КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2015 року 810/531/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Ставищенського району в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства "Ставищепродтовари" про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
11 лютого 2015 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Ставищенського району (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) з позовом до відкритого акціонерного товариства "Ставищепродтовари" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 85 000 грн 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем було накладено на відповідача штрафну санкцію за порушення законодавства про цінні папери у сумі 85 000 грн 00 коп., проте у добровільному порядку він його не сплатив.
25 березня 2015 р. від прокурора та представника позивача надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Письмових заперечень проти позову до суду не надав.
Згідно з вимогами ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд у судовому засіданні, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
21 травня 2014 р. посадовою особою позивача було складено розпорядження про усунення відповідачем порушень законодавства цінні папери № 218-ЦД-1-Е (далі - розпорядження № 218-ЦД-1-Е) (а.с. 10).
У даному розпорядженні встановлено, що відповідачем порушено вимоги ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме не здійснено переведення випуску його акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування та надано строк для усунення зазначених порушень до 1 вересня 2014 р.
22 жовтня 2014 р. у зв'язку з невиконанням відповідачем розпорядження № 218-ЦД-1-Е, позивачем винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінни паперів № 1563-ЦД-1-Е, якою на нього накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становило 85 000 грн 00 коп.
Згідно з реєстром № 666 зазначену постанову 24 жовтня 2014 р. було направлено на адресу відповідача рекомендованим листом за номером 0315046401019 та згідно з випискою з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» вручено за довіреністю 4 листопада 2014 р. (а.с. 14, 45).
У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку суми штрафу, позивачем було подано даний адміністративний позов.
При вирішенні справи судом враховано таке.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня1996 № 448/96-ВР (далі - Закон України №448/96-ВР).
Відповідно до вимог п. 10 ст. 8 Закону України № 448/96-ВР до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціями обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 5 Закону України № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Як убачається з ч. 1, ч. 2 ст. 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 9 Закону України № 448/96-ВР уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Як убачається з ч. 2 ст. 9 Закону України № 448/96-ВР, право уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до вимог п. 10 ст. 8 Закону України від № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно з вимогами п. 14 ч. 1 ст. 8 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Як убачається з п. 1 розділу ХVІІ Правил № 1470, за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначених у ст. 11 Закону України № 448/96-ВР, до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з вимогами ст. 11 Закону України № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Наявні матеріали свідчать про таке.
Як вже зазначалося, 21 травня 2014 р. посадовою особою позивача було складено розпорядження про усунення відповідачем порушень законодавства цінні папери № 218-ЦД-1-Е (далі - розпорядження № 218-ЦД-1-Е) (а.с. 10).
Як убачається з тексту названого розпорядження, його було складено за наявності ознак порушень законодавства України про цінні папери. Зокрема, порушено вимоги ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме не здійснено відповідачем переведення випуску його акцій документарної форми існування у без документарну форму існування та надано строк для усунення зазначених порушень до 1 вересня 2014 р.
22 вересня 2014 р. уповноваженою особою позивача було винесено постанову про порушення справи про порушення на ринку цінних паперів (а.с. 13).
7 жовтня 2014 р. відповідачем складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 1520-ЦД-1-Е (далі - акт № 1520-ЦД-1-Е), в якому встановлено, що станом на цей день відповідачем не було виконано розпорядження № 218-ЦД-1-Е та не усунуто зазначені в ньому порушення (а.с. 12).
8 жовтня 2014 р. на підставі акту № 1520-ЦД-1-Е уповноваженою особою позивача винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача на 22 жовтня 2014 р. о 10 год. 24 хв. (а.с. 11).
22 жовтня 2014 р. відбулося засідання позивача стосовно розгляду справи щодо порушення відповідачем законодавства України про цінні папери на якому було прийнято постанову № 1563-ЦД-1-Е, якою на відповідача накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становило суму 85 000 грн 00 коп.
Згідно з реєстром № 666 зазначену постанову 24 жовтня 2014 р. було направлено на адресу відповідача рекомендованим листом за номером 0315046401019 та згідно з випискою з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» вручено за довіреністю 4 листопада 2014 р. (а.с. 14, 45).
Судом також враховано, що названу постанову відповідачем оскаржено не було.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що постанова № 1563-ЦД-1-Е є чинною та такою, що підлягає виконанню, а штрафні санкції у сумі 85 000 грн 00 коп. стягненню з відповідача.
Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Ставищепродтовари" (код ЄДРПОУ 05583319) на користь Державного бюджету України суму 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.