ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/8347/13-а
Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого - судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,
прокурора відділу Прокуратури Одеської області Вербовщука С.Г., представника Південно-Українського ТУ НКЦПФР Корнишина Ю.О., представника відповідача Стрельникової Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» про стягнення штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
06 грудня 2013 року заступник прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» (далі - ТОВ «Шампань України»), в якому просив стягнути з ТОВ «Шампань України» 153 000 гривень штрафних фінансових санкцій та перерахувати на р/р 31114106700038, МФО:828011, код ЄДРПОУ: 38019107, ГУДКСУ в Одеській області.
В обґрунтування позову зазначено, що ТОВ «Шампань України» в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» не розкрило регулярну річну інформацію про емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрило регулярну річну інформацію про емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надало до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік, не пізніше 1 червня наступного за звітним. У зв'язку з чим, постановами від 29.01.2013 року №114-ОД-1-Е, №115-ОД-1-Е, №116-ОД-1-Е було порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів. За наслідками розгляду справ, за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери відповідно до вимог п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» 13.06.2013 року були винесені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №237-ОД-1-Е, №238-ОД-1-Е, №239-ОД-1-Е.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволений. Стягнуто з ТОВ «Шампань України» 153000 (сто п'ятдесят три тисячі) гривень штрафних фінансових санкцій та зобов'язано відповідача перерахувати зазначену суму на р/р 31114106700038, МФО:828011, код ЄДРПОУ 38019107, ГУДКСУ в Одеській області.
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням ТОВ «Шампань України» подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову прокурора відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї прокурора відділу Прокуратури Одеської області Вербовщука С.Г., представника Південно-Українського ТУ НКЦПФР Корнишина Ю.О., представника відповідача Стрельникової Л.Ю., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Вирішуючи справу суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Стаття 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлює повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право, зокрема: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» установлено, що звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Частиною 4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачається, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом, зокрема, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Відповідно до п. 1 Глави 7 Розділу 5 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. №1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за №97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
З матеріалів справи вбачається, що Начальником Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ровенським Ю.О. 22.10.2012 року винесено розпорядження №386-ОД-1-Е, №387-ОД-1-Е, №388-ОД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери відносно ТОВ «Шампань України». Відповідно до розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року №386-ОД-1-Е Одеське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку зобов'язало ТОВ «Шампань України» в термін до 05.12.2012 року відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, розкрити річну інформацію емітента за 2011 рік шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в термін до 07.12.2012 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 9).
Відповідно до розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року №387-ОД-1-Е, №388-ОД-1-Е, Одеське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку зобов'язало ТОВ «Шампань України» в термін до 05.12.2012 року відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, розкрити річну інформацію емітента за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР та в термін до 07.12.2012 року (по розпорядженню №388-ОД-1-Е) та в термін до 05.12.2012 року (по розпорядженню №387-ОД-1-Е) повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищезазначеного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 10, 11).
Зазначені розпорядження були направлені на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, яку він отримав 29.10.2012 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 12).
У зв'язку з тим, що ТОВ «Шампань України» не виконало розпорядження від 22.10.2012 року за №386-ОД-1-Е, №387-ОД-1-Е, №388-ОД-1-Е у термін до 05.12.2012 року, постановами уповноваженої особи Комісії, Начальника Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ровенського Ю.О. від 29.01.2013 року №114-ОД-Е-1, №115-ОД-Е-1, №116-ОД-Е-1 (а.с. 13-15) відносно ТОВ «Шампань України» порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів та вказані постанови були направлені на адресу відповідача, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 16).
Відносно ТОВ «Шампань України» 11.02.2013 року складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №108-ОД-1-Е, №109-ОД-1-Е, №110-ОД-1-Е (а.с. 17-19). Повноважений представник ТОВ «Шампань України» від підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів відмовився, про що свідчить підпис на актах від 11.02.2013 року (а.с. 17, 18, 19).
Задовольняючи адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, суд першої інстанції виходив з наступного, з чим погоджується апеляційний суд.
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідно до п. 7 якої, національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Цей же розмір штрафних санкцій передбачений пунктом 1.7 Розділу 17 Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, що діяли на час прийняття постанови про правопорушення на ринку цінних паперів.
З матеріалів справи вбачається, що 13.06.2013 року уповноваженою особою Комісії, Начальником Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ровенським Ю.О. прийнято постанови №237-ОД-1-Е, №238-ОД-1-Е, №239-ОД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 32, 33, 34).
Відповідно до постанов від 13.06.2013 року №237-ОД-1-Е, №238-ОД-1-Е, №239-ОД-1-Е, за невиконання розпоряджень Одеського територіального управління НКЦПФР про усунення порушень законодавства про цінні папери до ТОВ «Шампань України» застосовано штрафні санкції у розмірі 3000 неоподаткованих мінімум доходів громадян, що у гривневому еквіваленті становить 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень (а.с. 32, 33, 34).
Отже, загальна сума штрафних фінансових санкцій, що застосована до ТОВ «Шампань України» за правопорушення на ринку цінних паперів складає 153 000 гривень.
Також, з матеріалів справи вбачається, що постанови від 13.06.2013 року №237-ОД-1-Е, №238-ОД-1-Е, №239-ОД-1-Е були оскаржені відповідачем у судовому порядку.
За результатами розгляду справи, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.06.2014 року у справі №815/7229/13-а у задоволенні адміністративного позову ТОВ «Шампань України» до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанов Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року №237-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №238-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №239-ОД-1-Е та скасування розпоряджень Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року №185-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №186-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №187-ОД-1-Е відмовлено. Зазначена постанова залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2014 року у справі №815/7229/13-а, тобто, набрала законної сили (а.с.86-103).
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач свою позицію не довів та не обґрунтував. В свою чергу позивач довів обґрунтованість своєї позиції.
Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.
Відтак, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.
Головуючий В.О.Скрипченко
Суддя О.С.Золотніков
Суддя Ю.В.Осіпов