Постанова № 43182161, 10.03.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
810/192/15
Номер документу
43182161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2015 року (14:49 год.) м. Київ 810/192/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Луценко К.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Переяслав-Хмельницького міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Будівельник-14" про стягнення штрафних(фінансових) санкцій,

за участю представників сторін та прокурора:

від прокурора - Літковець Ю.А., наказ № 128к від 22.01.2015;

від позивача - Копатюк Ю.А., довіреність від 19.01.2015 №18-ЦД-1;

від відповідач - не з'явився

Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом Переяслав-Хмельницький міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Будівельник-14" про стягнення штрафних(фінансових) санкцій у розмірі 17000,00 грн. за порушення законодавства про цінні папери.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено вимоги статей 39, 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п. 1 глави 7 розділу 5 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.02.07 за № 97/13364) та не опубліковано регулярну річну інформацію за 2012 рік в офіційному друкованому виданні.

Відповідачем позовні вимоги не визнано з підстав, відображених у письмових запереченнях. Зокрема, відповідач вважає, що вимоги статей 39, 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" поширюються виключно на публічні акціонерні товариства, тому постанова № 641-ЦД-1-У від 21.05.2014 є незаконною та прийнятою з порушенням владних повноважень.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримали, просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, був сповіщений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, клопотань не надходило.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників прокурора та позивача, оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Будівельник-14" зареєстровано в якості юридичної особи 30.11.1995, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Судом встановлено, що відповідно до п.1.3 нової редакцій Статуту відповідача Приватне акціонерне товариство "Будівельник-14" перейменовано з Відкритого акціонерного товариства "Будівельник-14" відповідно до рішення загальних зборів Акціонерів товариства та на виконання вимог абзацу першого пункту п'ятого розділу 17 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства».

Судом встановлено, що в ході здійснення контролю Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за дотриманням вимог законодавства про цінні папери Приватного акціонерного товариства "Будівельник-14" встановлено порушення ст. 40 Закону України «Про акціонерні товариства» та пункту 1, глави 7, розділу 5 Положення про розкриття емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.06 № 1591 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364, далі - Положення), а саме не опубліковано регулярну річну інформацію за 2012 рік в офіційному друкованому виданні.

06.11.2013 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 2473-ЦД-1-Е від 06.11.2013 з терміном виконання та інформування про виконання цього розпорядження до 16.12.2013 (а.с.15).

Судом встановлено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 2473-ЦД-1-Е від 06.11.2013 відправлено на адресу відповідача із супровідним листом від 08.11.2013 №03/02/10842/ПН рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується реєстром №836 рекомендованих відправлень від 11.11.2013 та фіскальним чеком від 11.11.2013 (а.с.40 - 41).

За невиконання відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 2473-ЦД-1-Е від 06.11.2013 позивачем прийнято постанову № 641-ЦД-1-Е від 21.05.2014 відносно Приватного акціонерного товариства "Будівельник-14" про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафної санкції у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (а.с.11).

Судом встановлено, що постанова №641-ЦД-1-Е від 21.05.2014 направлена на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, реєстром рекомендованих відправлень та чеком від 23.05.2014 (а.с.14). При цьому позивачем на підтвердження вручення рекомендованого поштового відправлення 0315044430119 надано роздрукування інформації щодо відстеження пересилання поштових відправлень офіційного сайту Укрпошти, відповідно якого вказане поштове відправлення отримане уповноваженою особою відповідача за довіреністю 27.05.2013 (а.с.43).

Матеріали справи не містять відомостей про оскарження відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та/або постанови про накладення санкцій, відповідачем доказів оскарження вищевказаних рішень позивача суду не надано.

Судом встановлено, що штрафна санкція в дохід Державного бюджету України в строк, встановлений для її сплати відповідачем, не сплачена. Під час судового розгляду справи відповідачем також не надано суду доказів щодо сплати штрафу.

Перевіряючи правомірність накладення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн., судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Абзацом п'ятим частини першої статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 №3480-IV (зі змінами та доповненням, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до абзаців першого-четвертого частини першої статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:

- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Положеннями частини першої статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що регулярна інформація про емітента - це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР (зі змінами та доповненням, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема:

- здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;

- надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;

- накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначений порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до частини 2 статті 12 цього Закону штрафи накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкцій протягом 30 робочих днів після отримання відповідних документів. Рішення про застосування санкцій оформляється постановою та надсилається юридичній особі, щодо якої застосовано санкції (ч.5 ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).

Відповідно до частини 5 статті 78 Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 № 514-VI акціонерне товариство зобов'язане розкривати інформацію відповідно до законів України.

Відповідно до абзацу другого частини 2 статті 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-IV (із змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин) емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року N 1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/1336 (було чинним на час існування спірних правовідносин, далі - Положення), емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.

Абзацом 3 пункту 3 Глави 7 розділу V Положення встановлено, що опублікування річної інформації емітентів, які здійснили приватне (закрите) розміщення цінних паперів, а також приватних (закритих) акціонерних товариств, які не здійснювали публічне (відкрите) розміщення цінних паперів, крім публічних акціонерних товариств, які здійснили приватне (закрите) розміщення цінних паперів, здійснюється за формою, наведеною у додатку 45 до цього Положення.

Згідно з пунктом 1 глави 7 розділу V Положення, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:

- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Згідно пункту 2 розділу VII Положення за неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.

Аналізуючи в сукупності вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги статей 39, 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та Положення поширюються на емітентів, які здійснювали як приватне (закрите) так і публічне (відкрите) розміщення акцій, тобто на приватні та публічні акціонерні товариства. Крім того, емітенти зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію незалежно від того, чи здійснювався випуск цінних паперів у звітному періоді.

На виконання ухвали суду про витребування доказів позивачем надано суду копію свідоцтва №116/10/1/11 від 14.03.2011, виданого Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області, про реєстрацію випуску акцій, що здійснюється Приватним акціонерним товариством «Будівельник-14» на загальну суму 148960,00грн. номінальною вартістю 0,25 грн. у бездокументарній формі у кількості 565840 шт., що відповідає інформації в Державному реєстрі випусків цінних паперів, витяг з якого також долучений до справи.

Надані докази свідчать про те, що відповідач є емітентом цінних паперів, а отже на нього поширюються вимоги законодавства щодо необхідності опублікування річної інформації емітентів.

З наявних матеріалів у справі доказів суд приходить до висновку, що уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення штрафних санкції у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах власних повноважень.

Тому суд вважає безпідставними заперечення відповідача щодо розповсюдження обов'язку опублікування річної інформації лише на публічні акціонерні товариства.

Оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України накладений на нього штраф у розмірі 17000,00 грн., сума штрафу підлягає примусовому стягненню в судовому порядку.

Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст.ст. 60, 61 КАС України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про необхідність його задоволення.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

В судовому засіданні 10.03.2015 судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови. В повному обсязі постанову складено 16.03.2015.

На підставі викладеного, керуючись статтями 60, 61, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Будівельник-14" (ідентифікаційний код 06728228; адреса місцезнаходження: 08400, Київська область, м.Переяслав-Хмельницький, вул. Альтицька, буд. 2) в дохід Державного бюджету України 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн.) штрафних санкцій.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кушнова А.О.