ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2015 року м. Київ К/800/38864/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Мороз Л.Л.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2013 року у справі № 816/691/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокультура Полтава» до Державного інспектора сільського господарства в Полтавській області Бігуна Анатолія Івановича, Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області, третя особа - Чорнухинська районна державна адміністрація Полтавської області про визнання нечинним та скасування припису,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокультура Полтава» (далі - ТОВ «Агрокультура Полтава») звернулось з позовом до Державного інспектора сільського господарства в Полтавській області Бігуна Анатолія Івановича, Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області, третя особа - Чорнухинська районна державна адміністрація Полтавської області, в якому просив визнати нечинним та скасувати припис про усунення порушень земельного законодавства від 17.12.2012 року № 27.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2013 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області від 17 грудня 2012 року № 27.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області звернулась з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій, та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 13.12.2012 по 17.12.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Полтавській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрокультура Полтава» (с. Мокіївка, вул. Леніна, 34, Чорнухинський район) при використанні земельних ділянок в адміністративних межах Мокіївської, Постав-Муківської, Луговської сільських рад Чорнухинського району Полтавської області, за результатом якої складено акт від 17.12.2012.
Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем статей 124, 125, 126, 212 Земельного кодексу України а саме: станом на 17.12.2012 встановлено самовільне зайняття земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення (рілля, проектні дороги) Чорнухинської районної державної адміністрації загальною площею 6,13 га на території Постав-Муківської сільської ради. Дані земельні ділянки ріллі використовуються ТОВ «Агрокультура Полтава» в особі генерального директора Вербинського О.М. без документів, що посвідчують право власності чи користування земельними ділянками та рішення Чорнухинської районної державної адміністрації про надання земельних ділянок в користування, а також відсутній акт прийому передачі земельних ділянок, акт встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), проектна документація із землеустрою.
Також, 17.12.2012 держаним інспектором сільського господарства в Полтавській області Бігуном А.І. складено акти обстеження земельних ділянок №50-70, згідно з якими, ТОВ «Агрокультура Полтава» використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення (рілля, проектні дороги) Чорнухинської районної державної адміністрації загальною площею 6,13 га на території Постав-Муківської сільської ради самовільно, без документів, що посвідчують право власності чи користування земельними ділянками та рішення Чорнухинської районної державної адміністрації про надання земельних ділянок в користування (оренду),що є порушенням статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України. Додатками до актів обстеження земельних ділянок №50-70 є план-схеми відповідних земельних ділянок. Крім того, відповідачем проведено розрахунки розміру шкоди, заподіяної ТОВ «Агрокультура Полтава» внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
На підставі акту перевірки, Державною інспекцією сільського господарства в Полтавській області видано припис №27, яким ТОВ «Агрокультура Полтава» приписано до 17.01.2013 усунути порушення вимог статей 124, 125, 126, Земельного кодексу України, представити документ, що посвідчує право власності чи користування земельними ділянками, акт прийомки - передачі земельних ділянок, акт встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), проектну документацію із землеустрою, акт передачі межових знаків та зберігання.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідачем видано припис № 27 від 17.12.2012 необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Моніторинг родючості ґрунтів земель сільськогосподарського призначення та агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення проводить центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011, Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з пунктом 4 Положення, Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Пунктом 5 Положення передбачено, що Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до компетенції Держсільгоспінспекції України.
Частиною 4 статті 9 цього Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються зокрема шляхом проведення перевірок.
Процедура планування та проведення перевірок встановлена Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003, № 312 (далі - Порядок), який діяв на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 3 Порядку, перевірки дотримання вимог законодавства з питань використання і охорони земель можуть бути планові та позапланові, оперативні, за результатами проведення яких в розумні строки в порядку пункту 5 Порядку складається акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю, копія акта надається цим органам (підпункт 5.3. Порядку).
Відповідно до пункту 4.1. Порядку державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.
З матеріалів справи вбачається, що перевірка позивача проводилась за відсутності уповноважених осіб ТОВ «Агрокультура Полтава», при цьому, свідки відповідачем не залучались, акти перевірок свідками не підписувались, що підтверджуються актом перевірки від 17.12.2012р. Також, відповідачем не надано доказів щодо фактичного надсилання ТОВ «Агрокультура Полтава» акту перевірки, з повідомленням про вручення.
Разом з тим, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 12.07.2012 N 424, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2012 за N 1289/21601, затверджено Перелік питань для здійснення Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства та уніфіковану форму акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства (далі - Перелік).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2.,1.5, 1.17.1., 1.24., 1.23. Переліку при здійсненні планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства перевіряються: наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку, дотримання меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, наявність самовільно зайнятих земель, чи заподіяна шкода земельним ресурсам унаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, дотримання вимог щодо безперешкодного обстеження земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні суб'єктів господарювання, дотримання вимог щодо надання суб'єктами господарювання (власниками та користувачами земельних ділянок) представникам органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для перевірки стану використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства.
Однак, як вбачається з акту перевірки від 17.12.2012 при проведенні перевірки інспектором не вживались дії щодо встановлення правомірності використання земельних ділянок, не перевірялась наявність документів, що посвідчують право власності чи користування земельними ділянками, не перевірялось дотримання режиму використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення, а також не перевірялося дотримання меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, наявність самовільно зайнятих земель, заподіяння шкоди земельним ресурсам унаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Крім того, інспектором складено акти обстеження земельних ділянок №50-70 від 17.12.2012, додатками до яких є план-схеми відповідних земельних ділянок у вигляді копій з картографічних матеріалів планів земельних ділянок.
Згідно з приписами статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
За таких обставин, колегія суддів вважає незрозумілим, яким саме чином без проведення фактичної перевірки, обстеження та вимірювання меж земельних ділянок, які використовуються позивачем, відповідач дійшов висновків про порушення ТОВ «Агрокультура Полтава» статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до підпункту 6.2 пункту 6 Порядку, з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.
Частиною восьмою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
З огляду на те, що в силу частини 2 статті 71 КАС України Державною інспекцією сільського господарства в Полтавській області не доведено вказаних в акті перевірки від 17.12.2012 року порушень земельного законодавства з боку ТОВ «Агрокультура Полтава», судова колегія вважає правомірними висновки судів про протиправність припису відповідача від 17.12.2012 року № 27 та наявність підстав для його скасування.
За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області відхилити, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: