Постанова № 43360501, 30.03.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2015
Номер справи
820/19465/14
Номер документу
43360501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua , код 34390710 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 березня 2015 р. № 820/19465/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,

сторін:

представника позивача - Кравець О.В.,

відповідача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про стягнення вартості матеріального забезпечення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4, в якому просить суд: стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 12196,53 грн. на користь позивача.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована в Харківському міському центрі зайнятості з відкриттям персональної картки №203914031900007. Згідно наказу від 26.03.2014 року відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю.

Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_4, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості, відповідач зареєстрована як фізична особа - підприємець, а отже відносилась до категорії зайнятого населення, в результаті чого комісією зроблено висновок про те, що кошти, виплачені службою зайнятості відповідачеві у період з 26.03.2014 року по 20.03.2015 року у сумі 12196,53 грн. підлягають поверненню.

Представник позивача у судовому засіданні вимоги та доводи заявленого позову підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач та представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, вказали, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.01.201 року припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, а тому на час звернення до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості не відносилась до категорії зайнятого населення, відтак їй безпідставно припинено матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Вислухавши представників сторін та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 7-1 цього Закону.

Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.

Згідно з п.п.1.2, 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Підпунктом "б" пункту 3 статті 1 Закону "Про зайнятість населення" передбачено, що до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

Зі змісту п.18 ч. 2 ст. 22 Закону України №5067-VI випливає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань щодо проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно до приписів п.2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Судовим розглядом встановлено, що 19.03.2014 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, подала до Харківського міського центру зайнятості, заяву з проханням надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказала, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається і пенсію не отримує (а.с. 17).

Наказом №НТ140326 від 26.03.2014 року ОСОБА_4 надано статус безробітного з 19.03.2014 року і призначено виплату допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу у відсотках до середньоденної заробітної плати з 26.03.2014 року по 20.03.2015 рік (а.с.11).

Судовим розглядом встановлено, що до Харківського міського центру зайнятості надійшла інформація з Пенсійного фонду України стосовно фізичних осіб - підприємців, які припинили підприємницьку діяльність за власним рішенням. Так, в базі даних ЄІАС. (NET) внесено запис щодо реєстрації відповідача як фізичної особи - підприємця з 23.11.1998 року по 02.10.2014 року.

Як вбачається з матеріалів справи для підтвердження факту реєстрації відповідача як фізична особа - підприємець, позивач направив запит до державної реєстраційної служби.

12.11.2014 року позивачем отримано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з якого встановлено, що ОСОБА_4 в період з 18.11.1998 року по 02.10.2014 року зареєстрована як фізична особа - підприємець (а.с. 9-10).

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

На підставі отриманого від державної реєстраційної служби витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, позивачем проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якого складено акт №273 від 14.10.2014 року (а.с. 7), яким встановлено, що відповідач при подачі заяви 19.03.2014 року про надання статусу безробітного не зазначила, що відносить до категорії зайнятого населення, оскільки зареєстрована як фізична особа - підприємець.

З урахуванням викладеного вище суд доходить до висновку, що ОСОБА_4 на день реєстрації відносилась до категорії зайнятого населення та не мала правових підстав реєструватися в ЦЗ та отримувати допомогу на випадок безробіття, відтак кошти, виплачені як допомога по безробіттю за період з 26.03.2014 року по 13.10.2014 року, в сумі 12196,53 грн. підлягають поверненню.

Пунктом 6 Порядку №60/62 від 13.02.2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку №60/62).

Так, керуючись приписами п. 6, 7 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним", затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України то Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 14.10.2014 року №273, Харківським міським центром зайнятості від 15.10.2014 року прийнято наказ №1577 про повернення коштів виплачених ОСОБА_4 як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 26.03.2014 року по 13.10.2014 року, в сумі 12196,53 грн. (а.с. 6). Вказаний наказ разом з листом-претензією №27491-22/14 від 16.10.2014 року про повернення коштів виплачених, як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 12196,53 грн. (а.с. 5) направлено відповідачу.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Положеннями ч. 1 ст. 72 КАС Укпаїни визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Суд зауважує, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 року встановлено, що особа, зареєстрована як фізична особа-підприємець, не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю, враховуючи, що реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 проведено 02.10.2014 року, колегією суддів підтверджено законність та правомірність винесення наказу Харківським міським центром зайнятості від 15.10.2014 року №1577 про повернення коштів виплачених ОСОБА_4 як матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 26.03.2014 року по 13.10.2014 року, в сумі 12196,53 грн. та (а.с. 52-54).

З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що на момент звернення до позивача із заявою від 19.03.2014 року про надання статусу безробітного та виплати коштів по безробіттю, відповідач зареєстрована як фізична особа - підприємець, а тому ОСОБА_4 віднесено до категорії зайнятого населення, що в свою чергу, виключає право відповідача на звернення до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з проханням надати статус безробітного.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_4 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в період з 26.03.2014 року по 13.10.2014 року, в сумі 12196,53 грн., а отже, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір віднести за рахунок державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про стягнення вартості матеріального забезпечення - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (61184, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 12196.53 (дванадцять тисяч сто дев'яносто шість гривень п'ятдесят три копійки) грн. на користь фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137 А, код 36224721).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 01 квітня 2015 року.

Суддя М.О. Лук`яненко