ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2015 р. Справа № 124856/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,
представника відповідача Токар В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Долинської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року у справі за позовом Болехівського комбінату комунальних підприємств до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
12.07.2011 року Болехівський комбінат комунальних підприємств звернувся в суд з адміністративним позовом до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в якому просив скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 09.12.2010 року № 0000452310/0 та 0000462310/0.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що Долинська об'єднана державна податкова інспекція протиправно, на підставі хибних висновків перевірки прийняла оскаржувані податкові повідомлення-рішення за №0000452310/0 від 09.12.2010 року, яким донараховано податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 506 277, 00 грн., в тому числі за основним платежем 337 518, 00 грн. та 168 759, 00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; податкове повідомлення-рішення за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств нараховано штрафні (фінансові) санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет в розмірі 1870, 00 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року адміністративний позов задоволено повністю. Скасовано податкові повідомлення-рішення Долинської об'єднаної державної податкової інспекції від 09.12.2010 року за №0000452310/0, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств донараховано податкове зобов'язання по податку на додану вартість та за №0000462310/0, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств нараховано штрафні санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач для здійснення своїх функцій надання територіальній громаді м. Болехова послуг по благоустрою міста, отримував з бюджету трансферти (дотації, субсидії) та з поданих копій фінансово-бухгалтерських документів вбачається, що позивач працює збитково, а відрахування ж частини чистого прибутку (доходу) підприємством здійснюється за умови наявності такого прибутку.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, Долинська об'єднана державна податкова інспекція подала апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, оскільки суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, Болехівський комбінат комунальних підприємств 22.04.2005 року виконавчим комітетом Болехівської міської ради зареєстрований юридичною особою і включений в ЄДРПОУ, що підтверджується копіями свідоцтва про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №358860 та довідкою з ЄДРПОУ виданою Відділом статистики у місті Болехові №366001 (т.1 а.с.8-9).
Долинською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку Болехівського комбінату комунальних підприємств з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.07.2007 року по 30.06.2010 року, за наслідками якої 30.11.2010 року складено акт за №3662/231/33064265 (т.1 а.с.36-48).
В ході перевірки встановлено порушення позивачем пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.5 п.7.3 ст.7, пп. 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в зв'язку з чим відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення за №0000452310/0 від 09.12.2010 року, яким донараховано позивачу податкове зобовязання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 506 277, 00 грн., в тому числі 337 518, 00 грн. за основним платежем та 168 759, 00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1 а.с.49). Перевіркою також встановлено порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» та винесено податкове повідомлення-рішенням за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1870, 00 грн. (т.1 а.с.50).
18.02.2011 року Болехівським комбінатом комунальних підприємств року було подано скаргу щодо даних податкових повідомлень-рішень, за результатами розгляду якої 19.04.2011 року ДПА в Івано-Франківській області прийнято рішення № 1025/10/25-019/105/278, яким оскаржені податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга позивача, в зазначеній частині, без задоволення. Крім того ДПА в Івано-Франківській області збільшила на 170 грн. суму податкового зобовязання за штрафною (фінансовою) санкцією застосованою згідно п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України за неподання податкової декларації (розрахунку), визначеного податковим повідомленням-рішення Долинської обєднаної державної податкової інспекції від 09.12.2010 року за №0000462310/0 (т.1 а.с.52-54).
Позивачем повторно подано скаргу на ім'я голови ДПС України, за результатами якої 25.06.2011 року податкові повідомлення-рішення Долинської об'єднаної державної податкової інспекції залишено без змін, з врахуванням рішення ДПА в Івано-Франківській області від 19.04.2011 року №1023/10/25-019/105/278, а скаргу позивача без задоволення (т.1 а.с.55-57).
Відповідно до пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів і послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на обєкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі обєкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).
Відповідно до п.7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення податкових зобовязань у разі поставки товарів (робіт,послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобовязаннями перед таким бюджетом.
Згідно із п.7.5.1 п.7.5 ст.7 цього Закону датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Враховуючи положення п.1.4 ст.1 цього Закону, а саме поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.
Відповідно до Наказу Державного казначейства України «Про затвердження Роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Роз'яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету» від 04.11.2004 року № 194, під субсидіями розуміють всі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств.
Болехівський комбінат комунальних підприємств заснований на базі комунальної власності територіальної громади м.Болехова відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпорядкований, підзвітний і підконтрольний Болехівській міській раді, створений з метою надання територіальній громаді якісних послуг по благоустрою міста, що підтверджується копією Статуту Болехівського комбінату комунальних підприємств (т.2 а.с.1-11).
З наявного в матеріалах справи листа Фінансового управління Болехівської міської ради від 15.12.2010 року за №232 слідує, що кошти Болехівському комбінату комунальних підприємств на благоустрій міста за 2007-2010 роки виділялися на підставі рішення сесії Болехівської міської ради як дотація з міського бюджету. Головним розпорядником даних коштів є виконавчий комітет Болехівської міської ради, а одержувачем коштів Болехівський комбінат комунальних підприємств (т.1 а.с.51).
У звязку з цим комбінату доручалося відповідно до кошторису програм і планів використання бюджетних коштів здійснювати видатки бюджетних коштів, що пов'язані з виконанням програми. Комбінату, як одержувачу (розпоряднику) бюджетних коштів виділялися відповідні бюджетні асигнування, які надходили на рахунок, відкритий в територіальному відділенні Державного казначейства у м. Болехові.
Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що отримання Болехівським комбінатом комунальних підприємств коштів з міського бюджету на виконання програм благоустрою міста не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість і таким чином у відповідача не було правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення.
Статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить, зокрема, податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Відповідно до п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку; до дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.
Підпунктом 3 п. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що загальнодержавним податком (обовязковим платежем) є дивіденди, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Згідно п. 11.1 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року. У разі коли особа береться на облік податковим органом як платник цього податку всередині податкового періоду, то перший звітний податковий період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, та закінчується останнім календарним днем наступного податкового періоду.
Пунктом 1.11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Статтею 7 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.
Законами України про Державні бюджети на 2007-2010 роки установлено, що господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, встановлюється відповідними радами.
Відповідно до п.п. 24, 29 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом; встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.
З матеріалів справи слідує, що орган управління позивача є Болехівська міська рада, яка не приймала рішень та не здійснювала заходів по виконанню Законів України про Державні бюджети на 2007-2010 роки щодо встановлення Болехівському комбінату комунальних підприємств, як господарській організації, яка належать до спільної власності територіальної громади м.Болехова оплати до загального фонду місцевого бюджету частину прибутку (доходу).
З огляду на викладене, судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач для здійснення своїх функцій - надання територіальній громаді м. Болехова послуг по благоустрою міста, отримав з бюджету трансферти(дотації, субсидії). З поданих копій фінансово-бухгалтерських документів вбачається, що позивач працює збитково.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет в розмірі 1870, 00 грн. з врахуванням рішення ДПА в Івано-Франківській області від 19.04.2011 року №1025/10/25-019/105/278, прийнятим за розглядом скарги, яким збільшено на 170 грн. штрафну санкцію з частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Долинської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року у справі № 2а-2263/11/0970 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий О.Б.Заверуха
Судді О.М. Гінда
В.В. Ніколін