Постанова № 43379271, 27.02.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2015
Номер справи
п/811/1651/14
Номер документу
43379271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2015 року справа № П/811/1651/14.

провадження № 2-ап/811/11/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру отриманих державних соціальних допомог, -

В С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради (далі - позивач, УПСЗН) звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути надмірно виплачені державні кошти державної соціальної допомоги в розмірі 9884,46 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що починаючи з серпня 2008 року по квітень 2013 року за зверненням ОСОБА_1, останній призначено державні соціальні допомоги у збільшених розмірах - державна допомога малозабезпеченим сім'ям, державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

При цьому, відповідач, під час звернення не задекларувала отримання пенсії по інвалідності в управлінні Пенсійного фонду України Світловодського району, що в подальшому призвело до неправильного розрахунку вищеперерахованих державних соціальних допомог та надмірної виплати за період їх отримання.

Відповідача було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів, проте на час звернення до суду кошти не були повернуті. Відтак, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги в розмірі 9884,46 грн.

Позивач надав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без участі його представника на підставі наявних матеріалів у справі (а.с.65).

Відповідачка у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.33,39). При цьому подавши до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що позовні вимоги не визнає, оскільки не вважала пенсію по інвалідності доходом. Крім того, зазначила, що позивачем пропущено строк звернення до суду (а.с.40-41).

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що 29.07.2010 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про призначення усіх видів соціальної допомоги (а.с.47-48).

25.05.2011 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про призначення усіх видів соціальної допомоги (а.с.51-52).

15.06.2012 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про призначення усіх видів соціальної допомоги (а.с.55-56).

Відповідно до розрахунку боргу, долученого до матеріалів справи, встановлено, що відповідачкою за період з 2008 по 2012 рік безпідставно отримано суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5116,46 грн. (а.с.71-71).

Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-ІІІ (надалі - Закон) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Законом визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 4 Закону).

Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003, №250 (далі - Порядок), визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до пункту 3 Порядку, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно зі статтею 13 Закону, контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Відповідно до положень пункту 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно пункту 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до розрахунку боргу, за період з 01.08.2008 року по 31.01.2009 року, відповідачкою отримано суму допомоги одиноким матерям в розмірі 473,50 грн. (а.с.68).

Крім того, за період з 01.12.2009 року по 31.05.2010 року та з 01.04.2011 року по20.11.2012 року відповідачкою отримано суму допомоги в розмірі 6559,47 грн. (а.с.69-70).

Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до пункту 48 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (далі - Порядок №1751) та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 49 Порядку передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 під час звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не задекларувала в Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги отримання нею пенсії по інвалідності в Управлінні Пенсійного фонду України Світловодського району (а.с.59-61).

Тобто, ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про обставини, які впливають на призначення і виплату державної допомоги.

При цьому, відповідачка ознайомлена з умовами призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, про що свідчить її розписка в заявах про призначення допомоги від 29.07.2010р.,від 25.05.2011р. та від 15.06.2012р.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачкою було складено заяву на ім'я начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 20.09.2013 року про добровільне утримання надмірно отриманих коштів (а.с.63). Однак, зазначені кошти добровільно в повному обсязі не повернуті.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що кошти виплачені як соціальна допомога в сумі 9884,46 грн. підлягають поверненню ОСОБА_1 позивачу, як отримані без наявного на те права.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення коштів у сумі 9884,46 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо тверджень відповідачки про пропуск строку звернення до суду з даним позовом суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що після встановлення факту переотримання коштів ОСОБА_1 була викликана до управління та проведено бесіду щодо повернення надміру отриманих коштів.

Під час бесіди, за усною домовленістю обумовлено щомісячний розмір та період повернення коштів, проте коштів на рахунок управління не поступало.

ОСОБА_1 повторно викликана до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради.

20.09.2013 року ОСОБА_1 на ім'я начальника управління написала заяву щодо суми щомісячного утримання з державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї до повного погашення суми (а.с.63).

Станом на 31.05.2014 року відповідачкою до управління - 5116,46 грн. (а.с.68-71).

Крім того судом встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради зверталось до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області щодо стягнення з ОСОБА_1 надміру сплачених коштів в загальній сумі 10735,92 грн.

За результатами вищевказаного звернення ухвалою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 24.04.2014 року позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради до ОСОБА_1 залишено без розгляду (а.с.67).

До Кіровоградського окружного адміністративного суду позивач звернувся 29.05.2014 року (а.с.43), тобто в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене у суду відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ід. номер - НОМЕР_1) надміру отриману суму державних соціальних допомог за період з серпня 2008 року по квітень 2013 року на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради (код ЄДРПОУ -23091198) суму надмірно отриманих державних коштів в розмірі 9884 (дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят чотири) грн. 46 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В.Жук