Постанова № 43252010, 17.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
814/3071/14
Номер документу
43252010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/3071/14

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Лебедєва Г. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

при секретарі - Щербак І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Миколаївської міської ради на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом Прокурора міста Миколаєва до Миколаївської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс - Імпорт», про визнання протиправним та скасування пункту рішення,

В С Т А Н О В И Л А :

Прокурор м. Миколаєва звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївської міської ради про визнання протиправним та скасування п. 3 розд. 1 рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014 року про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Транс - Імпорт» дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10000 кв. м., нормативною грошовою оцінкою 599 100 грн., за рахунок земельної ділянки раніше наданої міської ради від 13.03.2008 року № 22/44 ТОВ «Транс - Імпорт», з метою передачі в оренду для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у місті Миколаєві.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року було залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спорту на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс - Імпорт».

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2014 року зазначений адміністративний позов Прокурора м. Миколаєва задоволено. Визнано протиправним та скасовано п. 3 розд. 1 рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014 року про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Транс - Імпорт» дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10000 кв. м., нормативною грошовою оцінкою 599 100 грн., за рахунок земельної ділянки раніше наданої міської ради від 13.03.2008 року № 22/44 ТОВ «Транс - Імпорт», з метою передачі в оренду для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у місті Миколаєві.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

17.02.2014 року ТОВ «Транс-Імпорт» звернулось з заявою до Миколаївської міської ради про надання в оренду земельної ділянки для будівництва гаража-стоянки вантажних автомобілів по вул. Кінцевій у м. Миколаєві.

За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, 16.09.2014 року Миколаївською міською радою було прийнято рішення № 43/33, п. 3 якого ТОВ «Транс - Імпорт» надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10000 кв. м., нормативною грошовою оцінкою 599 100 грн., за рахунок земельної ділянки раніше наданої міської ради від 13.03.2008 року № 22/44 ТОВ «Транс - Імпорт», з метою передачі в оренду для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у м. Миколаєві.

Не погодившись з вказаним рішенням Миколаївської міської ради, вважаючи його таким, що прийнято без дотримання вимог ст. 134 Земельного кодексу України в частині проведення конкурсу на продаж прав оренди на земельну ділянку, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправним та скасування п. 3 зазначеного рішення № 43/33 від 16.09.2014 року.

Вирішуючи спірне питання та скасовуючи пункт 3 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014, суд першої інстанції виходив з того, що будівництво гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства ТОВ «Транс-Імпорт» не відноситься до визначених в ст. 134 Земельного кодексу України випадків, коли права на земельні ділянки не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

З огляду на викладене, суд першої інстанції погодився з доводами позивача, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не було дотримано вимог ст. 134 Земельного кодексу України в частині проведення конкурсу на продаж прав оренди на земельну ділянку, що, на думку суду першої інстанції, є підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на викладене.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України (в редакції на час надання позивачу дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Порядок підготовки та прийняття відповідних рішень органами виконавчої влади та місцевого самоврядування за проектами відведення земельних ділянок для передачі їх в оренду встановлено у статті 123 вищевказаного Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України (у вказаній вище редакції) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

За приписами ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України (у вказаній вище редакції) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Частиною 6 вищевказаної статті Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2 та ч. 3 ст. 134 Земельного кодексу України.

Так, зокрема, частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України визначено перелік підстав при яких земельні торги не проводяться, а саме не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі будівництва, обслуговування та ремонт об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім дорожнього сервісу).

Згідно вимог ч. 1 ст. 67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Відповідно до змісту ч. 2 ст. 31 Закону України «Про транспорт» та ч. 2 ст. 71 Земельного кодексу України до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; захисні насадження.

Тобто, з наведеного вбачається, що при передачі в оренду земельних ділянок для будівництва об'єктів дорожнього господарства, зокрема, для будівництва майданчиків для стоянки транспорту і відпочинку земельні торги не проводяться та дозвіл на складання проекту відведення такої ділянки надається за відповідним рішенням органу виконавчої влади та місцевого самоврядування в порядку ст. 123 Земельного кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, п. 3 розд. 1 оскаржуваного рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014 року було надано ТОВ «Транс - Імпорт» дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10000 кв. м. з метою передачі в оренду саме для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у м. Миколаєві.

З огляду на викладене, оскільки оскаржуваним рішенням ТОВ «Транс - Імпорт» надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою земельної ділянки саме для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно прийнято таке рішення без проведення земельних торгів на підставі ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.

Вирішуючи спірне питання та посилаючись на положення ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, судом першої інстанції не було враховано, що вимоги зазначеної статті Земельного кодексу України не розповсюджуються на порядок передачі в оренду земельних ділянок для будівництва об'єктів дорожнього господарства, зокрема, для будівництва майданчиків для стоянки транспорту і відпочинку, що прямо передбачено ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.

За таких обставин, оскільки приймаючи оскаржуване рішення відповідачем було дотримано вимоги Земельного кодексу України, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для задоволення заявленого позову та скасування п. 3 розд. 1 оскаржуваного рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014 року.

Крім того, на думку колегії суддів, вирішуючи спірне питання, судом першої інстанції не враховано, що за приписами ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 60 КАС України, на які посилається прокурор звертаючись до суду з даним позовом, підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

При цьому, «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Однак, в порушенні наведених норм законодавства прокурором не доведено в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення, а так саме не доведено невідповідність цього рішення вимогам Конституції України та чинним законам.

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Прокурора м. Миколаєва залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Миколаївської міської ради - задовольнити повністю.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2014 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Прокурора міста Миколаєва - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв