ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.02.2009 Справа № 16/18-ПД-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Генічеської районної державної адміністрації до Приватного підприємця ОСОБА_1про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, за участі: 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної податкової інспекції у Генічеському районі; представника позивача -ОСОБА_2(головного спеціаліста юридичного відділу),
в с т а н о в и в:
Ухвалою судді Немченко Л.М. від 9 січня 2009 року порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 22 січня. В подальшому згідно до розпорядження голови господарського суду Херсонської області № 96 від 21.01.2009 року справа передана на розгляд судді Закуріну М.К., у зв'язку з чим прийнята до власного провадження. Вказаною ухвалою сторони зобов'язано явкою в судове засідання. Проте, відповідач в засідання не з'явилась, що стало підставою для відкладення розгляду з призначенням судового засідання на 10 лютого. В призначений час відповідач вдруге не з'явився, у зв'язку з чим розгляд справи проведено без її участі. За результатами розгляду справи з метою прийняття повного рішення судом розгляд справи відкладений до 26 лютого поточного року.
Безпосередньо предметом спору у справі є позовні вимоги Генічеської районної державної адміністрації, спрямовані до приватного підприємця ОСОБА_1 про: 1) внесення змін до договору оренди землі від 26 жовтня 2006 року № НОМЕР_1, укладеного між сторонами, шляхом викладення абзацу першого пункту 9 договору в редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та трикратному розмірі земельного податку. На момент укладання цієї угоди відповідно до статті 9 Закону України „Про плату за землю” земельний податок справляється в розмірі 50% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області, з урахуванням щорічної індексації. Грошова оцінка одиниці площі ріллі по Херсонській області, з урахуванням індексації, складає 10806,76 грн за 1,0 га на рік. Розмір земельного податку становить 5403,38 грн щороку на 1 га. Згідно із Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розподіляється відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про оренду землі”. Таким чином орендна плата становить 32420,28 грн щороку за 2,0 га”; 2) зобов'язання відповідача підписати угоду про внесення змін до договору оренди землі від 26 жовтня 2006 року № НОМЕР_1, встановивши розмір орендної плати за користування земельною ділянкою 32420,28 грн щороку за 2,0 га та зареєструвати зазначену угоду у Генічеському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру”; 3) встановити, що зміни до пункту 9 договору оренди землі від 26 жовтня 2006 року № НОМЕР_1 набирають чинність з моменту набрання чинності Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” -з 4 червня 2008 року. Ці вимоги позивач обґрунтовує зміною діючого законодавства в питаннях зміни орендної плати за землю згідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Позивач також зазначає, що відповідач відмовилась від укладення додаткової угоди щодо змін до договору в частині збільшення орендної плати.
Відповідачем вказані позовні вимоги не визнаються, що слідує з відзиву на позов. Зокрема, вона вказує, що вимоги суперечать положенням частини 5 статті 21 Закону України „Про оренду землі”, за якою річна орендна плата не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки. В даному випадку нормативна вартість земельної ділянки складає 92085 грн згідно до висновку державної експертизи, а тому максимально можлива орендна плата не може перевищувати 11050,20 грн.
Державною податковою інспекцією у Генічеському районі надані пояснення щодо предмету спору, відповідно до яких вона погодилась з позицією позивача, пославшись при цьому на аналогічне сприйняття правових норм в частині зміни розміру орендної плати за землю.
Крім викладеного з матеріалів справи слідує, що 13 жовтня 2006 року між Генічеською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, за умовами якого відповідачу надано в тимчасове користування строком на 49 років земельну ділянку площею 2,0 га за межами населеного пункту Генічеська Гірка із земель запасу рекреаційного призначення Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області. При цьому в договорі вказано, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 92085 грн. А абзац 1 пункту 9 договору викладено в редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі: 10510,12 грн щороку”. Поряд з цим, відповідно до пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається щороку у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. Пунктом 36 укладеного договору сторони встановили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку. Даний договір зареєстрований у Генічеському районному окрузі Херсонської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.10.206 р. № НОМЕР_1.
В подальшому 18 листопада 2008 року -в період дії договору позивач звернувся до відповідача з пропозицією, викладеною в листі за вихідним № 302/04-243/0218, про перегляд умов договору та про підписання додаткової угоди до договору оренди щодо зміни абзацу 1 пункту 9 договору. А саме, позивач запропонував відповідачу внести зміни, встановивши розмір орендної плати за 1 га -16210,14 грн, тобто 32420,28 грн за 2 га орендованої відповідачем земельної ділянки.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю визначені приписами статті 21 Закону України „Про оренду землі”, за якою вони встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. За статтею 23 того ж Закону орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.
Починаючи з дня укладення договору, тобто з 13.10.06 р. зміни в орендну плату за орендовані земельні ділянки не вносились, а тому у позивача є право на внесення змін до договору оренди в частині визначення розміру орендної плати. Позивач скористався цим правом, що вбачається з вказаної пропозиції про підписання додаткової угоди та запропонував відповідачу встановити розмір орендної плати виходячи із трикратного розміру земельного податку, що складає 16210,14 грн за 1 га щорічно.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з того, що сторони при внесенні змін до договору повинні керуватись нормами чинного законодавства. Зокрема, позивач у своїй пропозиції про внесення змін до розміру орендної плати керувався індексацією грошової оцінки земельної ділянки, яку здійснено Державною податковою інспекцією у Генічеському районі. Із пояснень ДПІ слідує, що розрахунок орендної плати та індексація грошової оцінки земельної ділянки необхідно здійснювати виходячи із статті 9 Закону України „Про плату за землю”, відповідно до якої податок за земельні ділянки, надані в тимчасове користування на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону, справляється у розмірі 50 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Із тексту цієї статті вбачається, він визначає розмір плати за землі рекреаційного призначення, а до індексації грошової оцінки земельної ділянки не має ніякого відношення. До того ж, до компетенції ДПІ не входять повноваження по оцінці земельних ділянок, тому розрахунок орендної плати, наданий ДПІ у Генічеському районі суперечить нормам чинного законодавства, оскільки при укладенні договору грошова оцінка земельних ділянок, що є предметом договору здійснювалась експертом як землі рекреаційного призначення, а тому повинна бути проіндексована вартість земельних ділянок рекреаційного призначення, а не ріллі. Відносно розміру орендної плати, запропонованого позивачем із розрахунку трикратного розміру земельного податку, суд виходить з того, що він зроблений на підставі помилкового розрахунку, наданого ДПІ у Генічеському районі.
Крім того, позивач при розрахунку розміру орендної плати керувався частиною 4 статті 21 Закону України „Про оренду землі”, за якою річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”. Проте, частиною 5 цієї ж статті встановлено, що: „Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки”.
Враховуючи, що однією й тією ж статтею встановлено різні формули визначення річної орендної плати за землю, а тому це є колізією, суд, при визначенні розміру орендної плати, виходить із системного аналізу правових приписів цієї статті, а саме того, що частина 5 статті 21 Закону застосовується у випадках оренди земельних ділянок, які перебувають державній або комунальній власності. В даному випадку земельна ділянка, надана відповідачу в оренду, перебуває у комунальній власності, а тому до спірних правовідносин необхідно застосовувати частину 4 статті 21 вказаного Закону, як загальну норму, з обов'язковим урахуванням положень частини 5 цієї ж статті -як спеціальної норми.
Таким чином, річна орендна плата не повинна перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Як зазначено вище, згідно до пункту 5 договору оренди землі нормативна вартість земельної ділянки складає 92085 грн, а тому 12% від цієї суми це -11050,20 грн.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. А саме внесення змін до договору щодо визначення річної орендної плати в розмірі 11050,20 грн.
Щодо вимог позивача про зобов'язання в нотаріальному порядку підписати угоду про внесення змін до договору від 17 листопада 2006 року суд зазначає, що за діючим законодавством нотаріальне посвідчення внесених змін в договір не потребується, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими.
Відносно вимог позивача про внесення змін до абзацу 1 пункту 9 договору з дати набрання чинності Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, тобто з 4 червня 2008 року, суд зазначає, що відповідно до пункту 5 статті 188 ГК України, коли судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням. Таким чином, ця вимога суперечить чинному законодавству та задоволенню не підлягає.
Вимога позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати зазначену вище угоду у Генічеському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру” також задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не доведено факту ухилення відповідача від такого обов'язку.
Враховуючи викладене, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі вказаних правових норм і керуючись статтями 44, 49, 82-85 ГПК України,
в и р і ш и в :
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 26 жовтня 2006 року № НОМЕР_1, укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_1, шляхом викладення абзацу першого пункту 9 договору в редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та трикратному розмірі земельного податку, але не більше 12% від грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням індексації, що складає 92085 грн, тобто 11050,20 грн орендної плати на рік”.
3. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (проживаючої за адресою: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_2; розрахунковий рахунок невідомий) на користь Генічеської районної державної адміністрації (розташованої за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Леніна, 5; розрахунковий рахунок 33214812800118 в УДК м. Херсон, МФО 852010, код 24103822) -85 грн компенсації по сплаті державного мита та 118 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
4.В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суддя М.К. Закурін