Дата документу 05.03.2015
Справа № 334/142/15-а
Провадження № 2-а/334/48/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2015 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого: судді - Колесник С.Г.,
при секретарі Манюхіні О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району про визнання дій протиправними та вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1звернувсядо суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району про визнання дій протиправними та вчинення певних дій. В позові зазначив, що він перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району як інвалід 1 групи, захворювання якого пов'язано з ліквідацією насідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на отримання одноразової компенсації. Позивачу в 2013 році була змінена група інвалідності з другої на першу групу.
26.11.2014 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району з проханням надати інформацію чи нараховувалась та виплачувалась йому одноразова компенсація, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, при зміні групи інвалідності з другої на першу, а також просив здійснити перерахунок та виплатити йому суму недоплаченої одноразової компенсації в розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплачених сум.
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району від 08.12.2014 р., позивачу у серпні 2014 року було виплачено зазначену компенсацію в розмірі 94,90 грн. Відповідачем при нарахуванні та виплаті одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, враховується порядок та розмір зазначеної виплати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», томупозивачу було відмовлено здійснити перерахунок та виплату зазначеної компенсації. Позивач вважає, що зазначені дії відповідача є неправомірними та суперечать чинному законодавству України.
Просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району щодо відмови у нарахуванні йому, як інваліду 1 групи, різниці у одноразових компенсаціях у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також позивач просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району здійснити нарахування та виплату йому різниці у одноразових компенсаціях у відповідності до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15-ти мінімальних заробітних плат з урахуванням виплачених сум.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала, надала письмові заперечення на адміністративний позов, в яких вказує, що згідно ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до ст. 62 Закону застосування цього Закону провадиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими централь органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності. Відповідно до ст. 67 Закону конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до змін індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005р. №936 був затверджений Порядок використання коштів державного бюджету для використання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р.№836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на виплату одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварі на Чорнобильській АЕС, та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою та встановленні відповідні розміри. Відповідно до п. п. 1,2 Порядку використання коштів головним розпорядником зазначених вище| бюджетних коштів є Міністерство соціальної політики України, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Департамент соціальна захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, а потім тільки районні управління праці та соціального захисту населення. Відповідно до видатків Державного бюджету, по кількості осіб, які знаходяться на обліку в Управлінні та подали відповідні заяви, в порядку та розмірах визначених Кабінетом Міністрів України, розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня Управлінню були перераховані цільові кошти для виплати допомог і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Ленінського району. Кошти перераховані управлінню розпорядниками коштів вищого рівня у 2014 році були виплачені позивачу у повному обсязі. Відповідно до п. 6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2014 рік.
Конституційний суд України у своєму рішенні № З-рп/2012 від 25.01.2012р. визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмірів соціальних допомог. В аспекті конституційного подання положення ч. 2 ст. 96, п. п. 2, 3, 6 ст. 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Враховуючи вищенаведене, представник відповідача вважає, що управління не має заборгованості по виплаті допомоги перед позивачем та дії управління повністю відповідають чинному законодавству України, тому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення сторін, вивчивши письмові докази по справі, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Згідно ч.1ст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 1 категорії,що підтверджено посвідченням серія НОМЕР_1 від 06.04.2007 р., та інвалідом 1 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району. Згідно довідки МСЕК від 14.02.2006 р. позивач являвся інвалідом 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи.Позивачу в 2013 році була змінена група інвалідності з другої на першу групу, що підтверджується довідкою МСЕК від 05.11.2013 р.
26.11.2014 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району з проханням надати інформацію чи нараховувалась та виплачувалась йому одноразова компенсація, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, при зміні групи інвалідності з другої на першу, а також просив здійснити перерахунок та виплатити йому суму недоплаченої одноразової компенсації в розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплачених сум.
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району від 08.12.2014 р., позивачу у серпні 2014 року було виплачено зазначену компенсацію в розмірі 94,90 грн. Відповідачем при нарахуванні та виплаті одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, враховується порядок та розмір зазначеної виплати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому позивачу було відмовлено здійснити перерахунок та виплату зазначеної компенсації.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.1996 року №230/96-ВР, одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами 1 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується в розмірі 60 мінімальних заробітних плат, інвалідами II групи - 45 мінімальних заробітних плат.
Частиною другою та третьою вказаної статті визначено, що у разі встановлення інвалідності вищої групи інвалідам виплачується різниця у компенсаціях. Виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника.
Така редакція існує після визнанні неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 змін, внесених підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Абзацам другим підпункту е) пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» установлені розміри виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами І групи внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 37930 тис. карбованців; інвалідам IIгрупи - 28440 тис. карбованців.
Проте, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011р. у справі №2-а-114/07, що залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 березня 2014 року, визнано нечинним абзац 2 підпункту «е» пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 836 від 26.07.1996р. розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи не відповідає розміру встановленому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, застосуванню підлягають положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, Прикінцеві положення Закону України «Про Держаний бюджет України на 2014 рік» було доповнено пунктом 6-7 відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VII від 31.07.2014 (набрав чинності з 03.08.2014 - дня наступного після офіційного опублікування (публікація газета «Голос України» №146 (5896), 2014 (02.08.14)), згідно з яким, зокрема, норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Проте, Кабінетом Міністрів України на виконання приписів Закону України «Про Держаний бюджет України на 2014 рік» жодних рішень щодо порядку застосування положень статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не приймалось, розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, не визначався, а тому застосуванню підлягають норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 18, 70 -71, 100, 102, 122, 138, 158 -163 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Постановою Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 836 від 26.07.1996р., суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_1, як інваліду 1 групи, різниці у одноразових компенсаціях у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району здійснити нарахування та виплату різниці у одноразових компенсаціях у відповідності до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 у розмірі 15-ти мінімальних заробітних плат з урахуванням виплаченої суми у розмірі 94,90 грн.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції - Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі.
Суддя: