Ухвала суду № 43162461, 18.03.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2015
Номер справи
286/3955/14-а
Номер документу
43162461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" березня 2015 р. Справа № 286/3955/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "27" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом, в якому просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області (далі - УПФ) провести донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року підвищення до пенсії згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІ (далі - Закон №796-ХІ) у розмірі двох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", доплати до пенсії, згідно ст. 51 Закону №796-ХІ, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, та щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника, передбачену ст.52 Закону №796-ХІ, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 27 жовтня 2014 року зобов'язано УПФ провести з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року донарахування та виплату ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 2, у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно, доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону №796-ХІ, виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно, щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника, передбачену ст.52 Закону №796-ХІ на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50% мінімальної пенсії, передбаченої Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.

В апеляційній скарзі УПФ, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши доводи апеляційної скарги та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії, проживає на території зони гарантованого добровільного відселення. В спірний період позивач отримував підвищення до пенсії, додаткову пенсію та щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника відповідно до ст.39,51,52 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте, у значно менших розмірах ніж передбачено цим законом, що підтверджується довідками УПФ (а.сп.2-3).

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.39 Закону №796-ХІІ до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території гарантованого добровільного відселення, провадиться доплата у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Згідно із ст. 51 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 2, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

За ст.52 Закону №796-ХІІ, щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.

На даний час, Закони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про державний бюджет України на 2012 рік" та "Про державний бюджет України на 2013 рік", якими обмежувалися вищевказані виплати, втратили чинність.

03 серпня 2014 року набули чинності зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" згідно яких норми і положення ст.39,51,52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Разом із цим, такі обмеження в період з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" не передбачалися.

Відтак, у вказаний період є чинними і підлягають застосуванню приписи ст.39,51,52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас, розрахунок доплат до пенсії та додаткової пенсії позивачу здійснено, виходячи із розмірів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч приписів ст.39,51,52 Закону № 796-ХІІ, визначено фіксовані розміри виплат, при тому, що ці суми значно менші від встановлених у законі.

Згідно із положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції інстанції дійшов вірного висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають саме статті 39,51,52 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, положення якої істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів на фінансування виплат в порядку статтей 39, 51,52 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.

Водночас, судом помилково зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 2, у відповідності до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії та отримує додаткову пенсію відповідно до ст.51 Закону №796-ХІІ, проте у меншому розмірі, визначеному постановою КМУ (а.сп.2,5).

Таким чином, позивач, в силу приписів ст. 51 Закону №796-ХІІ, має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

З огляду на вищевикладене, судом першої інстанції помилково застосовано норму матеріального права, що є підставою для зміни постанови, у відповідності до ст.201 КАС України.

Згідно із ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Колегія суддів вважає, що для повного захисту та реалізації прав ОСОБА_4 слід врахувати вищевказані правові норми та зобов'язати УПФ провести з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року донарахування та виплату ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 2, у відповідності до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.

У решті судове рішення підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "27" жовтня 2014 р. у частині зобов'язання відповідача провести донарахування та виплату ОСОБА_4 додаткової пенсії змінити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року донарахування та виплату ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 2, у відповідності до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.

У решті судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

- ,