копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2015 р. Справа № 804/3625/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. при секретаріПрихно К.С. за участю: представника позивача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до відповідача-1: державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Авраменко Наталії Михайлівни, відповідача-2: Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
04 березня 2015 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до відповідача-1: Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Авраменко Наталії Михайлівни, відповідача-2: Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, в якому просить:
визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Авраменко Наталії Михайлівни по справі № 9131008 від 23 лютого 2015 р. про відмову в державній реєстрації права власності (приватна) на домоволодіння будинком АДРЕСА_1 за суб'єктом ОСОБА_4 податковий НОМЕР_1;
зобов'язати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області у м. Дніпропетровську, вул. Комсомольська 56, ЄДРПОУ 33275904 зареєструвати право власності (приватна) на домоволодіння, що розташоване: АДРЕСА_1 за суб'єктом ОСОБА_4, податковий НОМЕР_1.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 24 лютого 2015 року позивач отримала рішення держреєстратора Авраменко Наталії Михайлівни від 23 лютого 2015 року про відмову в державній реєстрації права власності на домоволодіння, яке розташоване: АДРЕСА_1.
Також держреєстратором раніше було направлено запит до Дніпропетровського МБТІ відносно наявності відомостей щодо права власності на житловий будинок за вказаною адресою та наявності (відсутності) обтяжень.
16 лютого 2015 року Дніпропетровським МБТІ була виготовлена відповідь на запит держреєстратора Авраменко Н.М., згідно якої станом на 31.12.2012 р. в інвентаризаційній справі відсутні відомості щодо реєстрації права власності на домоволодіння: АДРЕСА_1.
Позивач вважає, що рішення державного реєстратора Авраменко Н.М. про відмову у здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно по справі № 9131008 винесено з порушенням норм законодавства України та є таким, що порушує права позивача як власника і тому підлягає скасуванню з наступних підстав.
Держреєстратор Авраменко Н.М., відмовляючи в держреєстрації права на нерухоме майно, посилається на відсутність у позивача документів, що підтверджують її право власності на домоволодіння і законність новобудови.
На запит держреєстратора Дніпропетровське МБТІ надало документи, що якраз і підтверджують законність новобудови, відсутність обмежень:
рішення Виконкому Амур - Нижньодніпровської районної Ради від 28 квітня 1978 р., яким позивачу ОСОБА_4 було дозволено збудувати будинок взамін старого будинку;
ксерокопії оцінювальних актів на домоволодіння по АДРЕСА_1 від 19 лютого 1988 року, якими підтверджується, що даний будинок збудовано в 1983 р. позивачкою, де вона і мешкає з сім'єю;
технічний паспорт з планом земельної ділянки і планом будинку.
Також держреєстратору був наданий технічний паспорт домоволодіння виготовлений 6 жовтня 2014 р. і технічний паспорт домоволодіння виготовлений 27 січня 1978 р., згідно якого домоволодіння по АДРЕСА_1 належало батькові позивача.
Згідно висновку обстеження технічного стану будівельних конструкцій після перепланування і добудови будинку недоліків основних несущих конструкцій новозбудованого будинку не виявлено. Стан будівельних конструкцій класифікується як нормальний. Виконане перепланування житлового будинку відповідає діючим будівельним нормам і правилам. Житловий будинок літери А-1 після перепланування і добудови придатний для подальшої експлуатації.
У зв'язку із зазначеним позивач стверджує, що держреєстратор Авраменко Н.М. мала всі законні підстави для реєстрації права власності на домоволодіння позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Відповідачі в судове засідання не прибули, про дату, час і місце його проведення були повідомлені належним чином, заперечення проти позову не надали.
Відповідно до ч. 4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову у зв'язку з наступним.
Судом встановлено, що 26 листопада 2014 року представником позивача було подано заяву до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції про державну реєстрацію прав та обтяжень на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.
У зв'язку з неподанням усіх необхідних документів рішенням № 17916254 від 11 грудня 2014 року відповідач-1 зупинив розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий будинок, що розташований: АДРЕСА_1.
У рішенні зазначено, що відповідно до п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень №868 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку;
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
11 грудня 2014 року відповідачем-1 направлено листа начальнику КП «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» про надання інформації щодо права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1; наявність/відсутність в архівній справі відомостей, що унеможливлюють проведення реєстрації права власності на вищезазначений об'єкт (арешти, заборони, самочинне переобладнання) та ін.; копію технічного опису об'єкта нерухомого майна за вищевказаною адресою із зазначенням року побудови.
На запит відповідача-1 Комунальне підприємство "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" Дніпропетровської обласної ради повідомило, що станом на 31.12.2012 р. в інвентаризаційній справі відсутні відомості щодо реєстрації права власності за адресою: АДРЕСА_1.
В матеріалах інвентаризаційної справи відомості про накладання арештів та заборон відсутні.
Щодо зазначення опису нерухомого майна та року побудови КП «ДМБТІ» Дніпропетровської обласної ради надало ксерокопії оцінювальних актів, планів земельної ділянки та будинку, які знаходяться в інвентаризаційній справі на вищезазначене нерухоме майно.
Відповідач-1 рішенням від 23.02.2015 року відмовила позивачу в державній реєстрації права власності на домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Приводом для відмови стало те, що позивачем не були усунуті обставини, що були підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Законом, що регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV, 01.07.2004 р. (далі Закон № 1952-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону №1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч. 7 ст. 15 Закону №1952-IV розгляд заяви про державну реєстрацію обтяжень і прийняття рішення про таку реєстрацію, відмову у державній реєстрації обтяжень або її зупинення проводиться в день надходження заяви та документів, необхідних для державної реєстрації обтяжень.
Відповідно до ст. 16 Закону №1952-IV заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно п. 8 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 868 від 17.10.2013 р. (далі Порядок №868) для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Відповідно до п. 49 Порядку №868 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку;
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 р., є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт нерухомого майна, заявник не подає.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування);
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).
Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції, заявникові не повертаються.
У разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна, який до проведення реконструкції перебував у спільній власності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає письмову згоду всіх співвласників об'єкта нерухомого майна на проведення його реконструкції. Якщо у зв'язку з проведенням реконструкції об'єкта нерухомого майна змінився розмір часток у праві спільної власності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає письмову заяву співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна.
У разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося двома і більше особами, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає документ, яким визначено окрему частину об'єкта нерухомого майна, що набувається у власність кожною з таких осіб, або їх письмову заяву про розподіл часток у спільній власності на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна у зв'язку з набуттям права спільної власності на такий об'єкт.
У разі коли державна реєстрація прав з видачею свідоцтва проводиться на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося у результаті спільної діяльності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає органові державної реєстрації прав договір про спільну діяльність або договір простого товариства.
Як вбачається з вищенаведеного, для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна позивачу необхідно було подати документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, чого останнім зроблено не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1952-IV за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно п. 5-4 ч. 1 ст. 24 Закону №1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'зані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідач-1 діяв в межах чинного законодавства та наданих повноважень.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 25 березня 2015 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 25 березня 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник