Головуючий у 1 інстанції - Галатіна О.О.
Суддя-доповідач - Старосуд М.І.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2015 року справа №805/5794/14
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Старосуда М.І., суддів Василенко Л.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі №805/5794/14 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,-
В С Т А Н О В И В:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулсь до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за невиконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році.
В обґрунтування позову позивач вказав, що всупереч вимогам статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач у 2013 році не виконав норматив по створенню 13 робочих місць для працевлаштування інвалідів, а санкції, передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за вчинене, на думку позивача порушення, підприємством добровільно сплачені не були. На підставі зазначеного просив стягнути з комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році у сумі 642 473,26 грн. та пеню у розмірі 2 891,10 грн., разом 645 364,36 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням представником Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Вакарчук К.А. подано апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати постанову суду першої інстанції та стягнути з комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа» до Державного бюджету України суму несплачених адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 645 364,36 грн.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції по даній справі не надано належної правової оцінки обставинам, які мають істотне значення для справи, що призвело до неправильних висновків, а саме не приймання до уваги судом першої інстанції порушення відповідачем ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Апелянт взазначає, що законодавством чітко встановлено, що підприємства, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів, що не виконано відповідачем.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 25.02.2014 року комунальне комерційне підприємство «Маріупольтепломережа» надало до Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік № 10-ПІ. Згідно вказаного звіту середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 49 осіб, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", повинна складати 62 особи.
Згідно розрахунку Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, сума адміністративно-господарських санкцій за нестворені комунальним комерційним підприємством «Маріуплольтепломережа» робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році складає 642 473,26 гривень, а сума пені на заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році складає 2 891,10 гривень (а.с.6-7).
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, на відповідача покладений обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
З матеріалів справи вбачається, що комунальне комерційне підприємство «Маріупольтепломережа» у 2013 році надавало до Маріупольського міського центру зайнятості звіти за формою №3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів.
З матеріалів справи також вбачається, що комунальне комерційне підприємство «Маріупольтепломережа» неодноразово направляло на адресу Маріупольського міського центру зайнятості листи, в яких зазначало про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів та просило сприяння у цьому питанні (листі за № 182/к від 28.12.2012 року, № 59/к від 28.03.2013 року, №119/к від 27.06.2013 року, № 138/к від 31.07.2013 року, № 153/к від 30.08.2013 року, № 166/к від 27.09.2013 року, № 183/к від 30.10.2013 року, № 198/к від 27.11.2013 року, № 229/к від 30.12.2013 року).
Також, необхідно зазначити, що комунальне комерційне підприємство "Маріупольтепломережа" протягом 2013 року приймало участь в Ярмарках вакансій та міні-ярмарках вакансій, у тому числі для осіб з обмеженою працездатністю,
Частиною 3 статті 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що не на відповідача, а на державну службу зайнятості покладено обов'язок здійснювати пошук підходящої роботи для інвалідів відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, відповідач вживав заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Посилання апелянта на те, що відповідач не виконав вимоги чинного законодавства щодо додержання встановленого нормативу та створення робочих місць для інвалідів суд не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідач неодноразово направляв на адресу Маріупольського міського центру зайнятості листи та звіти, в яких зазначав про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів та просив сприяти у цьому питанні, а тому, немає підстав для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій. У справі відсутні будь-які об'єктивні докази, що відповідач відмовляв у працевлаштуванні інвалідів.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для застосування до відповідача адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що підстав для скасування постанови не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі № 805/5794/14 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі № 805/5794/14 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів
М.І.Старосуд
Л.А. Василенко
А.В. Гайдар