 року Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим про зобов'язання вчинити певні дії та просило суд зобов'язати відповідача надати документи для реєстрації у відділенні Фонду.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29 квітня 2013 року позов задоволено.
Зобов'язано Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2013 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономної Республіки Крим 27 жовтня 2000 року зареєстровано в якості юридичної особи. Позивач, посилаючись на Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» просив зобов'язати відповідача зареєструватися в Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів на підставі вказаного Закону, Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, гарантію їх рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначаються Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 9 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедура реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів, передбачена Порядком реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 (далі - Порядок).
Даним Порядком передбачено, що роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Зареєструватися необхідно до 1 лютого року, що настає за створенням або збільшенням кількості працюючих, при цьому для реєстрації роботодавцю необхідно подати відповідну заяву та копію Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи -підприємця.
Статтею 7 Закону України «Про державну експертизу» передбачено, що судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи. До державних спеціалізованих установ належать експертні служби Міністерства внутрішніх справ України.
Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим є підрозділом експертної служби, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 988 «Про утворення експертної служби Міністерства внутрішніх справ України».
Пунктом 14 Постанови вказано, що науково-дослідні експертно-криміналістичні центри при головних управліннях Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області є юридичними особами, мають рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Під час ведення своєї діяльності відповідач керується відповідним положенням про Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до пункту 13.4 вказаного положення начальник Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим подає в установленому порядку пропозиції про призначення, переміщення та звільнення осіб рядового і начальницького складу, службовців і фахівців Центру Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим. Штат Центру затверджується начальником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці за погодженням з начальником Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру та зробив вірний висновок, що в даному випадку роботодавцем виступає Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, оскільки саме начальнику Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим належить право прийняття, переміщення та звільнення працівників відповідача.
Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції погоджується із висновками суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав вважати, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій, а тому у відповідності до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2013 року - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
Постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ємельянова В.І.
Судді Рецебуринський Ю.Й.
Стародуб О.П.