КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/19133/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
26 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Оліщук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс АсМАП України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс АсМАП України» до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс АсМАП України» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та просило:
1) визнати нечинним рішення конкурсного комітету Укртрансінспекції в частині недопущення ТОВ «Сервіс АсМАП України» до участі у конкурсі з визначенням на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу від 10 вересня 2014 року;
2) зобов'язати конкурсний комітет Укртрансінспекції допустити позивача до участі у конкурсі на визначення функцій робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій, їх оцінки, підготовки документів за результатами конкурсу та інших матеріалів;
3) зобов'язати конкурсний комітет відповідача оголосити переможця конкурсу на визначення підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій, їх оцінки, підготовки документів за результатами конкурсу та інших матеріалів;
4) здійснити судовий контроль за виконання відповідачем рішення у даній справі;
5) встановити відповідачу строк один місяць на подання звіту про виконання судового рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 січня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що рішення про недопущення ТОВ «Сервіс АсМАП України» до участі у конкурсі, викладене у протоколі конкурсної комісії від 10 вересня 2014 року є протиправним, оскільки підприємством подано для участі у конкурсі всі документи згідно переліку, затвердженого Наказом Укртрансінспекції від 04 серпня 2014 року №460 «Про визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу».
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, Наказом Укртрансінспекції від 04 серпня 2014 року №460 «Про визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу» відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081, доручення в.о. Міністра інфраструктури України Єфименка К.О. від 14 лютого 2013 року №181/25/11-13, з метою визначення робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів, затверджено умови проведення конкурсу, з визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу згідно додатку 1 цього наказу, а також форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі згідно додатку 2 цього наказу.
З метою забезпечення участі у конкурсі для визначення робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів, ТОВ «Сервіс АсМАП України» подало відповідачеві заяву про участь у конкурсі та пакет документів на 192 арк.
Згідно з протоколом засідання з визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу від 10 вересня 2014 року за результатами розгляду документів ТОВ «Сервіс АсМАП України» встановлено, що документи подані у повному обсязі, але містять протиріччя, тобто є такими, що подані не відповідають заявленим вимогам.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що Укртрансінспекцією доведено відповідність оскаржуваного рішення вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «Сервіс АсМАП України» задоволенню не підлягає.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з такого:
Відповідно до ч.11 статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних засадах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали.
Відповідно до пунктів 14-16 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 (далі - Порядок), у разі коли організатор залучає робочий орган, на нього покладаються функції з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів.
Робочий орган визначається на конкурсних засадах відповідно до вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
Пункт 17 Порядку визначає, що у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.
Як встановлює пункт 19 Порядку, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.
Відповідно до пункту 6 Умов проведення конкурсу на визначення підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій, їх оцінки, підготовки документів за результатами конкурсу та інших матеріалів, затверджених наказом Укртрансінспекції від 04 серпня 2014 року №460 «Про визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу» (далі- Умови конкурсу), у конкурсі на визначення робочого органу можуть брати участь підприємство (організація), яке:
- має не менше 3 фахівців з відповідною профільною освітою та досвід роботи не менш трьох років з питань організації пасажирських автомобільних перевезень;
- має фахівців, які мають досвід визначати необхідну кількість транспортних засобів, необхідну для виконання перевезень на автобусних маршрутах (рейсах), можуть визначати категорію транспортних засобів, технічні та екологічні характеристики;
- має фахівців, які досконально володіють нормативно-правовими актами у сфері пасажирських автомобільних перевезень;
- має у власності або у тимчасовому користуванні на законних підставах приміщення для персоналу та для забезпечення проведення конкурсів, що знаходиться на території міста Києва;
- має приміщення для архіву з метою зберігання документів, пов'язаних з проведенням конкурсів;
- має у власності або у тимчасовому користуванні на законних підставах необхідну комп'ютерну техніку, у тому числі принтери, сканери, копіювальну техніку, проектор тощо.
Згідно з пунктом 7 Умов проведення конкурсу до участі у конкурсі не допускаються підприємства (організації), що:
- провадять діяльність на ринку транспортних послуг, пов'язану з наданням послуг з автомобільних перевезень;
- мають менше 3 штатних фахівців з відповідною профільною вищою освітою та досвідом роботи менше трьох років з питань організації пасажирських автомобільних перевезень;
- перебувають в процесі припинення юридичної особи, визнані банкрутом або до щодо яких порушено справупро банкрутство;
- подали для участі у конкурсі на визначення робочого органу документи не в повному обсязі;
- представляють інтереси окремих перевізників, власників автостанцій або об'єднань перевізників.
Як вбачається з матеріалів справи, документи, подані ТОВ «Сервіс АсМАП України», містили наступні недоліки:
1) відповідно видів діяльності, зазначених у Статуті, ТОВ «Сервіс АсМАП України» має право надавати послуги з перевезень, провадити діяльність на ринку транспортних послуг, пов'язану з наданням послуг з перевезень, що суперечить вимогам пункту 18 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування»;
2) відповідно до пункту 17.6.4. статуту позивача штатний розклад та правила трудового розпорядку товариства затверджує директор, але штатний розпис ТОВ «Сервіс АсМАП України», поданий у складі документів для участі у конкурсі, затверджений президентом АсМАП України Костюченком Л.М.;
3) позивачем не надано доказів досвіду роботи товариства не менш трьох років з питань організації пасажирських автомобільних перевезень;
4) учасник позивача, АсМАП України, представляє інтереси автомобільних перевізників, - що суперечить вимогам пункту 18 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування»;
5) освіта працівників позивача: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10, - не відповідає заявленим вимогам.
Аналізуючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що ТОВ «Сервіс АсМАП України» було спростовано твердження лише щодо невідповідності встановленим чинним законодавством вимогам освіти працівників ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 Решта ж порушень жодними належними та допустимими доказами не спростовано.
Стосовно посилань апелянта на те, що необхідність подання документів щодо підтвердження наявності у підприємства - претендента досвіду роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських автомобільних перевезень взагалі не була вказана в Умовах конкурсу, колегія суддів зазначає наступне.
Вказана вимога передбачена п.17 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» та ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт», які, в свою чергу, є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками при підготовці та проведенні конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, а тому, на переконання колегії суддів, вимога про необхідність надання таких документів є правомірною та обґрунтованою.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення конкурсного комітету Укртрансінспекції від 10 вересня 2014 року щодо недопущення ТОВ «Сервіс АсМАП України» до участі у конкурсі з визначення робочого органу є правомірним та не підлягає скасуванню.
Стосовно ж решти позовних вимог ТОВ «Сервіс АсМАП України», колегія суддів зазначає, що вони є похідними від первинних, а тому також не підлягають задоволенню.
Таким чином, допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, суд повно і правильно встановив фактичні обставини справи, правильно визначив правовідносини, що склалися між сторонами, і дав їм належну правову оцінку, - з огляду на що підстави до скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс АсМАП України» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 січня 2015 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний тест ухвали виготовлено 31 березня 2015 року.
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.