ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" березня 2015 р. Справа № 908/1204/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І. , суддя Плужник О.В.
при секретарі Крупа О.О.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ТОВ "Стронг Групп", м. Дніпропетровськ (вх. №1277З/3) на рішення господарського суду Запорізької області від 02.06.14 року у справі № 908/1204/14
за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до ТОВ "Стронг Групп", м. Дніпропетровськ
про зміну пунктів 4, 9 договору оренди землі
ВСТАНОВИЛА:
В квітні 2014 року до господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовною заявою до ТОВ "Стронг Груп" про зміну п.п. 4, 9 договору оренди землі.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 02.06.2014 року по справі №908/1204/14 (суддя Корсун В.Л.) позов задоволено.
Змінено п. 4 та п. 9 договору оренди землі від 16.08.2007 року, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ "Стронг Груп" .
Стягнуто з ТОВ "Стронг Груп" на користь Запорізької міської ради 1218,00 грн. судового збору.
Відповідач, ТОВ "Стронг Груп", не погодився з зазначеним рішенням, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на неповне дослідження матеріалів справи, порушення норм матеріального права та ненадання правової оцінки доказам при його прийнятті.
Просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 02.06.2014 року по справі №908/1204/14 та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обгрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що звернення позивача до суду з метою захисту права на отримання належного розміру орендної плати та приведення умов договору до вимог закону в даному випадку безпідставне, оскільки договір вже в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, а сплачуваний розмір орендної плати жодним чином не порушує інтересів Запорізької міської ради щодо отримання належного розміру орендної плати.
Крім того, відповідач наголошує на неправомірності вимоги щодо зміни істотної умови договору на підставі рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012 року. На думку апелянта, наявність зазначеного рішення органу місцевого самоврядування не може бути безумовною підставою для внесення змін до вже діючого договору.
Враховуючи той факт, що жодним положенням чинного законодавства не передбачено в якості безумовної підстави для внесення змін до договору оренди землі затвердження органу місцевого самоврядування нових ставок з орендної плати, а ТОВ "Стронг Груп" сплачує орендну плату на рівні чотирикратного земельного податку, що в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, то одностороння вимога орендодавця змінити істотну умову договору є безпідставною в розумінні діючого законодавства.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що рішення є законним і обгрунтованим, а апеляційна скарга безпідставна та необгрунтована.
Зазначає, що відповідно до п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати тощо. Таким чином, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є податком - регульованою ціною.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру такої плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Крім того, відповідно до п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних спорів" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише в разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку
Просить залишити рішення господарського суду Запорізької області від 02.06.2014 року по справі №908/1204/14 без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Крім того, просить розглянути справу без участі представника позивача, за наявними у матеріалах справи документами.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.
Оскільки, всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, до початку розгляду справи по суті від відповідача ніяких клопотань або заяв не надходило, проте відповідач не скористався своїми правами, передбаченими статтею 22 ГПК України та виходячи з того, що явка сторін не визнавалася обов’язковою судом, а участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені статті 22 ГПК України) є правом, а не обов’язком сторони, колегія суддів вважає можливим розглянути апеляційну скаргу по суті в судовому засіданні 23.03.2015 року за відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.
Судова колегія, в межах вимог передбачених ст. 101 ГПК України, повторно розглянувши справу та перевіривши повноту, законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку про залишення рішення господарського суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом першої інстанції, 31.01.07 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №61/135 "Про передачу в оренду ТОВ "Стронг Груп" земельної ділянки по Хортицькому шосе, 1-а для розташування автозаправної станції", яким вирішено: затвердити технічну документацію щодо укладення договору оренди на земельну ділянку площею 0,2271 га по Хортицькому шосе, 1-а ТОВ "Стронг Груп" (п.1); передати в оренду строком на 10 років ТОВ "Стронг Груп" земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:06:005:0067) площею 0,2271 га для розташування автозаправної станції по Хортицькому шосе, 1-а на землях Запорізької міської ради (на площі 0,1591 га - землі комерційного використання, на площі 0,0680 га землі вулиць) (п. 3).
Відповідно до вищенаведеного рішення Запорізької МР № 61/135, 16.08.07 року між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ТОВ "Стронг Груп" (орендар; укладено договір оренди землі, який зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.10.07 року за №040726100979.
За умовами п. 1. вказаного вище договору, Орендодавець зобов'язався надати, а Орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправочної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, Хортицьке шосе, 1а. Відповідно до п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2271 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: автозаправна станція, яка належить Орендарю та яка не передається в оренду. Інші об'єкти інфраструктури відсутні (п. 3 договору).
Згідно з п. 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 590 255, 61 грн. в цінах 2007 року.
Відповідно до п. 8 договору, договір укладено на 10 років.
Пунктом 9 договору оренди ( в редакції договору від 07.04.10 №3 про внесення змін до договору оренди землі) сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 23 758,61 грн., що складає чотирьохкратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення Орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік згідно з рішенням Запорізької міської ради від 19.11.08 №6 та Запорізької обласної ради від 27.1 1.08 №7.
Відповідно до п. 12 спірного договору оренди, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.
Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які відповідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Як встановлено судом першої інстанції, рішенням Запорізької міської ради від 27.07.11 року №16 було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Згідно із текстом цього рішення міська рада керуючись ЗУ 'Про оренду землі", "Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування", в інтересах територіальної громади м. Запоріжжя вирішила: затвердити розміри орендної плати на земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі згідно з додатком (п. 1).
Пунктом 2 додатку до зазначеного вище рішення від 27.07.11 №16 Запорізькою міською радою було затверджено коефіцієнт "К", котрий становить "4", згідно якого визначається розмір орендної плати на земельні ділянки, на яких здійснюється торгівля нафтопродуктами.
26.06.12 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 року №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", згідно із яким зазначена рада керуючись Законами України "Про оренду землі", "Про місцеве самоврядування в Україні", Податковим кодексом України, в інтересах територіальної громади м. Запоріжжя вирішила: внести зміни до рішення міськради від 27.07.11 №16 шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення, який додається (п.1). Зобов'язати орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.08 №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя" укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати (п. 2). Доручити управлінню із питань земельних відносин міської ради провести претензійно-судову роботу з орендарями, з якими укладені договори оренди земельних ділянок, визначених у пунктах 2, 3, 8, 9, 10 додатку до рішення, з метою приведення розміру орендної плати за землю у відповідність до даного рішення (п. 3). Управлінню внутрішньої політики, преси та інформації оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації (п. 4). Дане рішення набирає чинності з 01.01.13 (п. 5).
Зміст додатку (розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі) до рішення міської ради від 26.06.12 № 37, яким було визначено коефіцієнт "К", згідно з яким визначається розмір орендної плати, у т.ч. пункт "2" порядкового номеру, свідчить, що коефіцієнт функціонального призначення земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, до кола яких відноситься і земельна ділянка, яка знаходиться в тимчасовому користуванні у відповідача загальною площею 0,2271 га, а також газових автозаправних станцій, складає "6".
Приймаючи до уваги зазначене, посилання апелянта на те, що "...жодним положенням чинного законодавства не передбачено в якості безумовної підстави для внесення змін до договору оренди землі затвердження органу місцевого самоврядування нових ставок з орендної плати, а ТОВ "Стронг Груп" сплачує орендну плату на рівні чотирикратного земельного податку, що в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, то одностороння вимога орендодавця змінити істотну умову договору є безпідставною в розумінні діючого законодавства", необгрунтоване, безпідставне та не приймається судом до уваги.
Як свідчать матеріали справи, рішення Запорізької міської ради від 26.06.12 року №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" було опубліковано в газеті "Запорізька Січ" від 24.07.12 року за №146.
Запорізька міська рада листом від 28.08.13 року №01/02-32/02617 звернулась до ТОВ "Стронг Груп" з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі від 16.10.07 року у зв'язку із зміною рішенням міської ради від 26.06.12 №37 коефіцієнту розміру орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій. Так, Запорізька міська рада керуючись ст. 188 ГК України пропонує відповідачу внести зміни до п. 9 договору від 16.10.07, а саме викласти п. 9 у наступній редакції: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 79195,67 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.
До зазначеного листа Запорізькою міською радою був доданий розрахунок орендної плати за земельну ділянку та додатковий договір до договору оренди від 16.10.07 за №040726100979.
Відповідач додатковий договір до договору оренди землі від 16.10.07 за №040726100979 не підписав.
Предметом позовних вимог у справі № 908/1204/14 є вимога змінити пункти 4, 9 договору оренди землі від 16.10.07, укладеного між Запорізькою міського радою та ТОВ "Стронг Груп", а саме виклавши їх у наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 319 927,91 грн. в цінах 2013 року (п. 4); орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 79195,67 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.
Відповідно до ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (ч. 1). Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч. 2). Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3). У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4).
Частинами 1, 2 ст. 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, яким регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів (п. 1.1. ст. 1).
Статтею 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (п. 8.1.). До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом(п. 8.2.). До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, І є обов'язковими сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.З.).
Відповідно до ст. 10 Податкового кодексу України, до місцевих податків належать: 10.1.1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 10.1.2. єдиний податок. До місцевих зборів належать (п. 10.2.): 10.2.1. збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності; 10.2.2. збір за місця для паркування транспортних засобів; 10.2.3. туристичний збір. Місцеві ради обов'язково установлюють податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок та збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності (п. 10.3.). Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 10.5). Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 10.6).
Згідно із п. 288.5 ст. 288. Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 290 Податкового кодексу України унормовано, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п.п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 вказаного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частиною 5 цієї статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Приписами п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6 (у відповідній редакції) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 5 рішення міської ради від 26.06.12 № 37 "Про внесення змін до рішеная міської ради від 27.07.11 № 10 'Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", вказане рішення набуло чинності 01.01.13 року.
Станом на 02.06.14 року, тобто на час прийняття процесуального рішення у справі №908/1204/14 по суті спору, рішення Запорізької міської ради від 27.07.11 року №16 та від 26.06.12 №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" є чинними, жодною із сторін в судовому порядку не оскаржувалось, а отже вказані рішення міської ради є обов'язковими до виконання на відповідній території в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", про що обгрунтовано зазначено судом першої інстанції.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правомірного та обгрунтованого висновку щодо того, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тож прийняття Запорізькою міською радою рішення від 26.06.12 року №37, яким змінено розмір орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі, а саме у вигляді зміни коефіцієнту "К" розміру орендної плати, в т.ч. на земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, є підставою для перегляду розміру орендної плати, погодженої сторонами в договорі оренди землі, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.10.07 року за № 040726100979.
Вказане також повною мірою відповідає п. 12 підписаного між сторонами без заперечень спірного договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі прийняття Орендодавцем (Запорізькою міською радою) рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно визнав позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, рішення господарського суду Запорізької області від 02.06.2014 року по справі №908/1204/14 прийнято з урахуванням фактичних обставин справи та діючого законодавства, без порушень норм матеріального та процесуального права, тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Таким чином, керуючись ст.ст. 13, 144 Конституції України, Законом України "Про оцінку земель", Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування", ст. 93 Земельного кодексу України, ст.ст. 626, 632, 648, 651, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 49, 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія, –
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Запорізької області від 02.06.2014 року по справі №908/1204/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 27.03.15
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Плужник О.В.