Рішення № 4330663, 10.08.2009, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
10.08.2009
Номер справи
31/171-09
Номер документу
4330663
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.08.09р.

Справа № 31/171-09

За позовом

Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до

Товариства з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой”, смт. Ювілейне Дніпропетровської області

про

зміну умов договору

Суддя Єременко А.В.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Прокурор:

Стасовська Є.А., посв. № 292;

Від позивача:

не з’явився;

Від відповідача:

Гайдай Р.В., дов. № 1 від 01.06.09 р.

СУТЬ СПОРУ:

Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (вх. № 14286 від 03.08.09 р.) просить змінити п. 4.1. договору оренди земельної ділянки зареєстрованого в книзі записів держаної реєстрації договорів оренди землі 03.01.2006 р. за № 040610400007, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-торгстрой»виклавши його в такій редакції: „4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України „Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 у розмірі мінімальної орендної плати встановленої Законом України „Про оренду землі”.

Позовні вимоги мотивовано зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у договір оренди землі від 14.11.2005 р.

Дніпропетровська міська рада позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечує. У відзиві на позов зазначає, що прокурор не має права заявляти позовні вимоги в інтересах міської ради, оскільки повноваження щодо розпорядження землею у м. Дніпропетровську є власними (самоврядними) повноваженнями органу місцевого самоврядування, а не повноваженнями органу виконавчої влади, які законом делеговані органу місцевого самоврядування, а бюджет держави та міста є самостійними бюджетами; вимоги прокурора щодо встановлення розміру орендної плати є невизначеними; лист-вимога, яка надсилалась відповідачу 20.05.09 р. щодо укладання додаткової угоди до договору оренди і зміни розміру орендної плати не відповідала вимогам ст. 181 Господарського кодексу України.

В судовому засіданні за згодою прокурора та представника відповідача оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін , господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 21.09.2005 р. № 215/30 14.11.2005 року між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой” (орендар) укладено договір оренди землі (далі –договір оренди землі), який зареєстрований у Дніпропетровській регіональній філії ДП "ЦДЗК", про що в книзі записів держаної реєстрації договорів оренди землі 03.01.2006 р. вчинено запис за № 040610400007 та відповідно до умов якого товариство з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой” отримало в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,3796 га., яка знаходиться за адресою: Донецьке шосе, 8 (Амур-Ніжньодніпровський район), кадастровий номер ділянки –1210100000:01:340:0106, з метою використання для роздрібної торгівлі та комерційних послуг.

Строк оренди земельної ділянки – п’ятнадцять років (п.3.1 Договору).

Згідно п. 4.1 Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

03.06.2008 року було прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-VІ, яким внесено зміни до ст. 21 Закону України „Про оренду землі” та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.

Згідно з прикінцевими положеннями Закону України № 309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008 року).

Прокурор вважає, що прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року та внесення змін до Закону України "Про оренду землі" щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 14.11.2005 року, проти чого заперечує відповідач, що є причиною спору.

Розглянувши позовні вимоги прокурора господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача безпідставними виходячи з наступного.

Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільними кодексами України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Статтею 7 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються в розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (статтею 21 Закону України "Про оренду землі"). Аналогічну норму щодо розміру, умов і строків внесення орендної плати за землю визначено ст. 19 Закону України "Про плату за землю".

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Підставами для порушення питання про зміну орендної плати згідно з частинами другою та третьою статті 21 Закону України "Про оренду землі" є збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку, якщо умовами договору оренди не передбачене інше.

Відповідно до п.4.7 Договору оренди землі розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- змін у цільовому використанні земельної ділянки;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Аналогічні підстави перегляду розміру орендної плати викладені у п.13 Типової форми договору оренди землі, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (із змінами та доповненнями).

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

З метою приведення договору оренди землі від 14.11.05 року у відповідність до діючого законодавства позивач 20.05.09 року направив на адресу відповідача лист (вих. № 7/5-555/10) з вимогою щодо укладання додаткового договору, у зв’язку з тим, що що рішенням міської ради від 23.01.08 р. № 2/27, від 13.02.08 р. № 31/28 та від 06.08.08 р. № 39/35 на підставі Закону України від 03.06.08 р. № 309-УІ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено ставку орендної плати, що дорівнює її мінімальному розміру та складає трикратний розмір земельного податку та спрощено процедуру внесення змін до діючих договорів оренди землі.

Відповідач відповіді на цей лист не надав.

Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частиною 3 ст. 653 ЦК України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З огляду на те, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, звернення позивача з приводу внесення змін до договору оренди землі, а відповідач не вчиняє дій, спрямованих на внесення змін до договору оренди земельної ділянки, суд вважає вимоги прокурора правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Суд відхиляє заперечення відповідача щодо відсутності у прокурора права заявляти позовні вимоги в інтересах міської ради з огляду на положення ст. 2 Господарського процесуального кодексу України та п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № 3-рп/99 у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України(справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді)(Справа N 1-1/99).

Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни у п.4.1 договору оренди землі від 14.11.2005 року, зареєстрованого в книзі записів держаної реєстрації договорів оренди землі 03.01.2006 року за № 040610400007, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49011, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, код ЄДРПОУ 26510514) та товариством з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой” (52005, Дніпропетровська область, смт. Ювілейне, вул. Радгоспна, 76, код ЄДРПОУ 32010549) виклавши його в наступній редакції: „Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України „Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 року № 39/35 у розмірі мінімальної орендної плати, встановленої Законом України „Про оренду землі”.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой” (52005, Дніпропетровська область, смт. Ювілейне, вул.. Радгоспна, 76, код ЄДРПОУ 32010549) в доход державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85, 00 грн., про що видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой” (52005, Дніпропетровська область, смт. Ювілейне, вул.. Радгоспна, 76, код ЄДРПОУ 32010549) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31211259700005 в Дніпропетровській області, ККД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн., про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя А.В.Єременко