Постанова № 43355621, 23.03.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.03.2015
Номер справи
826/20152/14
Номер документу
43355621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2015 року № 826/20152/14

Окружний адміністративний суд міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика васильківська, 81-а у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Промвпровадження" до Управління Укртрансінспекції у м. Києві про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" звернулося до суду (з урахуванням уточнених позовних вимо) про визнання протиправними та скасування постанов Управління Укртрансінспекції у м. Києві про застосування адміністративно-господарського штрафу №№ 046750, 046751, 046752, 046753, 046756, 046757, 046749, 046754, 046755 від 02.07.14 р., №№ 025245, 025244 від 01.09.14 р., №042267 від 30.12.13 р., №046311 від 05.05.14 р.

Позивач зазначає, що про існування оскаржуваних постанов він дізнався після отримання постанов про відкриття виконавчих проваджень з виконання вказаних постанов від 20.11.14 р. ВП №45502829 (постанова від 02.07.14 р. №046750), ВП №45502869 (постанова від 02.07.14 р. №046751), ВП №45502914 (постанова від 02.07.14 р. №046752), ВП №45503488 (постанова від 02.07.14 р. №046753), ВП №45503361 (постанова від 02.07.14 р. №046756), ВП №45502695 (постанова від 02.07.14 р. №046757), ВП №45503548 (постанова від 01.09.14 р. №025245), ВП №45503469 (постанова від 02.07.14 р. №046754), ВП № 45503579 (постанова від 30.12.13 р. №042267), ВП №45502964 (постанова від 05.05.14 р. №046311), ВП №45503414 (постанова від 02.07.14 р. №046755), ВП №45502770 (постанова від 02.07.14 р. №046749) - 09.12.14 р. та 14.01.15 р.

Позивач зазначає, що йому нічого не відомо про факт проведення щодо належних йому транспортних засобів жодних перевірок, він не отримував жодних актів перевірок і не надавав жодних пояснень щодо результатів перевірок.

Також позивач зазначає, що зі змісту оскаржуваних постанов неможливо точно встановити, яке саме правопорушення виявлене, і на підставі яких доказів відповідач їх встановив. Разом з тим, позивач вказує на відсутність у його діяльності порушень законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідач - Управління Укртрансінспекції у м. Києві пояснень на позов не надав, представника до судового засідання не скерував.

Ухвалу про відкриття провадження у справі відповідач отримав 12.01.2015 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

В судовому засіданні 28.01.14 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, судом заслухано пояснення представника позивача; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

30.12.13 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №002811 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №042267, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення дозволу на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень) у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

05.05.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №046311, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення дозволу на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень) у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №004866 винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046750, 046751, 046752, згідно яких Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 8 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (порушення режиму праці та відпочинку водієм ТЗ за 29.05.14 р., 13.05.14 р., 15.05.14 р.) у вигляді штрафу в розмірі по 340 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №004866 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046749, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення дозволу на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень) у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №004849 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046753, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 8 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (порушення режиму праці та відпочинку водієм ТЗ за 02.06.14 р.) у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №004849 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046754, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення дозволу на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень) у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №004741 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046756, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт") у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №004454 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046757, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт") у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

02.07.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №023580 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046755, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт") у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

01.09.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №005683 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№025245, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт") у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

01.09.14 р. Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві на підставі акту №005681 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №№025244, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" притягнуто до відповідальності на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (неоформлення дозволу на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень) у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

Згідно ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік.

Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.

Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Згідно ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (аб. 3 ч. 1 ст. 60);

порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (аб. 8 ч. 1 ст. 60).

Процедура проведення перевірки дотримання законодавства на автомобільному транспорті деталізована в Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.06 р. №1567.

Згідно п. 4, 9 Порядку державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Перед проведенням планової або позапланової перевірки суб'єкта господарювання керівник органу державного контролю видає наказ про проведення перевірки, підписує та скріплює печаткою органу державного контролю направлення на перевірку, яке оформляється за формою згідно з додатком 1.

Згідно п. 20, 21 Порядку за результатами планової або позапланової перевірки за місцезнаходженням суб'єкта господарювання складається акт за формою згідно з додатком 2, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно п. 25-27 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Судом витребувано від відповідача матеріали перевірки, на підставі яких прийняті оскаржені позивачем рішення, проте відповідних документів суду не надано.

Враховуючи вищенаведен суд приходить до висновку, що оскаржувані постанови Управління Укртрансінспекції у м. Києві про застосування адміністративно-господарського штрафу могли бути винесені виключно за результатами призначених та проведених перевірок дотримання законодавства про автомобільний транспорт, на підставі складених актів, після розгляду справи про правопорушення.

В даному випадку позивач стверджує про відсутність у нього будь-якої інформації щодо призначення та проведення перевірок, неотримання ним актів перевірок та відсутність інформації про розгляд справи про правопорушення.

В свою чергу, відповідач як суб'єкт владних повноважень, що мав провести вказані перевірки та за їх результатами скласти акти та розглянути справи про правопорушення, жодних доказів та пояснень щодо вказаних обставин не надав.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

В даному випадку відповідач не виконав вимогу суду щодо надання матеріалів, на підставі яких прийнято оскаржувані постанови, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості надати оцінку обставинам проведення перевірок і приймає рішення на підставі наявних у справі матеріалів.

За відсутності матеріалів перевірок, зокрема, актів перевірок, у яких має міститися деталізована інформація щодо кожного виявленого порушення, встановити достовірно, чи мало місце конкретне правопорушення, суд позбавлений можливості.

Окремо суд зазначає, що у зв'язку з відсутністю можливості ознайомитися з матеріалами, на підставі яких прийнято оскаржувані постанови, суд не вважає за необхідне надавати оцінку поясненням та доказам позивача щодо відсутності порушень по суті.

За таких обставин у суду відсутні підстави ставити під сумнів твердження позивача про недотримання відповідачем вимог законодавства при призначенні, проведенні та оформленні результатів перевірок, прийняття оскаржуваних рішень без повідомлення позивача, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансінспекції у м. Києві про застосування адміністративно-господарського штрафу №№046750, 046751, 046752, 046753, 056756, 046757, 046749, 046754, 046755 від 02.07.14 р., №025245, 025244 від 01.09.14 р., №042267 від 30.12.13 р., №046311 від 05.05.14 р.

3. Стягнути з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Промвпровадження" 01015, м. Київ, вул. Московська, 41/8, кв. 92, код ЄДРПОУ 21697910) 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева