Постанова № 43209393, 18.03.2015, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
18.03.2015
Номер справи
381/639/15-а
Номер документу
43209393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/18/15

381/639/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2015 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - суддіСоловей Г.В.,

з участю секретаря Никоненко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі про визнання неправомірними дій УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області щодо здійснення розрахунку пенсії відповідно з нормами закону Союзу РСР № 1480 від 15.05.1990 року «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР», -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області щодо здійснення розрахунку пенсії відповідно з нормами закону Союзу РСР № 1480 від 15.05.1990 року «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» посилаючись на те, що з 04.01.2014 року він вийшов на пенсію, яку став отримувати з цієї ж дати. Отримавши на початку серпня 2014 року роздруківку розрахунку пенсії, виявив, що розрахунок коефіцієнта заробітної плати за період з вересня 1992 року по жовтень 1998 року, коли працював в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Російської Федерації, був проведений без урахування районного коефіцієнту та північної надбавки

З приводу вищевказаного, він звернувся до відповідача з проханням перерахувати пенсію, включивши до розрахунку коефіцієнт заробітної плати за період з вересня 1992 року по жовтень 1997 року районний коефіцієнт та північну надбавку, на що отримав відмову, яку він вважає незаконною.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

В судове засідання представник відповідача не з'явився надіслав до суду письмові заперечення в яких позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позовні вимоги суперечать положенням діючого пенсійного законодавства. Раніше діючим Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року не було передбачено обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів та Північної надбавки. Обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних і поправочних коефіцієнтів провадиться за період роботи до 01.01.1992 року в зв'язку з тим, що Законом України «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» з 01.01.1992 року було передбачено, що в разі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі, чи прирівняних до них районів, обчислення заробітної плати, з якої призначаються пенсії, проводиться із виключенням цих сум. Пенсія позивачу була призначена з січня 2014 року та була обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і відповідає вимогам діючого законодавства України.

Заслухавши позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі та з 04.01.2014 року отримує пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення виданого Пенсійним фондом України від 05.05.2014 року № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1.

На початку серпня 2014 року при отриманні розрахунку пенсії позивач виявив, що розрахунок коефіцієнта заробітної плати за період з вересня 1992 року по жовтень 1998 року, коли він працював в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Російської Федерації, був проведений без урахування районного коефіцієнта та Північної надбавки.

11.08.2014 року позивач звернувся до управління ПФУ в м.Фастові та Фастівському районі із завою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що не був включений в розрахунок коефіцієнта заробітної плати за період з вересня 1992 року по жовтень 1998 року районний коефіцієнт та Північна надбавка, так як їх виключення регламентується тільки законом СРСР № 1480 від 15.05.1990 року «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» та вступає в протиріччя з законами України № 1788-12 від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення» та № 1058-4 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку 27.08.2014 року отримав відповідь про відмову в такому перерахунку.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення страхового стажу за період до впровадження системи персоніфікованого обліку здійснюється на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше. Перелік районів Крайньої Півночі та місцевостей, котрі прирівнюються до них, робота в яких дає право на пільгове обчислення стажу відповідно до Указів Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 року та від 26.09.1967 року, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР 10.11.1967 року № 1029 (в редакції постанови Ради Міністрів СРСР від 03.01.1983 року).

Підтвердження пільг здійснюється на підставі відповідних записів у трудовій книжці, довідок та письмових договорів, в яких, зокрема повинно бути зазначено термін дії договору та пільги, котрі надавалися працівникові.

Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум,які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5.6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до п.1 ст.2 Закону України "Про збір та обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст.1 цього Закону - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці». Таким чином, об'єктомоподаткування є заробітна плата з урахуванням районного коефіцієнта.

Частиною 1 ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюються за нормами цього Закону на підставі документів, про вік, страховий стаж, заробітну плату (доходів) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних Держав в області пенсійного забезпечення, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Для визначення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію цієї Угоди.

Відповідно до абзаців 2 та 3 ст.6 «Угоди між урядами України і РосійськоїФедерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14.01.1993 року трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначаються сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Пунктом 110 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року, встановлено, що робота в районах Крайньої Півночі чи в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі за час з 1 березня 1960 року зараховується в стаж в полуторному розмірі за умови, якщо працівник мав право на пільги, встановлені статтею 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу PCP від 10лютого 1960року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Постанови Ради Міністрів Союзу PCP від 10 лютого 1960року №148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу PCP від 10 лютого 1960року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу PCP від 26 вересня 1967р. "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Відповідно до Переліку районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на які поширюється дія Указів Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року та від 26 вересня 1967 року про пільги для осіб, працюючих в цих районах та місцевостях, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10 листопада 1967 року № 1029, Ямало-Ненецький автономний округ територіально відноситься до районів Крайньої Півночі.

Отже, пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та право на користування пільгами щодо зарахування страхового стажу, передбаченого вище зазначеними нормативно-правовими актами.

Таким чином із досліджених судом письмових доказів вбачається, що ОСОБА_1 був зайнятий на роботах в районах Крайньої Півночі і відповідно набув право на отримання пенсії із урахування районного коефіцієнта та Північної надбавки.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ст.71 КАС України).

Однак відповідачем не надано доказів правомірності свого рішення і не доведено ті обставини на яких ґрунтуються їх заперечення.

З урахуванням викладеного, з метою поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у м.Фастів та Фастівському районі у здійсненні розрахунку пенсії ОСОБА_1 із урахування районного коефіцієнта та Північної надбавки та зобов»язати відповідача здійснити вказаний розрахунок пенсії.

Разом з тим, як зазначено відповідно до ст.ст.99,100 КАС України, законодавець встановлює шестимісячний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, а згідно ч.5 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Враховуючи вищенаведене не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії позивача та виплати різниці, що виникла з 04 січня 2014 року до прийняття рішення.

Керуючись На підставі ст.ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 66, 71, 74 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 9, 11, 12, 17,99,100, 112, 122, 158-163 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі щодо неврахування при розрахунку ОСОБА_1 пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначені розміру заробітної плати за період роботи в районах Крайньої Півночі з вересня 1992 року по жовтень 1998 року - неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у відповідності із Законом України № 1788-12 від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення» і Законом України № 1058-4 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» включивши в розрахунок районний коефіцієнт та північну надбавку.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя Г.В.Соловей