Ухвала суду № 43333056, 12.03.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.03.2015
Номер справи
2а-2707/12/2070
Номер документу
43333056
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.03.2015р. м. Київ К/800/61855/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Островича С.Е., Костенка М. І., Степашка О. І.

розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод" до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод" (далі - ТОВ "Кириківський цукровий завод") звернулось до суду з позовом до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби (далі - Охтирська ОДПІ) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року позов ТОВ "Кириківський цукровий завод" задоволено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року апеляційну скаргу Охтирської ОДПІ залишено без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року - залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Охтирська ОДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ТОВ "Кириківський цукровий завод" у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

Охтирською ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ "Кириківський цукровий завод" з питання дотримання вимог податкового законодавства, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року. За результатами перевірки складено акт №408/15-213/33674232 від 22 грудня 2011 року.

Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Кириківський цукровий завод" вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року на суму 1625306, 40 грн.

На підставі акта перевірки Охтирською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000011510 від 05 січня 2012 року, яким ТОВ "Кириківський цукровий завод" збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата за земельну ділянку з юридичних осіб на суму 1842119, 12 грн. у т.ч. 1625306,04 грн. за основним платежем та 216812,72 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

За наслідками адміністративного узгодження податкове повідомлення-рішення скасовано в частині застосування штрафної санкції у розмірі 36138, 62 грн., з урахуванням чого Охтирською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000081510 від 06 березня 2012 року, яким ТОВ "Кириківський цукровий завод" визначено грошове зобов'язання по орендній платі на суму 1625306, 40 грн. та штрафні санкції у сумі 180679, 10 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22 вересня 2006 року між Кириківською селищною радою та ТОВ "Кириківський цукровий завод" укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1340274 м.кв. Розмір орендної плати складає 54000, 00 грн.

10 лютого 2011 року рішенням Кириківської селищної ради затверджено базову вартість одного метра квадратного населеного пункту по смт. Кириківка, 42, 90 грн./кв.м.

31 березня 2011 року Кириківською селищною радою, в зв'язку з проведенням нормативної грошової оцінки земель, прийнято рішення, яким вирішено переглянути діючі договори оренди на земельні ділянки з приватними організаціями, розміщеними на території селищної ради, укласти додаткові угоди до діючих договорів оренди враховуючи вид діяльності, а саме ТОВ "Кириківський цукровий завод" - 3% від нормативно-грошової оцінки землі. Визначено, що нормативно-грошова оцінка становить 66236341, 00 грн. Орендну плату за січень, лютий та березень 2011 року залишити по попередньому розрахунку і сплаті. З 01 квітня 2011 року оренду плату сплачувати щомісячно по нових розрахунках згідно нової грошової оцінки.

Рішенням Кириківської селищної ради від 21 грудня 2011 року внесено уточнення до рішення від 31 березня 2011 року в частині розміру нормативно-грошової оцінки землі, а саме 59615387, 00 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України селищні ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачуються на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Охтирською ОДПІ донараховано ТОВ "Кириківський цукровий завод" за період з січня по березень 2011 року суму по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, що підлягає сплаті до місцевого бюджету без урахування пільг, встановлених рішенням Кириківської селищної ради від 31 березня 2011 року. При цьому, Охтирська ОДПІ, донараховуючи орендну плату за квітень-листопад 2011 року виходила із розрахунку вартості земельної ділянки (нормативної грошової оцінки) одного квадратного метра в частині функціонального призначення в розрізі економіко-планувальних зон, а саме: 44,48 грн. під забудованими землями, 37,06 грн. під проїздами, проходами, 24,09 грн. під очисними спорудами, 16,68 грн. під болотами, тоді як офіційно оприлюднена інформація нормативно грошової оцінки земель Кириківської селищної ради становить 42, 90 грн., що підтверджується розрахунком Охтирської ОДПІ від 29 жовтня 2012 року.

Також судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно листа відділу Держкомзему у Великописарівському районі від 17 вересня 2012 року, нормативно-грошова оцінка земельних ділянок під виробничим комплексом ТОВ "Кириківський цукровий завод", а саме від проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами окремо не проводилася, оскільки проведена в цілому під виробничим комплексом за функцією використання "землі промисловості". Згідно довідки №741 від 26 серпня 2014 року, виданої виконкомом Кириківської селищної ради, розмір орендної плати за земельну ділянку площею 1340274 м.кв. орендовану ТОВ "Кириківський цукровий завод" до проведення нормативно-грошової оцінки було визначено та затверджено на засіданні другої сесії Кириківської селищної ради 31 травня 2006 року. До проведення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а саме, до 01 квітня 2011 року заборгованості по сплаті за оренду землі ТОВ "Кириківський цукровий завод" не має.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що оскільки Кириківської селищною радою не проводилась нормативно-грошова оцінка земель під проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами під виробничим комплексом ТОВ "Кириківський цукровий завод" і не проводилось оприлюднення такої інформації в установленому порядку, то під час встановлення розміру орендної плати для ТОВ "Кириківський цукровий завод" застосуванню підлягала сума 42, 90 грн., визначена рішенням Кириківської селищної ради від 10 лютого 2011 року, з урахуванням пільг, визначених рішенням Кириківської селищної ради від 31 березня 2011 року.

За таких обставин суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до висновку про те, що ТОВ "Кириківський цукровий завод" не порушено вимог податкового законодавства при сплаті орендної плати за земельні ділянки, а тому податкове повідомлення-рішення Охтирської ОДПІ є протиправним.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ТОВ "Кириківський цукровий завод".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович М. І. Костенко О.І. Степашко