Постанова № 43182670, 11.03.2015, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
11.03.2015
Номер справи
908/1273/14
Номер документу
43182670
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" березня 2015 р. Справа № 908/1273/14

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І., суддя Плужник О.В.

при секретарі Крупа О.О.

за участю представників:

позивача - Шеремет З.В.

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх.№9013/3) на рішення господарського суду Запорізької області від 27.05.14 у справі № 908/1273/14

за позовом Запорізька міська рада, м. Запоріжжя

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "ФЕБ", м. Запоріжжя

про внесення змін до договору

ВСТАНОВИЛА:

В квітні 2014 року позивач - Запорізька міська рада, м. Запоріжжя звернулася в господарський суд Запорізької області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "ФЕБ", м.Запоріжжя, в якій просить внести зміни до договору оренди землі від 29.11.2005 р. за №040526100764, а саме: змінити п. 5 договору оренди землі від 29.11.2005 р. за 040526100764, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Виробничо-комерційне підприємство «ФЕБ», площею 0,6673 га, яка находиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Верхня, 1-А для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5705348 грн. 27 коп. (п'ять мільйонів сімсот п'ять тисяч триста сорок вісім грн. 27 коп.) в цінах 2013 року»; змінити п. 9 договору « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 171160 грн. 44 коп. (сто сімдесят одна тисяча сто шістдесят гривень 44 коп.) що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Рішенням господарського суду Запорізької області від 27.05.14 року по справі №908/1273/14 (суддя Мірошниченко М.В.) позов задоволено; внесено зміни до п.5 договору оренди землі від 29.11.2005р. (зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.11.2005 р. за № 040526100764), укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційне підприємство «ФЕБ», площею 0,6673 га, яка находиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5705348 грн. 27 коп. (п'ять мільйонів сімсот п'ять тисяч триста сорок вісім грн. 27 коп.) в цінах 2013 року»; внесно зміни до п. 9 договору « 9.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 171160 грн. 44 коп. (сто сімдесят одна тисяча сто шістдесят гривень 44 коп.) що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "ФЕБ" на користь Запорізької міської ради суму 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права та неповне з'ясування обставин справи при його прийнятті, просить скасувати рішення господарського суду повністю та прийняти нове рішення у справі, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі зазначив, що відсутні підстави для внесення змін до договору оренди землі, так як договір оренди припинив свою дію в зв'язку з купівлею - продажем нерухомого майна.

Позивач вважає рішення суду законним та обґрунтованим, прийнятим відповідно до норм чинного законодавства, надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

В відзиві зазначив, що після припинення дії договору орендар повинен повернути земельну ділянку за актом прийому - передачі, договір про розірвання договору оренди укладений 28.05.2014р., тобто після прийняття судового рішення,право оренди припинено 18.06.2014р.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги, суд вважає за можливе розглянути справу без участі його представника за наявними у справі матеріалами.

Судова колегія, повторно розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення встановила, що 22.11.2005 р. між Запорізькою міською радою (Орендодавцем, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВКП "ФЕБ" (Орендарем, відповідачем у справі) був укладений договір оренди землі (надалі - Договір), який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.11.2005 р. за № 040526100764.

Пунктами 1, 2 договору передбачено, що Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,6673га., розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А, 9 для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою.

У п.5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2006170,72грн. в цінах 2005року.

За Актом прийому-передачі від 29.11.2005 року, земельна ділянка була фактично передана у користування відповідачеві.

Пунктами 9,10 договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 20061,71 грн. за календарний рік в цінах 2005 року; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі", встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку ії внесення і перегляду та відповідальності за ії несплату.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

У п.п. 8,15 договору сторони погодили, що його укладено на 10 років; цільове призначення земельної ділянки: землі іншого призначення.

В пункті 12 договору сторони обумовили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.

Пунктом 30 договору передбачені обов'язки Орендаря (відповідача у справі). При цьому, одним з обов'язків відповідача є обов'язок самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

03 березня 2008р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя".

26 червня 2012р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", яким внесено зміни до вказаного рішення шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення.

Відповідно до додатку, затвердженого рішенням №37 від 26.06.2012 р. для визначення розміру орендної плати за всі земельні ділянки (крім пунктів 2-11) розповсюджується коефіцієнт 3.

Пунктом 2 вказаного рішення міської ради №37 від 26.06.2012 р. зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р.№79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди про збільшення орендної плати.

Суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що зазначені рішення Запорізької міської ради не визнані недійсними та не скасовані у встановленому законом порядку, тобто є чинними і породжують відповідні правові наслідки, в тому числі, для відповідача у справі.

Запорізькою міською радою направлено на адресу відповідача пропозицію від 09.04.2013 р. за вих. №01/02-21/01099 щодо внесення змін до Договору оренди шляхом приведення п.5 у відповідність до нормативної грошової оцінки землі та викладення п. 9 договору наступним чином: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 171160,44 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року», що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповіді на пропозицію внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем не надано, заходів щодо внесення запропонованих змін до договору не здійснено, тобто відповідну додаткову угоду не укладено.

Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

При цьому зміна ціни після укладення договору допускається у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до п.п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

У пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України зазначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Статтею 15 Закону України "Про оцінку земель", визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі п. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського , селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно із пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Пунктом 12 договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.

Суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що укладеним між сторонами договором передбачено випадки, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Як свідчать матеріали справи, за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області, станом на 15.02.2013 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:014:0076, загальною площею 0,6673 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А складає 5 705 348,27 грн. Тобто, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору оренди має розраховуватись: 5 705 348,27 х 1% х 3 = 171160,44 (грн.), де:171160,44 - розмір орендної плати; 5 705 348,27 х 1% - розмір земельного податку, визначений згідно з вимогами Податкового кодексу України (нормативна грошова оцінка х ставку податку); 3 - коефіцієнт, визначений рішенням ЗМР від 26.06.2012 р. № 37.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно зі ст. 188 ГК України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в пункті 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що факт направлення позивачем на адресу відповідача листа з пропозицією про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору оренди та не надання відповідачем відповіді щодо зазначеної пропозиції підтверджено матеріалами справи.

Пунктом 32 договору встановлено, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання відповідача в апеляційній скарзі на відсутність підстав для внесення змін до договору оренди землі та припинення договору оренди в зв'язку з купівлею - продажем нерухомого майна, оскільки умовами п. 34 договору передбачено припинення договору шляхом його розірвання, доказів розірвання договору оренди на час розгляду справи в суді першої інстанції відповідач не надав, відсутні також докази передачі земельної ділянки за актом приймання - передачі.

Суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що рішення №37 від 26.06.2012р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя" та рішення №79 від 03.03.2008 р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, та правомірно задовольнив позовні вимоги про внесення змін в п. 5 та п. 9 договору оренди землі від 22.11.2005 р.

Відповідно до статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, що відповідачем не виконано.

Таким чином, висновки викладені в рішенні господарського суду, відповідають нормам матеріального та процесуального права, а мотиви відповідача не можуть бути підставою для його скасування, керуючись ст. 144 Конституції України, Законом України "Про оцінку земель", Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування", ст. 201 Земельного кодексу України, ст.ст. 626, 632 Цивільного кодексу України, ст.ст. 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 27.05.14 у справі №908/1273/14 залишити без змін.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови підписано 16.03.15

Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.

Суддя Пушай В.І.

Суддя Плужник О.В.